Kriza na tržištu plemenitih gasova

Nova neizvesnost u industriji mikročipova šansa za Kinu

AnalizaHi-techLifestyleU fokusu

19.6.2022 11:11 Autor: Vladimir Jokanović 17

Nova neizvesnost u industriji mikročipova šansa za Kinu Nova neizvesnost u industriji mikročipova šansa za Kinu
Cena visokokvalitetnog neona, koji se koristi za proizvodnju elektronskih čipova, porasla je više od deset puta. Nakon početka rata u Ukrajini, poskupeli su i... Nova neizvesnost u industriji mikročipova šansa za Kinu

Cena visokokvalitetnog neona, koji se koristi za proizvodnju elektronskih čipova, porasla je više od deset puta. Nakon početka rata u Ukrajini, poskupeli su i drugi retki gasovi, kao što su kripton i ksenon, ali su cene naglo skočile kada je rusko Ministarstvo industrije i trgovine ranije ovog meseca ograničilo izvoz pomenutih gasova.

Rusko ministarstvo saopštilo je da je ograničenje izvoza plemenitih gasova do kraja tekuće godine uvedeno da bi se ojačala tržišna pozicija Rusije, prenosi Reuters.

Ograničenje bi moglo dodatno da smanji ponudu na globalnom tržištu čipova. Povrh toga, u Ukrajini, koja je bila jedan od najvećih svetskih dobavljača, obustavljena je proizvodnja tih gasova u Marijupolju i Odesi.

Izvoz plemenitih gasova, koje je Rusija isporučivala Japanu, Tajvanu, Južnoj Koreji i drugim proizvođačima čipova, biće moguć samo uz posebnu dozvolu Moskve. Prethodno je Tajvan, vodeći svetski proizvođač čipova, uveo ograničenje njihovog izvoza u Rusiju. Za to vreme, rusko-ukrajinski rat i antiruske sankcije doprinele su širenju proizvodnje i tržišnog udela kineskih dobavljača, kao što su Walter Electronics, Jinhong Gas, Kemet Gas i Heyuan Gas, prenosi Giz China.

Neonski gas je nusproizvod prerade gvožđa i čelika, a njegovo glavno poreklo je u Ukrajini i Rusiji. Ruska industrija čelika šalje proizvedeni neonski gas u Ukrajinu na prečišćavanje. Mešani gasovi visoke čistoće (kripton, neon, ksenon i fluor) ključni su materijali u procesu litografije proizvodnje poluprovodnika (čipova). Rusko ministarstvo saopštilo je da će ograničenje izvoza plemenitih gasova pružiti priliku da se „preurede oni lanci koji su sada pokidani i da se izgrade novi“. Rusija sa 30 odsto učestvuje u ponudi tri pomenuta plemenita gasa.

Izvor: Unsplash.com

„Planiramo da u bliskoj budućnosti povećamo svoje proizvodne kapacitete plemenitih gasova. Verujemo da ćemo imati priliku da se nametnemo u ovom globalnom lancu, a to će nam dati određenu konkurentsku prednost, ako bude potrebno da gradimo uzajamno korisne pregovore sa našim partnerima“, saopštilo je ministarstvo.

Proizvodne baze glavnih dobavljača neonskog gasa u Ukrajini ne rade, a fabrike u Marijupolju i Odesi isporučuju oko 70 odsto svetskog neonskog gasa, 40 odsto kriptona i oko 30 procenata ksenona. Oko 75 odsto neona proizvedenog u Ukrajini išlo je za proizvodnju čipova. Prema statističkim podacima, dve ukrajinske gasne kompanije isporučivale su od 45 do 54 odsto svetskog neona.

Iako su kapaciteti proizvodnje i snabdevanja neonskim gasom iz Ukrajine praktično blokirani, trenutna nestašica ovog gasa i rastući troškovi još nisu imali ključni uticaj na proizvodnju čipova, jer su kompanije prethodno stvorile značajne zalihe, posle krize u ovoj industriji 2015. godine, kada su zbog tadašnjeg sukoba Ukrajine i Rusije cene gasova porasle za 600 procenata. Kompanije su u međuvremenu razvile i tehnologiju reciklaže neona, smanjujući značajno njegovu potrošnju.

Prema procenama analitičara, dugotrajni zastoj u proizvodnji i produžavanje ruskog ograničenja izvoza mogli bi da prodube krizu, ne samo u industriji mikročipova. Ksenon se koristi za proizvodnju farova na automobilima, a kripton za punjenje prozora sa dvostrukim staklom.

Dok budu trajale zalihe zemlje potrošači koje Rusija smatra „neprijateljskim“ treba da odluče da li će pokrenuti sopstvenu proizvodnju gasova, a to je povezano sa značajnim troškovima i daljim rastom cena finalnih proizvoda. Nestašica gasova na Zapadu, ne samo neona, može biti prilika za kineske dobavljače da ubrzaju fabričku proizvodnju i obezbede sopstveni lanac snabdevanja poluprovodnicima, ocenjuju analitičari.

  • JANA

    19.6.2022 #1 Author

    Licno ne verujem u to da bi Kina okrenula ledja Rusiji

    Odgovori

  • Milovan94

    19.6.2022 #2 Author

    Biće dosta problema što se tiče mikročipova

    Odgovori

    • DANIJELA

      19.6.2022 #3 Author

      Pa natavno. Ko god moze da iskoristi situaciju, neka iskoristi.

      Odgovori

  • LJUBIŠA

    19.6.2022 #4 Author

    Šansa koju Kina neće propustiti sigurno.

    Odgovori

  • MADMAX

    19.6.2022 #5 Author

    Možda i za nas.

    Odgovori

  • LIMUN ŽUT

    19.6.2022 #7 Author

    Kina je oduven bila najinovativnije država sveta.

    Odgovori

  • GOCA BG

    19.6.2022 #8 Author

    Kina i Rusija ce kao i do sada imati dobru poslovnu saradnju…

    Odgovori

  • TATJANA

    19.6.2022 #9 Author

    Genijalan narod

    Odgovori

  • VANJA

    19.6.2022 #10 Author

    Nema brige za kineze!

    Odgovori

  • LEPOSAVA

    19.6.2022 #11 Author

    Kina ovako nesto ne propusta

    Odgovori

  • STRAHINJA

    19.6.2022 #12 Author

    Svakako pozeljno

    Odgovori

  • LUKA

    19.6.2022 #13 Author

    Mislim da nece doci do toga

    Odgovori

  • VOJKAN

    20.6.2022 #14 Author

    Kina je u svemu prva, tako da ne sumnjam ni u ovu granu kad su Kinezi u pitanju

    Odgovori

  • SUNCOKRET

    20.6.2022 #15 Author

    Za Kinu uvek postoje šanse, tamo gde se pokidaju lanci snabdevanja, tu je Kina.

    Odgovori

  • JOVANA

    20.6.2022 #16 Author

    Odlicna sansa za Kinu

    Odgovori

  • BOJANA

    20.6.2022 #17 Author

    Kina će to iskoristiti

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.