Za montažnu kuću od 100 kvadrata neophodno izdvojiti 45.000 evra
InvesticijeNekretnineNovacSrbija
16.5.2022 12:45 Autor: Marija Jovanović 21
Potražnja za montažnim kućama u Srbiji doživela je pravu ekspanziju tokom pandemije korona virusa. Taj trend nastavljen je i ove godine i evidentno je da se sve više kupaca okreće životu van centralnih gradskih zona. I dok su placevi za gradnju sve traženiji, poskupljenje građevinskog materijala uticalo je i na cenu kvadrata montažnih kuća.
Da su montažne kuće i sada veoma tražene u Srbiji i da su pandemija i svest o zagađenju uticali na porast tražnje i migracije iz užeg gradskog jezgra u prirodu, za Biznis.rs potvrđuje Vladimir Simić, direktor i vlasnik firme Kuća Mont, koja se godinama unazad bavi projektovanjem i izgradnjom montažnih kuća i objekata.
„Do pre nekoliko godina naše primarno tržište bile su zapadnoevropske zemlje, ali se taj trend ubrzano menja i sada su ljudi u Srbiji više upoznati sa prednostima montažne gradnje. Najveći broj naših kupaca u Srbiji su povratnici iz inostranstva koji su već živeli u montažnim kućama. Nakon pandemije, tražnja i dalje postoji jer smo generalno uvideli značaj sopstvenog parčeta zemlje van grada“, kaže naš sagovornik.
Prema njegovim rečima, opšta poskupljenja uticala su i na rast cena građevinskih materijala, što se preliva i na cene montažnih kuća. Zbog toga se javljaju brojne poteškoće jer je teško odrediti stabilnu cenu zbog stalnih promena tržišnih uslova.
„Cene pojedinih materijala su povećane i do tri puta, ali se trudimo da korigujemo cenu samo za rast troškova materijala, tako da su kuće u poslednje dve godine poskupele oko 50 procenata. S obzirom na to da naše kuće nisu tipske, već se grade po zahtevu klijenta, cena se određuje na osnovu utroška materijala, angažovanja radne snage i ostalih troškova“, navodi Simić.
Cena za kvadrat po principu ključ u ruke oko 450 evra
Na pitanje kako se kreće cena kvadrata montažnih kuća, naš sagovornik objašnjava da cena po sistemu ključ u ruke varira od želja i mogućnosti klijenata, ali i materijala koje žele da ugrade u objekat – od stolarije, pločica, podova, pa do sanitarija. Kako kaže, cena stolarije u kući od 100 metara kvadratnih može da varira i do 5.000 evra, u zavisnosti od toga da li se ugrađuje PVC, aluminijumska i alu-drvo stolarija.
„Osnovna cena za useljivu kuću je oko 450 evra po kvadratu. Kada je reč o ’sivoj fazi’, to je pojam koji u Srbiji nije zakonom definisan i standardizovan, tako da većina proizvođača sama definiše šta je za njih siva faza, što može često biti zamka za kupce koju treba izbegavati i jasno definisati ugovorom“, ističe Simić.
Što se tiče zahteva klijenata, direktor firme Kuća Mont navodi da se najviše traže porodične kuće sa više od 100 kvadrata, velikim dnevnim boravkom spojenim sa trpezarijom i kuhinjom, tri do četiri spavaće sobe i dva kupatila, a u zavisnosti od veličine placa i želje klijenta, objekti su spratni ili prizemni.
„Zona porodične gradnje je periferija gradova, a od početka pandemije veoma je izražen trend izmeštanja iz grada u ruralna naselja. Dosta naših klijenata je prodalo stanove u gradu i izabralo život u kući sa dvorištem, van grada. To je trend koji je sa Zapada konačno došao do nas i biće sve zastupljeniji“, naglašava Simić.
Pročitajte još:
Kada je reč o materijalima koji su pretežno zastupljeni u gradnji ovakvih objekata i njihovoj ekološkoj i energetskoj efikasnosti, Simić objašnjava da je osnovni konstruktivni materijal drvo i da je jako važno da ono bude određene vlažnosti, kvalitetno i propisno zaštićeno od insekata, gljivica i ostalih drvnih štetočina.
„Upravo zbog toga iz zemalja EU uvozimo drvenu građu koje je industrijski obrađena i poseduje sve sertifikate o ispravnosti i kvalitetu. U Srbiji osim pilana koje proizvode sirovu građu, ne postoje pogoni za industrijsku preradu građevinskog drveta. Osim drveta, koriste se mineralna vuna i OSB ploče. U našoj proizvodnji usvojili smo EU standarde u pogledu energetske efikasnosti. Naše kuće se veoma brzo i ekonomično greju, dugo održavaju toplotu, a i leti su mnogo prijatnije za boravak od zidanih objekata“, kaže naš sagovornik.
ZVE84
16.5.2022 #1 AuthorNe kaže se u narodu bez razloga „moja kućica moja slobodica“
SANJA
17.5.2022 #2 AuthorSlazem se
SNEZANA
17.5.2022 #3 AuthorUvek bilo,kuce su zakon
Pasparrtu
16.5.2022 #4 Authoridealna stvar za one koji nemaju da izdvoje velike sume novca a zele svoj mir.
N.N.
16.5.2022 #5 AuthorVelika je to svota novca
IVAN
16.5.2022 #6 AuthorJeftinije nego klasicne
TATJANA
16.5.2022 #7 AuthorRealno je prihvatljivija montazna
GINKO
16.5.2022 #8 AuthorNije ni malo jeftino.
ZVEZDICA01
16.5.2022 #9 AuthorCena je odlična s obzirom na cene stanova koji su porasli nenormalno za samo par godina… Nije ni čudo što je i poraslo interesovanje za njih.
KAJA
8.1.2024 #10 AuthorBas tako!
GOCA BG
16.5.2022 #11 AuthorOdlicna investicija ko ima parce zemlje i zeli svoju kucu…
kaćica
16.5.2022 #12 AuthorNe znam ko ce imati novca za ovo.Preskupo je.
IVAN
16.5.2022 #13 AuthorMontazne kuce imaju svoje prednosti i mane
NINO
17.5.2022 #14 AuthorProdajte bubreg, sklepajte kucicu i zivite u njoj, ali bez bubrega.
Anna
17.5.2022 #15 AuthorStvar ukusa i prioriteta- kuća ili stan, grad ili selo, građena ili montažna kuća. Svakako, svaka čast za poslovnost i generalno pristojne cene.
TINA
22.5.2022 #16 AuthorPristupacnije su nego stanovi
Milisavka
23.5.2022 #17 AuthorNisu ni one jeftine
VANJA
29.5.2022 #18 AuthorTo je previse za montažnu kucu!
milan lala
7.6.2022 #19 AuthorCudno da firme koje se bave izgradnjom montaznih kuca u prezentaciji ponude imju sve da se vidi u detalje osim cene po kvadratnom metru ? To navodi na razmisljanje o ozbiljnosti takvih firmi. Prodajes proizvod stavi javno cenu odmah inace je sve mutljavina. Ja kod takvih nebi se upustao u gradnju kuce.
Mia Pavlovic
26.9.2023 #20 AuthorNikako ne preporucujem.ovu firmu
Goran
28.10.2023 #21 AuthorPostovana, jel moze neki dodatni komentar zbog cega ih ne preporucujete – jeste imali neko iskustvo sa njima ?