Trgovci će sami odlučivati o ceni

Od 1. januara u prodavnicama u Hrvatskoj kreće naplata plastičnih kesa za voće i povrće

U fokusu

18.9.2024 08:47 Autor: Redakcija Biznis.rs 1

Od 1. januara u prodavnicama u Hrvatskoj kreće naplata plastičnih kesa za voće i povrće Od 1. januara u prodavnicama u Hrvatskoj kreće naplata plastičnih kesa za voće i povrće
Od 1. januara 2025. naplaćivaće se lake plastične kese koje se u rolnama nalaze uglavnom u odeljenjima voća i povrća u prodavnicama ili na... Od 1. januara u prodavnicama u Hrvatskoj kreće naplata plastičnih kesa za voće i povrće

Od 1. januara 2025. naplaćivaće se lake plastične kese koje se u rolnama nalaze uglavnom u odeljenjima voća i povrća u prodavnicama ili na pijacama.

Potvrdila je u emisiji Dobro jutro, Hrvatska na HRT-u Sanja Radović, načelnica Odeljenja za upravljanje otpadom u Ministarstvu zaštite životne sredine, piše Seebiz.

„Ove lagane kese sada moraju biti označene porukom ‘Koristite kese štedljivo’ kako bi se podigla svest o odgovornom korišćenju. A od 1. januara uvodi se i obavezna naplata za veoma lagane plastične kese, koje su često dostupne u rolnama u radnjama. To znači da će se od 1. januara uvesti obavezna naplata za veoma lagane plastične kese”, kazala je ona.

Prodavci će morati da obezbede da se kese nalaze na mestima gde se koriste za njihovu namenu, kao što je odeljenje voća i povrća, a cena kesa će morati da bude jasno istaknuta na tim mestima. Torbe neće biti dozvoljeno da se prodaju na kasama“, rekao je Radović.

Nije poznato koliko će kese koštati. Cena po kojoj će im trgovci naplaćivati nije propisana i oni će sami odlučivati o ceni.

Foto: Freepik.com

Podsetimo, od 01.01.2022. u Hrvatskoj je zabranjeno stavljanje na tržište lakih plastičnih vrećica.

Ovo je zabrana zasnovana na Zakonu o upravljanju otpadom, a odnosi se na kategoriju plastičnih kesa za nošenje sa debljinom zida do 50 mikrometara, s tim što je upotreba veoma lakih plastičnih kesa tanjih od 15 mikrometara i koji se koriste isključivo iz higijenskih razloga ili služe kao primarno pakovanje za hranu u rasutom stanju kada pomaže u sprečavanju bacanja hrane.

Plastične kese za višekratnu upotrebu koje su deblje od 50 mikrometara i dalje se mogu koristiti i prodavati jer ponovna upotreba pomaže u sprečavanju otpada.

To u praksi znači da od 01.01.2022. dozvoljeno stavljanje u promet veoma lakih plastičnih kesa za nošenje na pijacama, pekarama, ribarnicama, poslastičarnicama, bakalnicama, mesnicama i drugim mestima gde se hrana prodaje potrošačima, ali samo za stavljanje u rasutu, odnosno industrijski neupakovanu hranu ili hranu koja je ranije bila samo umotana u privremenu ambalažu, kao što je folija.

Veoma lagane plastične kese ne smeju se koristiti na prodajnim mestima na kojima se ne prodaje hrana, kao što su prodavnice odeće, obuće, kućni aparati, apoteke, knjižare i slično.

Nažalost, odbačene plastične kese postale su veoma česta pojava u prirodi i, na osnovu direktiva Evropske unije, ubuduće će se postepeno ukidati i drugi oblici plastičnih kesa za nošenje.

„Do tada, Ministarstvo ekonomije i održivog razvoja poziva sve građane da u kupovinu idu sa svojom platnenom torbom ili drugim predmetima za nošenje, poput korpi, i da se prilikom kupovine opredele za papirne kese i slične alternative“, rekli su iz Ministarstva.

  • SABRINA

    18.9.2024 #1 Author

    Nekada su se koristile papirne kese za voće i povrće, zašto to ne bi vratili?

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.