Evropska komisija obećala pomoć kompanijama

Urušavanje petrohemijske industrije u Evropi

EUU fokusu

21.7.2025 11:13 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Urušavanje petrohemijske industrije u Evropi Urušavanje petrohemijske industrije u Evropi
Petrohemijska industrija Evrope se rapidno urušava usled talasa zatvaranja postrojenja, nakon godina gubitaka i globalnog širenja kapaciteta koje predvodi Kina. Visoki troškovi proizvodnje i... Urušavanje petrohemijske industrije u Evropi

Petrohemijska industrija Evrope se rapidno urušava usled talasa zatvaranja postrojenja, nakon godina gubitaka i globalnog širenja kapaciteta koje predvodi Kina.

Visoki troškovi proizvodnje i zastarela postrojenja učinili su evropske proizvođače nekonkurentnim, pa Stari kontinent sve više zavisi od uvoza osnovnih hemikalija poput etilena i propilena, ključnih za plastiku, farmaciju i industrijsku proizvodnju, prenosi Reuters.

Milijarder Džim Ratklif (Jim Ratcliffe) osnivač kompanije INEOS, izjavio je da „dok ostatak sveta gradi više od 20 novih ‘krakera’, Evropa spava i ide ka industrijskom propadanju“. On, kao i drugi lideri u industriji, kritikovali su izostanak političke akcije.

Evropska komisija je nedavno obećala podršku domaćoj proizvodnji „strateških“ hemikalija poput etilena i propilena, uključujući proširenu državnu pomoć za modernizaciju postrojenja i prednost domaćim proizvodima u javnim nabavkama. Međutim, mnogi smatraju da je ta reakcija zakasnela.

Globalne kompanije kao što su Dow, ExxonMobil, TotalEnergies i Shell takođe zatvaraju ili preispituju svoje hemijske kapacitete u Evropi, posebno ‘krakere’ – postrojenja koja pretvaraju ugljovodonike u osnovne hemikalije.

Dokument koji su u martu potpisale osam članica EU upozorava da bi moglo biti ugroženo 50.000 radnih mesta zbog mogućih zatvaranja dodatnih ‘krakera’ do 2035. godine. Prosečna iskorišćenost evropskih postrojenja je ispod 80 odsto, što ih čini ekonomski neodrživim. Analitičari ne očekuju potpuni nestanak evropske proizvodnje, već dominaciju nekolicine velikih proizvođača.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.