EK izabrala 47 strateških projekata za obezbeđenje kritičnih sirovina u EU
26.3.2025 09:07 Autor: Redakcija Biznis.rs 0



Evropska komisija je prvi put utvrdila listu 47 strateških projekata čiji je cilj podsticanje domaćih kapaciteta za strateške sirovine, čime će se “ojačati evropski lanac vrednosti sirovina i diversifikovati se izvori snabdevanja.”
Novi strateški projekti su značajan korak u sprovođenju Akta o kritičnim sirovinama (The Critical Raw Materials Act, CRMA) koji treba da osigura da do 2030. godine eksploatacija zadovolji 10 odsto tražnje u EU, prerada 40 odsto, a recikliranje strateških sirovina 25 odsto tražnje EU.
Ostvarivanjem tih ciljeva, navela je Evropska komisija, novi strateški projekti znatno doprinose „zelenoj“ i „digitalnoj tranziciji“ EU i podržavaju evropsku obrambenu i vazduhoplovno-svemirsku industriju, piše Beta.
Na listi je 47 novih strateških projekata u 13 članica EU – Belgiji, Francuskoj, Italiji, Nemačkoj, Španiji, Estoniji, Češkoj, Grčkoj, Švedskoj, Finskoj, Portugalu, Poljskoj i Rumuniji.
Projekti obuhvataju jedan ili više segmenata lanaca vrednosti sirovina, pri čemu se 25 odnosi na vađenje, 24 na preradu, deset na recikliranje i dva na zamenu sirovina.
Strateški projekti obuhvataju 14 od 17 strateških sirovina navedenih u CRMA, uključujući 22 projekta s litijumom, 12 s niklom, deset s kobaltom, sedam s manganom i 11 s grafitom.
Komisija je saopštila da izabrani projekti doprinose snabdevanju EU strateškim sirovinama u skladu sa kriterijumima zaštite životne sredine, socijalnim i kriterijumima upravljanja, i da su tehnički izvodljivi.
Očekuje se da ukupna kapitalna ulaganja u tih 47 strateških projekata, da bi postali operativni, dostignu 22,5 milijardi evra.
Ti projekti imaće koristi od koordinisane podrške Komisije, članica EU i finansijskih institucija.
Pročitajte još:
Od koristi će biti i pojednostavljeno izadavanje dozvola. U skladu s CRMA, postupak izdavanja dozvola neće trajati duže od 27 meseci za projekte vađenja i 15 za druge projekte dok trenutno ti postupci mogu da traju od pet do deset godina.
Izvršni potpredsednik Evropske komisije za prosperitet i industrijsku strategiju Stefan Sežurne (Stephane Sejourne) rekao je da EU sada zavisi od trećih zemalja za mnoge sirovine i da će 47 identifikovanih strateških projekata pomoći da se obezbedi domaće snabdevanje.
„Ovo je istorijski trenutak za evropski suverenitet kao industrijske sile“, ocenio je Sežurne.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.