Poskupeli tkanina i predivo, cene sirovina rastu na dnevnom nivou
1.4.2022 13:26 Autor: Ljiljana Begović 16
Veliki uticaj krize izazvane ratom u Ukrajini osećaju i domaći proizvođači tekstila. Iz radionice koja se bavi proizvodnjom kućnog tekstila kažu da se cene konstantno prate, i to na dnevnom nivou. Cene sirovina koje se uvoze iz Turske i Moldavije povećavaju se svakog dana i niko, prema rečima naših sagovornika, ne može da obeća da će ostati iste do narednog dana.
Iz Privredne komore Srbije (PKS) za Biznis.rs kažu da sukob između Rusije i Ukrajine svakako ostavlja posledice i na proizvođače tekstilnih proizvoda. Kada je u pitanju nabavka materijala, nema većih zastoja osim što se u vrlo kratkom roku desilo još jedno poskupljenje kako prediva tako i tkanine.
U protekloj godini izvoz tekstilnih proizvoda iznosio je oko 100 miliona američkih dolara, od čega se preko 80 miliona odnosilo na izvoz čarapa. Rusija je treći najveći najveći uvoznik odevnih predmeta iz Srbije, u koje se ubrajaju i čarape.
“Što se tiče izvoza, na tržište Rusije se najviše izvoze čarape koje čine oko 80 odsto ukupne vrednosti izvoza. Na drugom mestu po vrednosti je obuća (klompe, papuče, gumene čizme) sa izvozom od blizu 10 miliona dolara, a na trećem mestu je izvoz tehničkog tekstila čija je vrednost protekle godine iznosila oko pet miliona dolara”, navode iz PKS.
Direktorka kompanije „Astra socks“ iz Kragujevca Snežana Stepanović kaže da se ova firma više od 20 godina bavi proizvodnjom hulahop čarapa i da od januara nema porudžbina, jer su ruski partneri sve stavili na čekanje.
“Mi preko 10 godina poslujemo sa Rusijom, a novonastale okolnosti su napravile jedan od najtežih perioda u poslovanju”, kaže Stepanović za Novu S.
Ona ističe da je njeno preduzeće u ovom trenutku na nuli, ali ako rat potraje ta pozitivna nula će se pretvoriti u veliki minus. Kako navodi, potpuno je izvesno da će se u tom slučaju naći u teškoj situaciji, jer u proseku izvoze oko 20.000 evra i više po narudžbini, a godišnje oko tri puta dostave svoju robu Rusiji. Dakle, između 50.000 i 60.000 evra godišnje zarade od ovakvih transakcija.
Sa druge strane iz PKS kažu da se posle zastoja, koji je u prvih nekoliko dana zahvatio sve industrijske sektore, sada situacija dosta popravlja.
“Vrednost rublje prema dolaru i evru raste, roba proizvedena u Srbiji tranzitira kroz zemlje EU bez većih zastoja, cena transporta je povećana, ali je prihvatljiva kako za uvoznike tako i za izvoznike i sistem plaćanja se polako stabilizuje. U samom početku najveći zastoj je nastao na samom tržištu Rusije kada su distributeri povlačili robu iz maloprodajnih objekata zbog izrazito nepovoljnog kursa. Sada se roba ponovo distribuira ka maloprodajnim objektima i proizvodnja u fabrikama u Srbiji se normalizuje”, ističu naši sagovornici iz PKS.
Prema njihovim rečima moglo bi se reći da se situacija relativno normalizuje, iako izvoz još uvek nije vraćen na nivo pre krize koja je iznenadila mnoge.
Pročitajte još:
Sa Ukrajinom je situacija drugačija i izvoz je potpuno obustavljen.
“Iako mi nismo veliki izvoznik tekstilnih proizvoda u Ukrajinu, jer i ona sama ima dosta razvijenu tekstilnu industriju, neke firme koje su snabdevale tekstilne proizvođače u Ukrajini materijalima koji su se proizvodili u Srbiji za sada još uvek ne izvoze svoje proizvode”, objašnjavaju iz PKS.
“Tradicionalno najveći dobavljači materijala za tekstilnu industriju dolaze iz Itralije, Turske i Kine, te se za sada trgovina odvija neometano i ne oseća se nikakav nedostatak materijala za proizvodnju”, zaključuju iz PKS.
SANJA
1.4.2022 #1 AuthorCudim se cudu
TATJANA
1.4.2022 #2 AuthorDobro da se bar sa Rusijom normalizuje
STEFAN
1.4.2022 #3 AuthorSad je i tkanina poskupela
TINA
1.4.2022 #4 AuthorZa sada je dobro
STRELAC
1.4.2022 #5 AuthorJos jedno u nizu poskupljenja,nikad kraja.
GOCA BG
1.4.2022 #6 AuthorSve poskupljuje na dnevnom nivou…
BOJANA
1.4.2022 #7 AuthorSve poskupljuje, pa tako i ovi proizvodi
MADMAX
2.4.2022 #8 AuthorPoskupljenja kao i u ostalim branšama.
BRANA19
2.4.2022 #9 AuthorNikad kraja poskupljenja…
VERA
2.4.2022 #10 AuthorTo poskupljenje ce se osetiti tek kasnije, dok udje u cenu proizvoda. Nece sada da dizu cene tekstila.
Milisavka
3.4.2022 #11 AuthorSve je preskupo
Milovan94
3.4.2022 #12 AuthorTeško nama dokle idu ova poskupljenja.
ZVEZDICA01
3.4.2022 #13 AuthorNema šta nije poskupelo!
Maša
3.4.2022 #14 AuthorIma li nesto da nije poskupelo?!
NATI29
3.4.2022 #15 AuthorSvaki dan nesto novo
VOJKAN
9.9.2022 #16 AuthorŠto bi se reklo biće klot pa frket