Svaka deseta mlada osoba u Srbiji radi za minimalac

Za izlazak iz teške ekonomske situacije mladima potrebno više od 100 evra

BiznisBolji posaoNovacSrbija

28.1.2022 13:36 Autor: Ljiljana Begović 13

Za izlazak iz teške ekonomske situacije mladima potrebno više od 100 evra Za izlazak iz teške ekonomske situacije mladima potrebno više od 100 evra
Mladi u Srbiji imaju rok do 30. januara da se prijave za pomoć države u vrednosti od 100 evra. Pravo na ovu vrstu podrške... Za izlazak iz teške ekonomske situacije mladima potrebno više od 100 evra

Mladi u Srbiji imaju rok do 30. januara da se prijave za pomoć države u vrednosti od 100 evra. Pravo na ovu vrstu podrške ima starosna grupa od 16 do 29 godina, a do sada se na sajt Uprave za trezor prijavilo 968.000 osoba koje ispunjavaju uslove za dobijanje sredstava.

Veliki broj prijavljenih govori u prilog tome da mladi u našoj zemlji žive u teškoj ekonomskoj situaciji. To su za Biznis.rs potvrdili i iz Krovne organizacije mladih Srbije (KOMS).

“Skoro dve od tri mlade osobe ne zarađuju. Iako je veliki broj mladih koji ne zarađuje i dalje u sistemu obrazovanja, značajan je broj onih koji ne zarađuju dovoljno, te im je ovakav vid podrške značajan. Prema rezultatima analiza iz 2021. godine, najveći broj mladih – 78,2 odsto smatra da se sa primanjima ispod 80.000 dinara mesečno ne može pristojno živeti, a u realnosti tek 7,2 odsto mladih zarađuje više od toga, što govori o tome koliko je ova grupa ekonomski zavisna i u poziciji da ne može svoje potrebe da ostvari od sopstvenog rada”, navode iz KOMS-a.

Pomoć od 100 evra, koliko će dobiti svaki pojedinac, kratkoročna je mera koja prema rečima naših sagovornika neće rešiti ekonomske probleme mladih na duge staze.

“Mladima ova pomoć znači toliko da mogu da podrže neki svoj tekući trošak. Ona suštinski ne može da utiče na unapređenje trenutnog položaja mladih u Srbiji i na njihovu ekonomsku stabilnost. Istraživanja koja KOMS od 2017. godine redovno sprovodi pokazuju da se mladi teže snalaze zbog neusklađenosti obrazovnog sistema i tržišta rada, ali i zbog manjka radnog iskustva, usled čega se i teže zapošljavaju, naročito po prvi put. Mladi dominantno veruju da ne mogu pristojno živeti od svoje plate”, ističu iz KOMS-a.

Foto: Unsplash.com

Prema Alternativnom izveštaju o položaju i potrebama mladih u 2021. godini, čak svaka deseta mlada osoba radi za mesečnu naknadu koja je na nivou minimalca ili možda i niža. Tek oko 18 procenata mladih ima zaradu veću od prosečne plate.

“Na osnovu kontinuiranog praćenja trendova u zapošljavanju mladih možemo i da zaključimo da se najteže zapošljavaju mladi iz regiona Centralne i Zapadne Srbije, jer su više od trećine nezaposlenih mladi upravo iz tih regiona”, kažu iz KOMS-a.

Kratkoročne mere poput aktuelne državne pomoći od 100 evra neće koristiti mladima pri zaposlenju, što je trenutno najveća boljka onih koji posle završene škole ulaze na tržište rada.

“Neophodno je raditi na tome da se ovoj temi pristupa sistemski. Ohrabruje najavljeno uvođenje i primena Garancija za mlade, programa koji se primenjuje u državama članicama Evropske unije i koji osigurava da mladi ne budu duže od četiri meseca van sistema obrazovanja ili radnog odnosa. Krovna organizacija mladih Srbije će zato zagovarati da se razvoj i primena ovog programa prioritizuje”, ocenjuju iz ove organizacije.

Naši sagovornici dodaju da bi se donošenjem kvalitetnog Zakona o radnim praksama olakšala tranzicija iz obrazovanja na tržište rada, što je jedan od ključnih problema u oblasti nezaposlenosti mladih. U prilog tome koliko je takva inicijativa neophodna govori podatak da tranzicija od škole do prvog stabilnog i/ili zadovoljavajućeg posla u Republici Srbiji traje veoma dugo, skoro dve godine (23,4 meseca).

Projekat za lakše zapošljavanje mladih

Program Garancija za mlade, koji se sprovodi u državama članicama Evropske unije, primer je podrške mladima koji su neaktivni i nezaposleni i realizuje se kroz međusektorsku saradnju i saradnju sa socijalnim partnerima, u cilju jače integracije mladih na tržište rada.

Srbija planira da u prvoj polovini 2024. počne sa uvođenjem „Garancije za mlade“ u više regiona u zemlji, a izrada i usvajanje plana za sprovođenje ovog programa trebalo bi da bude realizovana u prvih šest meseci ove godine.

Garancija za mlade, koja se sprovodi u državama Evropske unije, podrazumeva da mladi dobijaju kvalitetnu ponudu za posao, nastavak obrazovanja, praksu ili obuku u periodu od četiri meseca od ulaska u status nezaposlenosti ili napuštanja, odnosno završetka formalnog obrazovanja.

  • Arsenije Prepodobni

    28.1.2022 #1 Author

    Daj čoveku 100 evra, nahranio si ga za jedan dan. Daj čoveku pristojan posao, nahranio si ga za ceo život.

    Odgovori

  • Milovan94

    28.1.2022 #2 Author

    Slažem se da nama mladima treba više od 100 e da bi preživeli ova teška vremena

    Odgovori

  • MARIJANA

    28.1.2022 #3 Author

    Slazem se..

    Odgovori

  • Anna

    28.1.2022 #4 Author

    Treba napraviti prostora mladim ljudima da počnu da rade odmah nakon završene srednje škole ili fakulteta da mogu da ostvare pravo na penziju i dočekaju istu.

    Odgovori

  • Ivan

    28.1.2022 #5 Author

    Tako je

    Odgovori

  • LJUBIŠA

    28.1.2022 #6 Author

    Ovo je prilično ponižavajuće. Kupovina glasova?
    Monti Pajton by Serbia?

    Odgovori

  • SNEZANA

    28.1.2022 #7 Author

    Mnogo vise od 100€…

    Odgovori

  • DANIJELA

    28.1.2022 #8 Author

    Bas tako. Ne resava se problem mladih i njihove egzistencije sa 100€. Bolji uslovi za skolovanje, posao i zivot.

    Odgovori

  • NATI29

    28.1.2022 #9 Author

    Slazem se

    Odgovori

  • VILENJAK

    29.1.2022 #10 Author

    Bliže se izbori… 😎

    Odgovori

  • SANJA

    29.1.2022 #11 Author

    Para uvek malo

    Odgovori

  • Lukic igor

    7.2.2022 #12 Author

    Nek oni pomazu alj zasta treba da vide ko nema a kome netreba pa to je to pred izbore ali nece moci vecno mene su prevarili za prvih 100e sramota

    Odgovori

  • MARE

    14.8.2022 #13 Author

    Sumanuti potez , ako smo svi uzeli , svima ce nam uzeti , bilo jasno i bice

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...