Cene osnovnih životnih namirnica zamrznute do kraja oktobra, ukinuto ograničenje za mleko
30.9.2022 11:26 Autor: Marija Jovanović 9
Vlada Srbije odmrzla je na današnjoj sednici cenu UHT mleka sa 2,8 odsto mlečne masti, koja je do danas bila ograničena na 128,99 dinara. Kako saznaje Euronews, novom uredbom o visini cena osnovnih životnih namirnica biće ukinuto ograničenje cene na UHT mleko sa 2,8 procenata mlečne masti, ali će marža na sva UHT mleka biti 10 odsto. Produžava se i zabrana izvoza mleka do 31. oktobra.
Nova najviša cena kristal šećera biće 109,99 dinara po kilogramu. Kako se navodi u saopštenju Vlade Srbije, zbog rasta cene stočne hrane bilo je neophodno korigovati i cenu svežeg pilećeg trupa. Tako će kilogram svežeg pilećeg mesa ubuduće koštati 319 dinara.
Do 31. oktobra produžava se uredba o ograničenju cena naftnih derivata, a ukida se odluka o zabrani izvoza dizela. Iz Vlade navode da je izmenjena odluka doneta s obzirom na aktuelnu situaciju u vezi sa cenom sirove nafte na svetskom tržištu, koja negativno utiče na makroekonomsku stabilnost u zemlji, a u cilju redovnog snabdevanja tržišta derivatima nafte i očuvanja standarda građana i privredne stabilnosti.
Kako se navodi na zvaničnom sajtu Vlade Srbije, u izmenjenoj Uredbi o ograničenju visine cena osnovnih životnih namirnica naglašeno je da korekcija cena neće značajno uticati na životni standard građana i da bi u ovom trenutku veći problem bila nestašica tih proizvoda.
Vlada Srbije je prethodnom uredbom od 6. septembra propisala maksimalnu maloprodajnu cenu UHT mleka sa 2,8 odsto mlečne masti, a istim propisom bila je promenjena i maksimalna trgovačka marža za sve vrste UHT mleka i smanjena sa 12 na pet odsto. Istom odlukom bila je uvedena i zabrana izvoza svežeg mleka i pojedinih mlečnih proizvoda do 30. septembra.
Komentarišući aktuelnu nestašicu mleka, ali i drugih proizvoda poput šećera i ulja, kojih povremeno nema na rafovima prodavnica, agroekonomski analitičar Žarko Galetin kaže za Biznis.rs da država ima alate i načine kako da kontroliše prekomerni izvoz – uvođenjem prelevmana i kontrole izvoznih dozvola.
On smatra da je u celokupnom lancu “neko zakazao”, ali da to svakako nisu potrošači.
“Nestašice su sistemski problem. Nama se dešava da robu u principu imamo, ali da je u prodavnicama nema. Dakle, problem je nastao negde u komunikaciji države, trgovaca i proizvođača. Mi, primera radi, imamo dovoljno šećerne repe koja zadovoljava potrebe šećerne industrije, i ona proizvodi dovoljno šećera za domaće potrebe. Takođe, imamo dovoljno i suncokreta, čak mnogo više nego što je potrebno za naše potrošače. Trošimo oko 80 miliona litara suncokretovog ulja, a naša ukupna proizvodnja suncokreta će biti oko 600.000 tona, što znači da će proizvodnja ulja biti oko 240 miliona litara. I opet se dešava da ga nema u prodavnicama“, objašnjava Galetin.
Ponavlja da ovih namirnica ima dovoljno, iako „mleko zaista ima sistemski problem jer nam se smanjuje broj stoke“.
„Ipak, i mleka imamo, bez obzira na odnos kompanije Imlek koja ne otkupljuje od farmi sa manje od 5.000 litara dnevno, ali ga nema u prodavnicama”, podvlači naš sagovornik.
Pročitajte još:
Žarko Galetin ocenjuje da je u ovakvoj situaciji „zakazala država u najširem smislu reči“.
„Često se prebacuje lopta na potrošače, kako neracionalno prave zalihe. Onda se postavlja pitanje zašto? Naš potrošač je jednostavno ušao u inflatorni mod i ponaša se onako kako smo se ponašali devedesetih godina. Ako vi svaki dan govorite da će biti strašno, da svet gladuje i da će biti još gore, podstičete takvu percepciju kod ljudi i krivica se prebacuje na drugu stranu. Ne, nestašica je zato što ste stvorili psihozu, za kojom apsolutno nema potrebe”, zaključuje Galetin.
Milovan94
30.9.2022 #1 AuthorKrenulo je polako sa skidanjem ograničenja, tek će sada cena mleka da poraste
BOLEK
30.9.2022 #2 AuthorBas tako
BIJUTI27
30.9.2022 #3 AuthorA, u međuvremenu pijemo poljsko. 🥺
Anna
30.9.2022 #4 AuthorPdličan članak! Slažem se 100%
Tina
30.9.2022 #5 AuthorUskoro cemo i videti kako ce se cene relno kretati
GOCA BG
30.9.2022 #6 AuthorSad tek krece sa rastom cena…
VERA
30.9.2022 #7 AuthorDzaba kada je sve poskupelo i to dodta.
VOJKAN
1.10.2022 #8 AuthorDo Nove godine mleko će koštati preko 200 dinara
NATI29
2.10.2022 #9 AuthorCekamo cenu dugotrajnog mleka