Beskontaktna kartica se najčešće koristi u supermarketima
19.10.2022 12:52 Autor: Redakcija Biznis.rs 10
Rezultati najnovijeg MasterIndex Srbija istraživanja pokazuju da su beskontaktna plaćanja sastavni deo savremenog platnog iskustva građana Srbije, kao i da 80 odsto ispitanika poseduje beskontaktnu karticu, navodi se u saopštenju kompanije Mastercard.
Beskontaktno se najčešće plaća u supermarketima (82 odsto ispitanika), na benzinskim pumpama (43 odsto) i u apotekama i privatnim zdravstvenim ustanovama (42 odsto), odnosno na užurbanim trgovačkim lokacijama, tamo gde su brzina i jednostavnost plaćanja bitni kako kupcu, tako i trgovcu na kasi.
Upravo su brzina i jednostavnost korišćenja najčešći razlog zašto se korisnici odlučuju da plate beskontaktno, što je istaklo 74 odsto ispitanika, a ostale prednosti ove platne metode koje korisnici navode su sigurnost (40 odsto) i kontrola, jer kartica ostaje sve vreme u rukama korisnika (36 odsto).
Još jedan pokazatelj oslanjanja na beskontaktna plaćanja je i MasterIndex podatak da se 29 odsto ispitanika odlučuje da iznose do 4.000 dinara plati prislanjanjem kartice ili telefona, što je tek nešto manje od broja korisnika koji za te iznose koriste gotovinu (33 odsto), odnosno standarno plaćanje karticom (36 odsto). Generalno posmatrano, iznosi do 4.000 dinara se u 67 odsto slučajeva plaćaju bezgotovinski, što je značajan pokazatelj promene individualnih potrošačkih navika.
Iznos od 4.000 dinara je trenutna granica do koje nije potrebno unositi PIN kod prilikom beskontaktnih plaćanja Mastercard karticama i za 17odsto ispitanika, taj limit je odgovarajući. Međutim, 23 odsto ispitanika je izrazilo spremnost da plaća beskontaktno bez unosa PIN koda iznose do 5.000 dinara, dok bi još 22 odsto bilo spremno da tako plaća i iznad 5.000.
Iako je PIN kod i dalje preferirana metoda za potvrdu plaćanja (62 odsto ispitanika), sličan je procenat (60 odsto) onih koji bi radije zamenili pamćenje i ukucavanje šifara za biometriju, odnosno potvrdu plaćanja skeniranjem otiska prsta ili lica, što su metode koje građani već koriste prilikom otključavanja savremenih, pametnih telefona.
Upravo su mobilna plaćanja aktuelni trend u razvoju platnog tržišta u Srbiji. Mobilna plaćanja predstavljaju beskontaktno plaćanje putem mobilnog telefona ili drugog pametnog uređaja, i to tako da u svom telefonu korisnik ima instaliranu aplikaciju mobilnog novčanika u koju je dodao svoju platnu karticu, i umesto da prislanja karticu na terminal u trenutku plaćanja, on jednostavno prisloni svoj telefon. Za ovakav vid plaćanja je zainteresovana trećina ispitanika.
Putem mobilnih telefona se mogu obavljati i druge vrste prenosa novca, kao što je na primer direktan prenos sredstava sa kartice jednog korisnika na karticu drugog korisnika (opcija za koju je zainteresovano 39 odsto ispitanika) ili prenosi iz aplikacije mobilnog bankarstva (36 odsto ispitanika).
Pročitajte još:
Brzina i jednostavnost su karakteristike mobilnih plaćanja koje bi podstakle 64 odsto MasterIndex ispitanika da plaćaju na ovaj način, dok je za 48 odsto njih to praktičnost, jer korišćenje mobilnog novčanika eliminiše potrebu za nošenjem drugog novčanika.
Trećina ispitanika je istakla sigurnost, 32 odsto činjenicu da nema dodatnih troškova, a 26 odsto njih kaže da korišćenjem mobilnih novčanika ostvaruju posebne pogodnosti, poput povrata novca (keš-bek), što je tradicionalna kampanja koju Mastercard organizuje kao način da nagradi postojeće i podstakne nove korisnike mobilnih plaćanja.
VANJA
19.10.2022 #1 AuthorKoriste se svuda!
Emilija
19.10.2022 #2 AuthorOdlicne su,brzina i efikasnost na prvom mestu!
TATJANA
19.10.2022 #3 AuthorSvuda se koristi, osim tamo gde nema mogučnost.. a ja nekako vise volim kes
Dunja5
19.10.2022 #4 AuthorPa da, najprakticnije…
GOCA BG
19.10.2022 #5 AuthorZa pola minuta se obavi placanje,najveci broj ljudi je koriste…
kaćica
20.10.2022 #6 AuthorKoristi se svuda nema odredjeno
Coka13
21.10.2022 #7 AuthorJedna od boljih stvari koju su uveli, smanjuje čekanje, ubrzava sam proces plaćanja i svakako je jednostavnije od ukucavanja pina pri svakom plaćanju.
VERA
23.10.2022 #8 AuthorDa se.samo omoguci svuda placanje.karticama pa.ce biti i bolji rezultati.
DUSA
8.9.2024 #9 AuthorJako su prakticne
HEPO
29.9.2024 #10 AuthorPa
Moras da das kasirki j