Crna Trava „srpski poreski raj“
29.5.2021 16:01 Autor: Redakcija Biznis.rs
Prema istraživanjima Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED), Crna Trava je kao opština sa najmanjim brojem stanovnika u Srbiji (oko 1.000) lider preduzetništva u 2020. godini.
Mala opština na jugoistoku Srbije može se pohvaliti činjenicom da je na njenoj teritoriji registrovano preko 500 preduzeća. Ipak, najveći broj ne posluje ovde. Postavlja se pitanje šta privlači preduzetnike da svoje firme registruju u sredinama udaljenim od većih ekonomskih i administrativnih centara.
Takse, nadoknade, cene energenata koje propisuje lokalna samouprava, samo su neki od presudnih razloga zbog kojih novopečeni preduzetnici žele da registruju kompaniju na teritoriji opštine sa ekonomskim razvojem četvrte, odnosno pete kategorije.
„Mi ne dajemo subvencije za otvaranje firmi, kao što to rade druge opštine. Privrednici imaju mogućnost da na sajtu Poreske uprave pomoću kalkulatora provere i uporede iznos poreza i doprinosa koji važe kod nas sa drugim opštinama širom Srbije. Uglavnom su niži, pa se zbog toga ljudi opredeljuju za Crnu Travu“, objašnjava rukovodilac Odeljenja za privredu Crne Trave Vatroslav Slavković.
Ko otvara firme u Crnoj Travi?
Pored nižih poreskih nameta, nerazvijene opštine se trude da privuku preduzetnike i olakšaju poslovanje smanjujući režijske troškove, kao što je zakup poslovnog prostora. Cilj vlasti u nerazvijenim lokalnim samoupravama jeste smanjenje nameta. Zato pružaju mogućnost odlaganja obaveza ili plaćanje na rate, kako bi dodatno privukli nove preduzetnike. Kada je reč o Crnoj Travi, Slavković kaže da se privrednici interesuju za otvaranje firmi, uprkos nedostatku subvencija i olakšica.
„Primećujemo da firme iz uslužnog sektora dominiraju u poslednje vreme, naročito one koje posluju u oblasti informacionih tehnologija. Tu su knjigovodstvene agencije i prevodioci, a nekada je Crna Trava bila čuvena po građevinarstvu. Vlasnici registrovanih firmi imaju prebivališta na teritoriji čitave zemlje. Dominiraju Leskovac i Vlasotince, ali sve je više preduzetnika iz Beograda. U poslednje vreme je nekoliko stranih državljana registrovalo poslovanje u Crnoj Travi. Analize govore da smo protekle godine naplatili 8,5 miliona dinara poreza i doprinosa, a u prva četiri meseca tekuće godine imamo naplatu od 4,5 miliona dinara. Predviđamo da do kraja godine prihod bude oko 13 miliona, što je za nas vrlo značajno“, zaključuje Slavković.
Razlike u položaju paušalaca
Dažbine paušalaca prijavljenih na teritoriji nerazvijene opštine kreću se između 17.000 i 23.000 dinara, dok je visina poreza za iste delatnike na teritoriji beogradskih opština i opština razvijenijih gradova u proseku duplo veća.
Jednostavnom upotrebom kalkulatora sa sajta Poreske uprave Republike Srbije dolazimo do podatka da frizer koji je registrovao svoju radnju na Voždovcu plaća doprinose u vrednosti od 30.828 dinara, pod uslovom da je prijavio minimalnu zaradu od 33.843 dinara. Njegov kolega koji posluje u Crnoj Travi na istu mesečnu zaradu plaća iznos poreza i doprinosa od 14.547 dinara.