Kada je pravi trenutak da kompanija angažuje finansijskog kontrolera?
AnalizaPoslovanjePreduzetnikU fokusu
23.10.2021 12:04 Autor: Ljiljana Begović
Da bi menadžeri mogli „mirne glave“ da obavljaju svoju funkciju, često posežu za finansijskim kontrolingom uz koji se smanjuju rizici i neizvesnost poslovanja, naročito u kriznim vremenima.
Iako je reč engleskog porekla, radi se o nemačkoj filozofiji ostvarenja ciljeva. Bez obzira na to što pojam asocira na kontrolu, odnosno kontrolisanje, pravo značenje finansijskog kontrolinga je upravljačko računovodstvo (management accounting) .
Miloš Milosavljević, koji se bavi online obukom finansijskih kontrolera u kompaniji ”Krojačeva škola”, za ovaj termin kaže da kontroling u poslovnom smislu znači osigurati da organizacija zaista ostvaruje postavljene ciljeve, na primer strateške ciljeve.
Iako je nekada zbog skupih sistema ovaj način kontrolisanja finansija bio namenjen isključivo najvećim i najbogatijim kompanijama, danas ga u poslovanju mogu priuštiti i mala i srednja preduzeća.
“U najopštijem smislu kada objašnjavamo šta je finansijski kontroling kažemo da se odnosi na proces poređenja stvarnih sa standardizovanim ili planiranim vrednostima kao što su prihodi, rashodi, rezultat i slično, kao i preduzimanje svih korektivnih akcija u poslovanju kompanije. U terenskom, tačnije rečeno praktičnom smislu, kod finansijskog kontrolinga radi se monitoring aktivnosti da bi se korigovale bilo kakve devijacije u odnosu na planirane vrednosti”, objašnjava Milosavljević.
Prilikom objašnjavanja zadataka finansijskog kontrolera, najčešće se pominju plan i analiza, finansijska analitika, budžet i performanse, kao i upravljanje perfomansama. Iako uloga kontrolera nije da izveštava, jedan od zadataka je uočavanje grešaka, kao i nepravilnosti knjiženja.
“Uloga finansijskog kontrolera u preduzeću je od izuzetnog značaja i ne treba je poistovećivati sa finansijskim računovodstvom, jer se pre svega odnosi na budućnost. Planiranje i predviđanja šta se može desiti u budućnosti su glavna obeležja zadataka koje ima u kompaniji finansijski kontroler”, navodi Milosavljević.
Kada vlasnik kompanije odluči da stavi pod kontrolu svoje finansijske tokove, može očekivati da će doći do uspostavljanja sistema interne kontrole, testiranja računovodstvenih funkcija i operacija, finansijskih analiza.
Benefiti koje kompanije dobijaju od finansijskog kontrolera mogu biti i nadzor nad godišnjim i periodičnim finansijskim izveštavanjem, upravljanje trezorom (keš menadžment), kao i aktivan rad sa eksternim licima kao što su kontakt tačka za reviziju, poreskim organima i slično.
“Veoma je bitno naglasiti da će oni koji se bave biznisom, korišćenjem usluga finansijskog kontrolera dobiti niz preporuka, izveštaja, analiza koji se odnose na budžete i projekcije, menadžersko izveštavanje (uniformisanje izveštaja, praćenje i analiza rezultata, aktivno izveštavanje borda direktora), navigaciju (aktivan rad na obračunu troškova i upravljanju troškovima), kao i na biznis partnerstvo koje predstavlja sistem planiranja na svim organizacionim nivoima, uvođenje strateške kontrole”, navodi Miloš Milosavljević.
Pročitajte još:
Informacije koje se dobijaju od upravljačkog računovodstva namenjene su prema rečima našeg sagovornika organima upravljanja na svim nivoima kompanije, ali i svim zainteresovanim internim korisnicima. Takođe, podaci su analitički i detaljni, ali bez propisa i ustaljene forme.
Bitno je i napomenuti kod upotrebe finansijskog kontrolinga da se obrada podataka vrši sve dok za to postoji direktna korist, odnosno dok pribavljanje informacija ne bude skuplje od njihovog upotrebnog svojstva.