Najmanji udeo NPL u Evropi imaju Estonija i Mađarska

Uprkos pandemiji smanjen udeo nenaplativih kredita

BankeNovac

24.11.2021 08:18 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Uprkos pandemiji smanjen udeo nenaplativih kredita Uprkos pandemiji smanjen udeo nenaplativih kredita
Problematični krediti (NPL) u regionu Centralne i Jugoistočne Evrope u prvom polugodištu iznosili su 3,2 odsto, što je ispod granice od pet odsto koju... Uprkos pandemiji smanjen udeo nenaplativih kredita

Problematični krediti (NPL) u regionu Centralne i Jugoistočne Evrope u prvom polugodištu iznosili su 3,2 odsto, što je ispod granice od pet odsto koju je Evropsko bankarsko telo ocenilo kao visoko, pokazao je poslednji izveštaj Bečke inicijative.

U poslednjih 12 meseci, u odnosu na kraj juna 2020. godine udeo ovih kredita smanjen je za 7,8 odsto. Procentualno najveće smanjenje zabeležili su Mađarska (28 odsto), Severna Makedonija (23 odsto) i Estonija (22 odsto), a apsolutno najveće smanjenje loših kredita bilo je u Poljskoj, za dve milijarde evra, piše Danas.

Dobri rezultati pripisuju se merama pomoći bankama i privredi, a posebno moratorijumima na otplatu kredita koje su skoro sve zemlje donele kao i garantnim šemama. Ipak, sve te mere uskoro ističu, pa iz Bečke inicijative upozoravaju da efekti krize tek mogu da nastupe.

Među 17 zemalja regiona koje obuhvata Bečka inicijativa na kraju juna najveći udeo NPL u kreditima imali su Albanija (7,1 odsto) i Hrvatska (6,9 odsto).

Srbija je na nivou od 3,5 odsto, a najmanji udeo loših kredita imali su Estonija sa 0,3 odsto i Mađarska sa 0,8 odsto.

Novac, ugovor i penkalo
Foto: Shutterstock

V.d. pomoćnika ministra finansija Srbije, Ognjen Popović istakao je da je kod problematičnih potraživanja – NPL (no performing loan) – ostvareno smanjenje od 19 procentnih poena.

On je podsetio da su posle istorijskog maksimuma iz 2015. godine godine Vlada Srbije i Narodna banka rešavale ovo pitanje kroz sprovođenje Strategije i Program rešavanja pitanja problematičnih potraživanja.

„Postignut je drastičan pad NPL-ova, što je rezultat sveobuhvatne izmene zakonskog okvira, kao i jačanja institucija i donošenje podzakonskih akata, koji su omogućili bankama i drugim finansijskim institucijama da rešavaju ovaj problem“, naglasio je Popović.

Uz promenu regulative za lakše rešavanje problema, Popović je objasnio da je data i podrška institucijama kao što su Agencija za osiguranje depozita i Agencija za licenciranje stečajnih upravnika.

On je naveo da je Ministarstvo kroz dve velike prodaje 2019. i 2021. godine rešavalo problematična potraživanja koje za račun države ima Republika Srbija, kao i potraživanja banaka u stečaju.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...