Razvoj usluga u vazdušnom saobraćaju

Kontrola letenja Srbije i Crne Gore dobijaju zajam od 10,3 miliona evra

BankeBiznisInfrastrukturaNovacRegionTurizamVesti

17.6.2021 14:02 Autor: Miljan Paunović 2

Kontrola letenja Srbije i Crne Gore dobijaju zajam od 10,3 miliona evra Kontrola letenja Srbije i Crne Gore dobijaju zajam od 10,3 miliona evra
Evropska investiciona banka (EIB) odobriće Kontroli letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA), koja upravlja vazdušnim saobraćajem iznad te dve zemlje, zajam u iznosu od... Kontrola letenja Srbije i Crne Gore dobijaju zajam od 10,3 miliona evra

Evropska investiciona banka (EIB) odobriće Kontroli letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA), koja upravlja vazdušnim saobraćajem iznad te dve zemlje, zajam u iznosu od 10,3 miliona evra.

Dodatna sredstva o kojima je danas postignut sporazum sa agencijom SMATSA ubrzaće razvoj usluga u vazdušnom saobraćaju koje SMATSA pruža u novim okolnostima koje je nametnula pandemija Covid-19 i obezbediti delotvornost sprovođenja projekta ugovorenog 2018. godine i upravljanja njime, saopštila je EIB.

EIB navodi da ta aktivnost predstavlja dopunu ranije odobrenog zajma u iznosu od 45 miliona evra za modernizaciju sistema vazdušne navigacije kojima upravlja SMATSA, zaključenog 2018. godine da bi se povećala efikasnost i bezbednost avio-putovanja na regionalnom i evropskom nivou.

Dodatna finansijska sredstva spadaju pod hitan odgovor EIB na Covid-19 koji je Team Europe usvojio u maju 2020. godine za društveno-ekonomski oporavak Zapadnog Balkana.

Koridori koje kontroliše SMATSA istovremeno su ključne regionalne, evropske i globalne vazdušne rute koje koriste desetine miliona putnika i prevoznika tereta iz celog sveta.

Foto:Tanjug

Kako je navedeno, finansijska sredstva EIB omogućavaju agenciji SMATSA da podigne pouzdanost i interoperabilnost svojih usluga kontrole letenja na viši nivo i da ih uskladi sa propisima Jedinstvenog evropskog neba (SES), politikom uvedenom na nivou EU da bi se Evropa bolje povezala obezbeđivanjem jedinstvenog regulatornog okvira za vazdušni saobraćaj.

Ova investicija poboljšava povezanost cele Evrope i povećava kvalitet ključne infrastrukture i usluga vazdušnog saobraćaja, doprinoseći efikasnijem regionalnom putovanju i podršci koju EU pruža daljoj integraciji Zapadnog Balkana u EU.

„Drago nam je što možemo da podržimo sektor vazdušnog saobraćaja na Zapadnom Balkanu, jedan od onih koje je pandemija Covid-19 najjače pogodila. Ova dodatna finansijska sredstva olakšaće agenciji SMATSA da uspešno privede kraju planirane investicije koje će povećati bezbednost na evropskom i regionalnom nivou, efikasnost i konvergenciju ka standardima EU. Kao projekat koji je prioritetan za region uključen u transevropsku transportnu mrežu, unaprediće povezanost, regionalnu integraciju i olakšati privredni oporavak, naročito u sektoru turizma, koji je teško pogođen Covid-19“, rekla je potpredsednica EIB odgovorna za kreditne poslove u Srbiji Liljana Pavlova.

Direktor SMATSA Predrag Jovanović, rekao je da će finansijska sredstva EIB pomoći SMATSA da preživi oluju izazvanu izbijanjem krize usled korona virusom.

„Sredstva EIB će obezbediti nastavak investicionog programa čiji je cilj da se osiguraju bezbednost operacija, efikasnost vazdušnog saobraćaja, kapaciteti i smanjenje uticaja na životnu sredinu“, rekao je on.

Foto: Wikimedia Commons

Šef delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici (Sem Fabrizi) kaže da povećana bezbednost vazdušnog saobraćaja spada u glavne evropske ciljeve, pogotovo u transportom sektoru koga je pandemija Covid-19 teško pogodila.

„Drago mi je da Srbija može da iskoristi finansijska sredstva Evropske unije za ovaj projekat koji doprinosi integraciji Zapadnog Balkana“, rekao je Fabrici.

EIB je do sada u sektor saobraćaja u Srbiji investirala više od 2,3 milijarde evra, doprinoseći većoj bezbednosti saobraćaja i održavajući privredni rast zemlje.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...