Prioritetni projekti za upravljanje vodama vredni 1,8 milijardi evra
AgrobiznisInfrastrukturaInvesticijeSrbijaVesti
7.11.2021 14:02 Autor: Stanislav Stanišić
Plan upravljanja vodama na teritoriji Srbije za period od 2021. do 2027. godine, koji je 1. novembra stavljen na uvid javnosti i zainteresovanim stranama, izrađen je u skladu sa Zakonom o vodama i Strategijom upravljanja vodama do 2034. godine, rekli su za Biznis.rs iz Republičke direkcije za vode.
Ključna poglavlja u ovom planu odnose se na prikaz karakteristika slivova u Srbiji, analizu pritisaka i uticaja antropogenih aktivnosti na status površinskih i podzemnih voda, podatke o monitoringu kvaliteta i količine površinskih i podzemnih voda, ekonomske analize i pregled programa mera koje će se preduzeti u planskom ciklusu, sa konačnim ciljem dostizanja dobrog statusa svih voda.
Plan se izrađuje i donosi za period od šest godina, nakon čega se vrši njegovo preispitivanje, izmena i dopuna u smislu ocene napredovanja u postizanju ciljeva životne sredine i efekata preduzetih mera. Za postizanje konačnog cilja – dobrog statusa svih voda, biće potrebno nekoliko planskih ciklusa.
„Plan upravljanja vodama je osnovni instrument kojim se implementiraju principi Okvirne direktive o vodama Evropske unije, a čiji je krajnji cilj postizanje dobrog statusa svih voda. Osim toga on predstavlja deo procesa usklađivanja sa zakonodavstvom EU u oblasti upravljanja vodama, u okviru Pregovaračkog poglavlja 27“, navode iz Republičke direkcije za vode.
U troškovima implementacije Okvirne direktive o vodama, oko 80 odsto pripisuje se obaveznim osnovnim merama za tri investiciono najzahtevnije direktive EU: Direktiva o komunalnim otpadnim vodama, Direktiva o kvalitetu vode namenjene za ljudsku potrošnju i Nitratna direktiva.
Prioritetni projekti, čija implementacija je planirana da započne do 2027. godine, imaju ukupnu vrednost od 1,8 milijardi evra, i to: otpadne vode – 25 projekata, 1,29 milijardi evra; voda za piće – 81 projekat, 510 miliona evra, dok procenjeni troškovi za prvi akcioni program za sprovođenje Nitratne direktive u trajanju od četiri godine iznose 110 miliona evra. Takođe, za proširenje mreže za monitoring podzemnih voda biće potrebno uložiti po 40 hiljada evra godišnje, a procenjeni operativni troškovi za monitoring površinskih voda iznose 5,5 miliona evra godišnje.
Pročitajte još:
Projekti za realizaciju Plana upravljanja vodama odnose se na izgradnju i rekonstrukciju sistema za prikupljanje otpadnih voda, izgradnju novih izvorišta vode za ljudsku potrošnju i sanaciju postojećih, izgradnju novih objekata za prečišćavanje vode, te sanaciju i rekonstrukciju postojećih, izgradnju novih objekata za skladištenje i distribuciju vode i sanaciju postojećih, kao i proširenje mreže za monitoring podzemnih voda.
Javna rasprava o Predlogu plana za upravljanje vodama u Srbiji otvorena je 1. novembra i trajaće do kraja meseca, navode iz Direkcije za vode.