Proizvođači ovog voća nadaju se većoj otkupnoj ceni

Očekuje se da rod višanja bude manji za trećinu u odnosu na prosek

AgrobiznisBiznisSrbijaVesti

18.6.2021 08:06 Autor: Miljan Paunović 0

Očekuje se da rod višanja bude manji za trećinu u odnosu na prosek Očekuje se da rod višanja bude manji za trećinu u odnosu na prosek
Za desetak dana počeće berba i otkup višanja u Topličkom kraju, lideru u proizvodnji ovog voća u Srbiji. Očekuje se da rod bude manji... Očekuje se da rod višanja bude manji za trećinu u odnosu na prosek

Za desetak dana počeće berba i otkup višanja u Topličkom kraju, lideru u proizvodnji ovog voća u Srbiji. Očekuje se da rod bude manji za trećinu u odnosu na prosek, a da otkupna cena bude nešto viša nego prethodne godine, piše RTS.

U selima podno Jastrepca sasvim je izvesno da će voćari, zbog nepovoljnih vremenskih prilika tokom proleća, ubrati i do trećine manji rod višanja, u odnosu na prosečne godine.

Oni se nadaju da će kvalitet nadomestiti manjak roda i očekuju nešto višu cenu nego prethodne godine, kada se za kilogram ovog voća plaćalo od 25 do 45 dinara.

„Ne znam šta će biti, berači najavljuju cenu oko 20 dinara, što je apsolutno neprihvatljivo. Ako ne budu neke subvencije od države, podsticaj za seljaka, mi smo propali“, upozorava Ljubiša Prokić, voćar iz Rasovače.

Todor Miladinović, voćar iz Jugbogdanovca, kaže da je uložio velika sredstva i dosta truda.

„Uradio sam sve što je do mene. Ne znam šta će biti sa cenom, imamo ugovorenu proizvodnju, to je organska proizvodnja kod nas“, ističe Miladinović.

Proizvođači koji su prethodnih godina bili na gubitku, kažu da bi bili zadovoljni i sa malom zaradom.

„Ljudi između sebe pričaju da bi bilo dobro da bude 60, 70 dinara“, navodi Prokić. U Topličkom kraju višnja se gaji na oko 5.000 hektara, a godišnje se proizvede više od 400 hiljada tona ovog voća.

Stručnjaci su saglasni u oceni da će rod biti manji za 20 do 30 odsto, i kažu da će i ovog puta cenu odrediti ponuda i tražnja.

„Kakva će situacija biti na tržištu u ovom trenutku ne možemo da procenimo, imajući u vidu da praktično od celokupne voćarske proizvodnje u prošloj godini, jedino je zaliha višnje prisutna u hladnjačama“, objašnjava Dragan Paunović iz Regionalne privredne komore u Nišu.

Izgradnja novih smeštajnih i preradnih kapaciteta doprinela bi boljem otkupu i proizvođačima obezbedila veću dobit.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...