Dostavljači robe i dalje osećaju posledice pandemije
12.10.2021 08:25 Autor: Redakcija Biznis.rs
Jedan od najvećih negativnih uticaja pandemija je ostavila na sektor logistike i globalne lance snabdevanja.
Na panelu „Preoblikovanje logističkih i globalnih lanaca snabdevanja u postpandemijskom svetu”, koji je održan povodom obeležavanja godišnjice osnivanja Pokreta nesvrstanih, istaknuto je da je osim proizvodnje, veoma važno kako da roba stigne od proizvođača do kupca u što kraćem vremenskom periodu, a kriza izazvana pandemijom zbog čestih zatvaranja i nemogućnosti dostavljanja robe mnogo je koštala.
Predstavnik kompanije Milšped Branko Todorović istakao je da se i njegova kompanija suočavala sa mnogo problema tokom pandemije i da su morali da menjaju kompletnu organizaiciju posla, dodajući da je najteže bilo ispuniti zahteve klijenata iz automobilske industrije, prenosi Tanjug.
„Najvažnije pitanje je bilo koji je najbolji način da obezbedimo da roba stigne na finalnu destinaciju, a drugo kako da povećamo zaštitu zaposlenih kako bismo omogućili da kompanija radi i da logistika funkcioniše”, rekao je Todorović.
Podsetio je da su neke zemlje svakodnevno menjale načine ulaska u svoju zemlju, i to bez najave, te da zbog toga nekada roba nije mogla da stigne do krajnjeg odredišta.
„Ako smo išta naučili tokom ove pandemije, to je da delujemo brzo na svaku promenu koja se desi”, rekao je Todorović.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Veljko Mijušković istakao je da postoje različite oblasti u okviru logističkog sektora u kojima postoje problemi, a da bi trebalo više govoriti o humanitarnoj logistici, zelenoj logistici, gradskoj logistici…
Govoreći o ekonomskim migracijama, istakao je da one nisu karakteristične samo za Srbiju, već i za ceo region, ali da postoje sve izvesnije okolnosti kako bi se mladi i obrazovani menadžeri mogli vratiti u svoje zemlje.
Istakao je da pojedini fakulteti rade na tome i naveo primer Tehničkog fakulteta iz Novog Sada gde je u IT sektoru osnovano više od 200 startapova bivših studenata ovog fakulteta. Ukazao je i da osim IT sektora velike mogućnosti za povratak i angažovanje mladih postoji i u oblasti ekonomije, odnosno prodaje prozivoda IT sektora.
Pročitajte još:
Predstavnik Instituta Torlak Sofija Beloica istakla je da je ta institucija dostavila više od tri miliona vakcina do vakcinalnih punktova i da je za to bila potrebna dobra logistika, koja pored toga podrazumeva da mora da bude oprezna, na posebnoj temperaturi, jer su vakcine osetljive.
Istakla je da je za proizvodnju i izvoz vakcina glavni prioritet Torlaka infrastruktura i ulaganje u infrastrukturu, jer te proizvodne fabrike moraju da se usklade sa standarima Svetske zdravstvne organizacije. Beloica je naglasila da je posebno važno kada država ima proizvođača vakcine, jer to daje sigurnost u snabdevanju ovim važnim medikamentom, a to se, kaže, posebno osetilo u situaciji kao što je sadašnja situacija sa pandemijom korona virusa.