Udruženja Ministarstvu finansija dostavila zahtev za izmenu zakonskih propisa

Privrednici i računovođe traže odlaganje primene Zakona o fiskalizaciji do kraja godine

AnalizaPoreziPoslovanjePreduzetnikU fokusu

28.1.2022 11:47 Autor: Ljiljana Begović 8

Privrednici i računovođe traže odlaganje primene Zakona o fiskalizaciji do kraja godine Privrednici i računovođe traže odlaganje primene Zakona o fiskalizaciji do kraja godine
Udruženja “Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije” (UZPPS) i “Računovodstvena komora Srbije”, poslali su Ministarstvu finansija zahtev za odlaganje i izmenu nekoliko zakonskih propisa. Privrednici... Privrednici i računovođe traže odlaganje primene Zakona o fiskalizaciji do kraja godine

Udruženja “Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije” (UZPPS) i “Računovodstvena komora Srbije”, poslali su Ministarstvu finansija zahtev za odlaganje i izmenu nekoliko zakonskih propisa.

Privrednici i računovođe podržavaju reforme, ali u pisanom dokumentu Ministarstvu finansija predlažu da se iste sprovode u skladu sa kvalitetnim zakonskim i potrebnim vremenskim okvirima, gde se reforme mogu implementirati u punu primenu, uz obezbeđenu pravnu sigurnost za poreske obveznike i računovođe.

Prvi zahtev je da se pre svega odloži primena Zakona o fiskalizaciji i Zakona o elektronskom fakturisanju do kraja 2022. godine.

“Razlozi zbog kojih se Udruženja zalažu za odlaganje su višestruki. Prvi put se redovni finansijski izveštaji za 2021. godinu dostavljaju sa krajnjim rokom do 31. marta, što računovođama nameće dodatne obaveze, i zbog toga nemaju vremena da daju podršku zakonskim zastupnicima za preuzeta ovlašćenja za fiskalizaciju, kao i pomoć kod implementacije elektronskih fiskalnih uređaja, gde upravo računovođe knjiže dnevne izveštaje sa specifikacijom naplaćenih sredstava, a da još nije poznato kako će se taj izveštaj dostavljati u računovodstvo”, navode iz UZPPS.

Takođe, kao jedan od razloga u prilog odlaganju primene Zakona o fiskalizaciji naši sagovornici navode i to da je Poreska uprava odobrila samo 56 dobavljača koji ispunjavaju uslove da puste u prodaju elektronske fiskalne uređaje.

“To je relativno mali broj za velike potrebe privrednika. Iz tog razloga smatramo da nema mogućnosti za kvalitetnu implementaciju zakona u ovako kratkom roku kod ogromnog broja registrovanih obveznika koji vrše promet na malo i imaju obavezu da promet evidentiraju preko elektronskog fiskalnog uređaja”, ocenjuju iz UZPPS.

Ističe rok za subvencije za prelazak na novu fiskalizaciju

Poreska uprava podsetila je poreske obveznike da je krajnji rok za prijavljivanje za subvencije za prelazak na novu fiskalizaciju 31. januar. U saopštenju Poreske uprave navodi se da bi se prijavili za subvencije poreski obveznici najpre treba da prijave podatke o lokacijama prodajnih objekata putem portala Poreske uprave ePorezi.

Postojeći obveznik fiskalizacije može da ostvari pravo na finansijsku podršku po svakom prijavljenom poslovnom prostoru i prijavljenoj poslovnoj prostoriji u iznosu od 100 evra, kao i finansijsku podršku po svakoj prijavljenoj aktivnoj fiskalizovanoj fiskalnoj kasi u iznosu od 100 evra.

U Zahtevima predatim Ministarstvu finansija oba Udruženja traže ukidanje informacionih posrednika u zakonu.

“Smatramo da bi uvid u poslovne podatke, koji jesu poslovna tajna za PDV obveznike, kao što su podaci o kupcima, dobavljačima, cenama, maržama za kupljena i prodata dobra, trebalo da ima samo Sistem elektronskih faktura SEF koji će biti u nadležnosti Poreske uprave. To predstavlja jedinu sigurnost za buduće poslovanje privrednika posebno sigurnost za domaće privrednike koji su nacionalni interes Republike Srbije”, ističu iz Udruženja.

U svojim zaključcima koji su poslati nadležnim institucijama Udruženja “Zaštitnik privrednika i preduzetnika Srbije” i “Računovodstvena komora Srbije” zahtevaju da se vrati ukinuto pravo na poreski kredit po osnovu ulaganja u osnovna sredstva, za određene proizvodne delatnosti u domaćoj privredi.

Izmene zakona o arhivskoj građi koje su uvele nekoliko značajnih promena u poslovanje takođe prema rečima naših sagovornika opterećuju privrednike i preduzetnike, naročito retroaktivna primena.

“Tražimo da se izmeni zakon o arhivskoj građi i da se ne primenjuje retroaktivno, jer to nije moguće, obzirom da rok prevazilazi rokove čuvanja poslovne dokumentacije prema zakonu o računovodstvu. Predlažemo da se obaveza primene zakona o arhivskoj građi pomeri na narednu godinu”, kažu iz Udruženja.

  • LIMIN ŽUT

    28.1.2022 #1 Author

    Još malo da se ušteka.

    Odgovori

  • JANA

    28.1.2022 #3 Author

    Loša organizacija, nadam se da će odložiti

    Odgovori

  • Ivan

    28.1.2022 #4 Author

    Treba odloziti

    Odgovori

  • DANIJELA

    28.1.2022 #5 Author

    Treba dati pristora za nova pravila.

    Odgovori

  • PEPE007

    28.1.2022 #6 Author

    Tako i treba, neka se odlozi zauvek! Totalna glupost je ta “fiskalizacija“, otimanje para i kontrola ljudi. A narod ko narod, cuti i trpi. 😐

    Odgovori

  • TATJANA

    29.1.2022 #7 Author

    Treba dati jos prostora

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.