Evropska komisija pokrenula istragu

Da li provizije koje naplaćuju Visa i Mastercard negativno utiču na trgovce?

BiznisEU

7.11.2024 13:58 Autor: Redakcija Biznis.rs 5

Da li provizije koje naplaćuju Visa i Mastercard negativno utiču na trgovce? Da li provizije koje naplaćuju Visa i Mastercard negativno utiču na trgovce?
Regulatorni organ Evropske unije za zaštitu konkurencije istražuje da li naknade koje naplaćuju Visa i Mastercard imaju negativan uticaj na trgovce, pokazuje dokument. Evropska... Da li provizije koje naplaćuju Visa i Mastercard negativno utiču na trgovce?

Regulatorni organ Evropske unije za zaštitu konkurencije istražuje da li naknade koje naplaćuju Visa i Mastercard imaju negativan uticaj na trgovce, pokazuje dokument. Evropska komisija, koja primenjuje pravila konkurencije EU, poslala je u septembru upitnike o kompanijama Visa i Mastercard trgovcima i pružaocima usluga plaćanja, dajući im rok za odgovore do oktobra.

Visa i Mastercard već dugo dominiraju tržištem platnih kartica, što je izazvalo pritužbe trgovaca zbog takozvanih naknada za sheme koje su naplaćivale ove firme u poslednjih nekoliko godina, kao i zbog, kako trgovci kažu, nedostatka transparentnosti u vezi sa ovim naknadama. Naknade za sheme su troškovi koje operater sistema za plaćanje karticama naplaćuje za usluge u vezi sa učešćem u sistemu kartica, prenosi Reuters, pozivajući se na dokument EK u koji je imao uvid.

„Nemamo dodatnih komentara, jer je istraga u toku“, saopštila je Komisija kada je upitana za komentar u vezi sa sadržajem dokumenta. Ovaki upitnici obično pomažu EU regulatorima da formiraju antimonopolski slučaj, što, ako bude uspešno, može dovesti do kazni u iznosu do 10 odsto globalnog prihoda kompanija. Trgovačke lobističke grupe procenjuju da je više od 800 različitih naknada za plaćanja koštalo EU oko 1,5 milijardi evra u 2022. godini.

Jedno od postavljenih pitanja jeste da li je broj naknada u EEP (Evropski ekonomski prostor, koji obuhvata 27 zemalja EU, kao i Island, Lihtenštajn i Norvešku) u kojem trgovac posluje i „kontinuirano uvođenje novih naknada i ukidanje postojećih naknada“ negativno uticalo na poslovanje trgovaca u periodu od 2016. do 2023. godine.

EK takođe pita da li su trgovci i pružaoci usluga plaćanja konsultovani o uvođenju i ukidanju naknada, kao i o povećanju naknada. Portparol kompanije Visa rekao je da je da su primili zahtev za informacije od EK krajem avgusta i da rade na prikupljanju relevantnih podataka. Mastercard je saopštio da „vlade i regulatori širom sveta žele da imaju uvid u način na koji industrije funkcionišu“, kao i da je reč o jednostavnom zahtevu za informacije.

EU regulatori takođe žele da znaju da li su trgovci i pružaoci usluga plaćanja obavešteni o nivou kaznenih ili naknada za usklađenost koje naplaćuju Visa i Mastercard, kao i o razlozima koji su navedeni za njih. Britanski regulator za platne sisteme izrazio je u maju sličnu zabrinutost u vezi s ovim naknadama , navodeći da postoji malo dokaza da su velika povećanja naknada dovela do značajnog poboljšanja usluge.

  • meli77

    7.11.2024 #1 Author

    Mnogi privatnici su želeli da ostane samo novac za plaćanje

    Odgovori

  • STEPA

    8.11.2024 #2 Author

    To utiče i na rast cena

    Odgovori

  • VALE

    10.11.2024 #4 Author

    Svakako da nisu odusevljeni bas

    Odgovori

  • Faith

    11.11.2024 #5 Author

    pa da, dosta radnjica nemaju uopste aparate za kartice

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.