Doslednije oporezivanje milijardera

Umesto plaćanja poreza, Mask podsetio senatora da je u poodmaklim godinama

BerzaNovacPoreziU fokusu

15.11.2021 11:52 Autor: Stefan Petrović

Umesto plaćanja poreza, Mask podsetio senatora da je u poodmaklim godinama Umesto plaćanja poreza, Mask podsetio senatora da je u poodmaklim godinama
Da je plaćanje poreza boljka od koje u daleko većoj meri pate bogati dokazuje i okršaj na Tviteru u kojem su učestvovali osnivač i... Umesto plaćanja poreza, Mask podsetio senatora da je u poodmaklim godinama

Da je plaćanje poreza boljka od koje u daleko većoj meri pate bogati dokazuje i okršaj na Tviteru u kojem su učestvovali osnivač i direktor kompanije Tesla Ilon Mask (Elon Musk) i američki senator Berni Sanders (Bernie Sanders) koji se nalazi na čelu Odbora za budžet, ostavivši dovoljno prostora da se u debatu uključe brojni korisnici društvenih mreža širom sveta. 

Glavni povod za sukobe između vlasti i bogataša bio je predlog američkog Kongresa da se oporezuju milijarderi kako bi se sprovođenje plana predsednika Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Džozefa Bajdena o plaćanju socijalnog i klimatskog programa što efikasnije realizovalo, a inicijalni tvit od kojeg je sve počelo je onaj u kojem Sanders kaže da država mora da insistira da najveći porez plaćaju najbogatiji, što je, očigledno, učinilo da se Mask oseti prozvanim da odgovori.

„Izuzetno bogati moraju da plate pošten deo poreza“, napisao je Sanders, na šta mu je Mask odgovorio da stalno zaboravlja da je još uvek živ. Milijarder je u istoj prepisci pitao Sandersa da li želi da proda još akcija u Tesli kako bi platio porez.

Ovaj potez nimalo ne čudi, imajući u vidu činjenicu da je Mask samo nekoliko dana ranije sproveo anketu na Tviteru u kojoj je pitao pratioce da li da proda akcije u Tesli vredne 21 milijardu dolara, a koje čine 10 odsto udela u kompaniji, kako bi obezbedio sredstva za plaćanje poreza.

Nekoliko dana kasnije, Mask je prodao Tesline akcije u vrednosti od pet milijardi dolara, jer su akcije pale za 16 odsto u prva dva dana nakon objavljivanja ankete. Mask je preko svog trusta prodao 3,6 miliona akcija u „Tesli“, vrednih 4 milijarde dolara, a takođe je prodao još 934.000 akcija za oko 1,1 milijardu evra, javio je američki berzanski tržišni regulator.

Američka tv stanica CNBC izvestila je da se Mask suočava sa porezom od preko 15 milijardi dolara u narednih nekoliko meseci, što je verovatno pravi razlog zbog kojeg prodaje akcije.

„To da li će najbogatiji čovek na svetu da plati porez ili ne svakako nije pitanje za Tviter anketu“, rekao je američki senator Ron Vajden (Ron Wyden) iz redova Demokratske stranke, pozivajući na uvođenje posebnog poreza za superbogate.

Inače, Tesline akcije su od početka godine dobile na vrednosti 73 odsto i popele se na nivo od oko 1.200 dolara po komadu, procenjujući čitavu tržišnu kapitalizaciju kompanije na oko 1,2 biliona dolara.

Bloomberg Billionaires Index procenio je Maskovo bogatstvo na 338 milijardi dolara, što ga čini najbogatijim čovekom na planeti. Međutim, ta imovina nije izražena u gotovini, koju ovaj ekscentrični bogataš očigledno nema. Jer, da je suprotno, ova polemika na Tviteru se ne bi ni desila. 

Osnivač Tesle, koji je u prošlosti često bio glasan kada je u pitanju oporezivanje najbogatijih, već neko vreme je po ovom pitanju na meti kritičara, još otkako se preselio za Teksas, gde važe drugačiji, „liberalniji“ zakoni i stope oporezivanja. On ne prima platu od Tesle, ali ipak mora da plaća poreze na sve opcije akcija koje poseduje. Ipak, on je priznao da i dalje duguje porez Kaliforniji, ali da će i dalje dugovati, jer još provodi dosta vremena radeći u Kaliforniji. 

Inače, oporezivanje ekstremnog bogatstva je veliki deo Sandersove platforme. Kao predsednik senatskog Odbora za budžet, Sanders je predložio godišnji porez na 0,1 odsto najvećih američkih domaćinstava, za koji tvrdi da će prikupiti oko 4,35 milijardi dolara u narednoj deceniji i prepoloviti bogatstvo milijardera tokom 15 godina. On takođe želi da sprovede ključne politike sprovođenja predloženih poreza na bogatstvo.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.