Otvorena Komora kineskih kompanija u Srbiji
BiznisBolji posaoSrbijaSvetVesti
3.3.2022 14:11 Autor: Redakcija Biznis.rs 11
Komora kineskih kompanija u Srbiji otvorena je u Kineskom kulturnom centru u Beogradu. Otvaranju Komore prisustvovala je premijerka Srbije Ana Brnabić koja je istakla da je Kina osnivanjem ovog udruženja u teškim vremenima pokazala da veruje u Srbiju i njenu političku i ekonomsku stabilnost.
Srbija po rečima premijerke želi da sa Kinom što pre postigne sporazum o slobodnoj trgovini i nastojaće da te razgovore završi u što kraćem roku.
„Otvaranje Komore kineskih kompanija je izuzetno značajno za celu Srbiju, jer živimo u teškim i komplikovanim vremenima, kada se mnogo partnerstava i veza raskidaju i kada smo svi pod velikim pritiskom. Najteže je očuvati partnerstva i prijateljstva, ali i dalje ih jačati i otvarati nove koridore partnerstava“, rekla je Brnabić, prenosi Beta.
Ocenila je da je otvaranje Komore potvrda namere kinsekih kompanija da i dalje i još više ulažu u Srbiji.
Podsetila je da je spoljnotrgovinska razmena Srbije i Kine u 2021. godini dostigla rekordne 5,3 milijarde evra i da je stalno u porastu.
Kina je sada, posle Nemačke, najvažniji ekonomski partner Srbije, a izvoz u Kinu je, kako je rekla premijerka, prošle godine iznosio oko milijardu evra i u poslednjih pet godina uvećan je 15 puta.
„Sporazum o slobodnoj trgovini bi omogućio da naš izvoz u Kinu, koja je ogromno tržište i ima veliki potencijal, raste još brže. To bi dodatno privuklo u Srbiji i investitore iz drugih zemalja“, rekla je premijerka.
Ona je istakla da su dva najvaća izvoznika iz Srbije u 2021. godini bile dve kineske kompanije – HBIS, vlasnik smederevske železare, i Zijin, vlasnik Rudarsko-topioničarskog basena Bor.
Predsednik Komore kineskih kompanija u Srbiji Song Sihaji, koji je izvršni direktor kompanije HBIS u Srbiji, rekao je da će Komora u budućnosti ima ključnu ulogu u jačanju saradnje dve države.
Pročitajte još:
Na pitanje novinara da li HBIS zbog sukoba u Ukrajini ima teškoće u poslovanju u Srbiji, on je rekao da nemaju veće probleme, mada postoji mali uticaj jer uvoze deo sirovina iz Rusije i Kine, ali da očekuje da će i ove godine proizvodnja biti sigurna i stabilna.
Najveće kineske kompanije u Kineskom kulturnom centru organizovale su izložbu posvećenu ekologiji i predstavile se na štandovima.
Milovan94
3.3.2022 #1 AuthorOvo su zaista odične vesti. Mislim da nam ovakav vid saradnje može dosta doneti koristi
BOLEK
3.3.2022 #2 AuthorOdlicne vesti i jos dosta radnih mesta
VERA
3.3.2022 #3 AuthorNormalno Kina se širi i nama je u interesu njihovo trziste za nase proizvode.
SNEZANA
3.3.2022 #4 AuthorOvakav vid saradnje je obostrana korist svakako..
Zorica S.
3.3.2022 #5 AuthorOdlican primer za buducu saradnju.
MARKO7
3.3.2022 #6 AuthorOdlične vesti zbog nezaposlenih lica. Pre svega korisna informacija!
GOCA BG
3.3.2022 #7 AuthorSjajno!Sta bi mi bez kineza…
ZVE84
3.3.2022 #8 AuthorNadam se samo da se ovo ne dešava u pogrešno vreme…
MAJALG
4.3.2022 #9 AuthorSvaki vid saradnje koji doprinosi poboljsanju kvaliteta zivota je dobro dosal, kineska ekonomija je kao takva dobro dosla sa njenim ulaganjima.
MARIJANA
4.3.2022 #10 AuthorSjajne vesti za nas zaista
IRINA
4.3.2022 #11 AuthorOdlično značiće zbog investicija