Preduzetnicima ističe rok za dostavljanje finansijskih izveštaja
29.6.2021 08:12 Autor: Ljiljana Begović
Preduzetnici i kompanije imaju sve manje vremena da predaju redovne godišnje finansijske izveštaje za 2020. godinu.
Agencija za privredne registre obaveštava da rok za njihovo dostavljanje ističe 30. juna, u ponoć. U naredna tri dana, do isteka roka, očekuje se dostavljanje još oko 25.000 redovnih godišnjih finansijskih izveštaja sa dokumentacijom.
Do sada je već 250.000 obveznika dostavilo finansijske izveštaje. Kao i svih ranijih, i ove godine se očekuje da veliki broj obveznika svoje izveštaje pripremi i dostavi poslednjeg dana roka, zbog čega je Agencija za 30. jun obezbedila dežurstva u Registru finansijskih izveštaja i Servis desku, radi pružanja stručne pomoći u vezi sastavljanja i dostavljanja finansijskih izveštaja i tehničke podrške obveznicima, koja je i inače redovno dostupna radnim danima u Agenciji.
“Na internet stranici Agencije, u okviru Registra finansijskih izveštaja, mogu pronaći sve relevantne informacije, odnosno instrukcije u vezi sa dostavljanjem redovnog godišnjeg finansijskog izveštaja za 2020. godinu, u formi pravila, tehničkih i korisničkih uputstava, kao i video uputstava”, navodi se u saopštenju APR.
Pročitajte još:
Podsetimo, finansijski izveštaji predstavljaju neposredan proizvod sistema računovodstvenog izveštavanja koji po svojoj suštini i nameni odslikavaju performanse tj. ostvarenja preduzeća za određeni vremenski period, njegovu finansijsko-strukturnu poziciju, kao i položaj likvidnosti na izabrani dan bilansiranja.
Sistem finansijskog izveštavanja obuhvata sva poslovna događanja koja se dešavaju unutar preduzeća, ali i ona koja su nastala kao rezultat međuzavisnosti preduzeća i okruženja. Finansijski izveštaji na početku obračunskog perioda odslikavaju imovinu preduzeća, njegove preuzete obaveze kao i sopstveni kapital.
Takođe, tokom obračunskog perioda i sve poslovne transakcije se evidentiraju u računovodstvenom sistemu. Na kraju obračunskog perioda ovi izveštaji odražavaju uspeh preduzetih aktivnosti, nastale novčane tokove u tom periodu, zatim novo stanje imovine, obaveza i kapitala preduzeća.
Sva pravna lica i preduzetnici su u obavezi da vode poslovne knjige, osim ako nisu paušalci. Vođenje poslovnih knjiga obezbeđuje uvid u stanje i kretanje imovine, obaveza i kapitala utvrđivanje prihoda i rashoda poslovanja, izradu kalkulacije cene koštanja proizvoda i prodajne cene izradu planova, analiza i kontrolu poslovanja.
Zakonom je propisano da postoji mogućnost istovremenog dostavljanja redovnog godišnjeg finansijskog izveštaja i izveštaja za statističke potrebe. Finasijski izveštaji se dostavljaju elektronskim putem.