Uslovi određeni zakonom

Da li je strancima neophodan PIB za nerezidente za poresko rešenje za prenos apsolutnih prava?

AnalizaPorezi

13.6.2024 08:01 Autor: Ljiljana Begović 1

Da li je strancima neophodan PIB za nerezidente za poresko rešenje za prenos apsolutnih prava? Da li je strancima neophodan PIB za nerezidente za poresko rešenje za prenos apsolutnih prava?
Kada strano fizičko lice sa stalnim boravkom u Republici Srbiji, koje poseduje ličnu kartu za strance i prijavljeno prebivalište, zaključi ugovor o kupoprodaji nepokretnosti... Da li je strancima neophodan PIB za nerezidente za poresko rešenje za prenos apsolutnih prava?

Kada strano fizičko lice sa stalnim boravkom u Republici Srbiji, koje poseduje ličnu kartu za strance i prijavljeno prebivalište, zaključi ugovor o kupoprodaji nepokretnosti postavlja se pitanje da li je neophodno da poseduje PIB (poreski identifikacioni broj) za nerezidente kako bi mu bilo izdato rešenje o porezu na prenos apsolutnih prava.

Ova situacija može biti zbunjujuća zbog različitih tumačenja zakona od strane različitih filijala Poreske uprave.

Iz advokatske kancelarije Stojković Advokati kažu da, prema članu 14. Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji, poreski punomoćnik predstavlja fizičko ili pravno lice koje je rezident Republike Srbije, a koje u granicama dobijenog punomoćja u ime i za račun poreskog obveznika izvršava poslove u vezi sa poreskim obavezama. Ovo uključuje primanje poreskih akata, podnošenje poreskih prijava, plaćanje poreza i druge srodne aktivnosti.

“Poreski obveznik, bilo da je fizičko ili pravno lice – nerezident, koji nema stalnu poslovnu jedinicu na teritoriji Republike, odnosno koji ostvaruje prihode ili stiče imovinu na teritoriji Srbije van poslovanja svoje stalne poslovne jedinice, dužan je da u roku od deset dana od dana početka ostvarivanja prihoda, odnosno sticanja imovine podložne oporezivanju na teritoriji Srbije, obavesti Poresku upravu o licu koje je njegov poreski punomoćnik”, objašnjavaju advokati.

Ako nerezident ostvaruje prihode koji se oporezuju po odbitku, za koje poreski obveznik nije dužan da podnese poresku prijavu, neće postojati obaveza određivanja punomoćnika. Ovaj uslov često dovodi do konfuzije kod nerezidenata koji nisu sigurni da li su obavezni da pribave PIB za nerezidente.

Foto: Freepik

Prema Zakonu o porezu na dohodak građana, rezident je fizičko lice koje na teritoriji Srbije ima prebivalište ili centar poslovnih i životnih interesa, ili koje na teritoriji Republike neprekidno ili sa prekidima boravi 183 ili više dana u periodu od 12 meseci koji počinje ili se završava u odnosnoj poreskoj godini. Ove odredbe jasno definišu uslove pod kojima se fizičko lice smatra rezidentom.

Ako strano fizičko lice ima prijavljeno prebivalište u Srbiji i poseduje ličnu kartu za strance, ono se može smatrati rezidentom Republike Srbije. U takvom slučaju, nije potrebno pribavljati PIB za nerezidente.

Ovo znači da se strano fizičko lice koje ispunjava uslove iz člana 7. Zakona može smatrati rezidentom i, prema tome, nema obavezu pribavljanja PIB-a za nerezidente.

„U konkretnom slučaju, odnosno zaključivanju kupoprodajnog ugovora, kada je nadležni javni beležnik nakon overe ugovora o kupoprodaji nepokretnosti podneo poresku prijavu za utvrđivanje poreza na prenos apsolutnih prava, a rešenje nije doneto više od dve godine, preporučujemo da se klijent obrati nadležnom poreskom organu kako bi dobio dodatna pojašnjenja„, savetuju pravnici.

Takođe, oni dalje dodaju da je potrebno izvršiti i proveru statusa rezidenta.

“Ako se lice smatra rezidentom, nije potrebno pribavljati PIB za nerezidente. U slučaju nejasnoća ili spornosti, konsultacija sa pravnim stručnjacima može biti od koristi za dodatno razjašnjenje i tumačenje zakonskih odredbi”, navode advokati iz kancelarije Stojković Advokati.

  • meli77

    13.6.2024 #1 Author

    Treba uzeti sve u obzir bez posebne privilegije

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.