Nastavak trgovinskih pregovora SAD i Kine
28.7.2025 10:05 Autor: Redakcija Biznis.rs 1



Visoki američki i kineski ekonomski zvaničnici nastaviće pregovore u ponedeljak u Stokholmu, pokušavajući da reše dugotrajne trgovinske sporove koji su u središtu trgovinskog rata između dve najveće svetske ekonomije.
Cilj je da se produži primirje za još tri meseca i izbegnu znatno više carine koje bi mogle izazvati ozbiljne poremećaje u globalnim lancima snabdevanja. Kina ima rok do 12. avgusta da postigne održiv sporazum o carinama sa administracijom američkog predsednika Donalda Trampa (Donald Trump), prenosi Reuters.
Nakon što su u maju i junu postignuti preliminarni dogovori, bez novog sporazuma carine bi se vratile na trocifrene nivoe, što bi praktično značilo trgovinski embargo između dve zemlje. Ovi pregovori dolaze ubrzo nakon Trampovog velikog trgovinskog sporazuma s Evropskom unijom, koji podrazumeva 15 odsto carina na većinu izvoza EU u SAD, uključujući automobile.
EU se takođe obavezala da kupi američku energiju u vrednosti od 750 milijardi dolara i uloži 600 milijardi dolara u američku privredu u narednim godinama. Za razliku od dogovora s EU, u pregovorima s Kinom se ne očekuje proboj, ali analitičari smatraju da je verovatno novo produženje primirja o carinama i izvoznim ograničenjima koje je prvobitno dogovoreno sredinom maja.
Produženje bi sprečilo novu eskalaciju i omogućilo planiranje mogućeg susreta između Trampa i kineskog predsednika Sija Đinpinga krajem oktobra ili početkom novembra. Portparol američkog Ministarstva finansija nije želeo da komentariše navode lista South China Morning Post da će obe strane, prema nezvaničnim izvorima, obustaviti nove carine i druge mere koje bi mogle pogoršati trgovinski rat u naredna tri meseca. List je takođe naveo da će visoka delegacija Američko-kineskog poslovnog saveta posetiti Kinu ove nedelje.
Trampova administracija planira da uvede nove sektorske carine na kinesku robu u narednim nedeljama, uključujući poluprovodnike, farmaceutske proizvode, lučke kranove i druge proizvode.„Veoma smo blizu dogovora s Kinom. Zapravo smo već napravili dogovor, ali videćemo kako će to ići“, rekao je Tramp u nedelju novinarima.
Raniji američko-kineski trgovinski pregovori u Ženevi i Londonu u maju i junu fokusirali su se na spuštanje carina i obnavljanje trgovine retkim mineralima i tehnološkim komponentama koje su SAD i Kina međusobno obustavile. Do sada se nije razgovaralo o dubljim ekonomskim pitanjima, kao što su pritužbe SAD na kineski državno vođeni model izvoza i kineske pritužbe na američke izvozne kontrole koje sprečavaju njen tehnološki razvoj.
Američki ministar finansija Skot Besent (Scott Bessent) već je nagovestio mogućnost produženja roka i rekao da želi da Kina svoju ekonomiju više oslanja na domaću potrošnju umesto na izvoz, cilj koji SAD zagovaraju decenijama.
Analitičari upozoravaju da su američko-kineski pregovori znatno složeniji od pregovora sa drugim azijskim zemljama i da će zahtevati više vremena. Dominacija Kine u globalnom tržištu retkih minerala i magneta, koji se koriste u vojnim sistemima, električnim automobilima i drugoj elektronici, daje joj značajnu prednost.
Pročitajte još:
U pozadini pregovora su spekulacije o mogućem sastanku između Trampa i Sija krajem oktobra. Tramp je rekao da će uskoro odlučiti o istorijskoj poseti Kini, a novi talas carina i izvoznih ograničenja mogao bi da ugrozi te planove.
LEBRON
28.7.2025 #1 AuthorSamo da rese te nesuglasice koje imaju.