Inflacija iznad proseka u evrozoni

Opada kupovna moć u Crnoj Gori

RegionVesti

27.6.2023 16:44 Autor: Redakcija Biznis.rs 6

Opada kupovna moć u Crnoj Gori Opada kupovna moć u Crnoj Gori
Kupovna moć građana, reflektovana u kretanju realne zarade, nije poboljšana, iako je crnogorska ekonomija zabeležila snažan rast u prvom kvartalu, prvenstveno zahvaljući rastu potrošnje,... Opada kupovna moć u Crnoj Gori

Kupovna moć građana, reflektovana u kretanju realne zarade, nije poboljšana, iako je crnogorska ekonomija zabeležila snažan rast u prvom kvartalu, prvenstveno zahvaljući rastu potrošnje, saopštili su iz Centra za ekonomske i evropske studije (CEES).

Procena CEES-a je da, ukoliko se nastavi sličan obrazac kvartalnih kretanja, realni ekonomski rast do kraja godine bi mogao biti oko 2,4 odsto, piše Mina.

„Godišnja stopa inflacije je prema zvaničnim podacima, u maju iznosila 8,4 odsto. Iako smanjena, to je i dalje značajno iznad proseka u evrozoni. Na visoku inflaciju i dalje utiču povećane cene hrane i bezalkoholnih pića, odeće i obuće, nameštaja, kao i povećanje cena koje se odnose na stanovanje, vodu, struju, gas i druga goriva“, navodi se u saopštenju.

Inflacija je, kako su objasnili, uticala na pad realne zarade, koja je u prva četiri meseca ove godine bila niža 1,9 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period.

„To ukazuje na smanjenu kupovnu moć prosečne neto zarade u periodu između januara i aprila, u odnosu na uporedni period“, dodaje se u saopštenju.

Među uzroke inflacije, pored uticaja sa međunarodnog tržišta, spada i trenutna povećana budžetska potrošnja, prvenstveno usled rasta rashoda za bruto zarade, socijalna davanja i penzije.

Foto: Freepik.com / dapor2560

„Inflacija je s druge strane, uz veću ekonomsku aktivnost, doprinela povećanju budžetskih prihoda, što je uticalo na ostvarenje suficita centralnog budžeta u prva četiri meseca ove godine. Međutim, ostvarenju suficita je doprinelo i ogromno smanjenje kapitalnog budžeta i to za skoro 40 miliona evra u odnosu na uporedni period prošle godine”, navodi se u saopštenju.

Iz CEES-a su naveli da zabrinjava navedeno povećanje tekuće neproduktivne potrošnje i skoro potpuno potiskivanje kapitalnog budžeta kao važnog za investicije.

„Buduća vlada treba da preispita prioritete i usmeri sredstva prema kapitalnom budžetu, kako bi se podstakao novi investicioni ciklus. Veći fokus na priliv investicija iz razvijenih zemalja sa velikim investicionim potencijalom i know-how, poput Evropske unije (EU), je veoma važan za održiv ekonomski rast i prihode budžeta”, rekli su iz CEES-a.

Prema podacima iz prošle godine, oko jedna trećina neto priliva stranih direktnih investicija (SDI) u Crnu Goru je bilo iz EU, što je oko četiri puta više nego iz zemalja Zapadnog Balkana.

U CEES-u tvrde da će intenziviranje procesa pregovora za članstvo u EU i dalje unapređenje poslovnog ambijenta u skladu sa evropskim standardima, značiti i jači institucionalni okvir i više investicija iz EU.

„Neargumentovano insistiranje na regionalnim inicijativama poput takozvanog Otvorenog Balkana, koje su u suprotnosti sa procesom pregovora i kriterijumima za članstvo u EU, ambijent za priliv investicija iz razvijenih zemalja bi učinilo manje atraktivnim i usporilo ekonomski rast Crne Gore“, navodi se u saopštenju.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.