EKONOMSKI IZAZOVI NOVE VLADE SRBIJE Prioritet je borba protiv negativnih ekonomskih efekata korona krize, kaže za Biznis.rs Ivan Nikolić
26.10.2020 13:00 Autor: Redakcija Biznis.rs
Sastav nove Vlade Srbije, koji je u nedelju predstavila dosadašnja i buduća premijerka Ana Brnabić, u ekonomskom smislu pokazuje da će to biti vlada kontinuiteta, kako po pitanju reformi, tako i po pitanju ekonomskih ciljeva. A oni će biti ambiciozni, i pored velikih ograničenja zbog pandemije korona virusa.
Svoja mesta i u novoj Vladi Srbije zadržali su aktuelni ministar finansija Siniša Mali i ministar poljoprivrede Branislav Nedovimović. O evrointegracijama i dalje će voditi računa Jadranka Joksimović, dok će Milan Krkobabić nastaviti da vodi brigu o razvoju sela, ovog puta na čelu novog ministarstva. To nagoveštava da će razvoj sela biti jedan od prioriteta nove vlade.
Kontinuitet će biti zadržan i u ministarstvu za trgovinu, turizam i telekomunikacije, koje će od dosadašnjeg ministra Rasima Ljajića, preuzeti dosadašnja državna sekretarka tog ministarstva Tatjana Matić.
Odlični rezultati u vođenju Prve petoletke iz Trstenika, preporučili su Anđelku Atanasković za ministra privrede, dok se Zorana Mihajlović praktično vraća u resor energetike i rudarstva. Još jedan uspešan privrednik ulazi u novu Vladu Srbije – to je Tomislav Momirović iz kompanije “Mona” koji će preuzeti resor građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. Očigledno da novi ekonomski tim u Nemanjinoj 11, osim poznatih i proverenih snaga, donosi i nova lica, novu energiju, koja će sigurno biti potrebna za ostvarivanje ambicioznih ciljeva ekonomskih vlasti do kraja ove i tokom naredne godine.
Kako ističe ekonomista i urednik ekonomskog biltena “Mesečne analize i trendovi” dr Ivan NIkolić, ekonomsko delovanje nove Vlade Srbije biće ograničeno intenzitetom i trajanjem aktuelne pandemije korona virusa, jer je u suštini glavni cilj vlade da se izbori sa negativnim ekonomskim posledicama korona krize.
U tom smislu, veoma je značajno održavanje ekonomske aktivnosti i ubrzanje privrednog rasta posle završetka korona krize. Nikolić za biznis.rs ističe da je u segmentu javnih finansija potrebno da se država kontrolisano zadužuje, i da svojim merama adekvatno reaguje na situaciju sa pandemijom korona krize.
On dodaje da je potrebno efikasno realizovati infrastrukturne projekte, posebno one započete, kao i one koji su predviđeni programom Srbija 2025. U ovom periodu moguće je, prema rečima Nikolića, raditi i na reformi javnih preduzeća, kako na nacionalnom, tako i na lokalnom nivou, kao i na stimulisanju sektora malih i srednjih preduzeća.
I iz Svetske banke stižu preporuke novoj Vladi Srbije da pored konsolidacije zdravstvenog sistema, posebnu pažnju treba posveti nastavku i ubrzavanju reformi, posebno u segmentu malih i srednjih preduzeća, ekologije, Poreske uprave i sl. Iz Svetske banke ističu da je potrebno nastaviti sa reformama kako bi se Srbija vratila na visoke stope rasta.
U svakom slučaju, nova Vlada Srbije će, po svoj prilici biti u ekonomskom smislu vlada kontinuiteta, koja će se suočiti sa velikim izazovom, ne samo u zdravstvenom, već i u ekonomskom smislu – pandemijom korona virusa, sa još uvek neizvesnim trajanjem i intenzitetom.