Tri četvrtine inflacije lane bilo opredeljeno cenama hrane i energenata

Referentna kamatna stopa ostaje na nivou od jedan odsto

BankeNovacSrbijaVesti

13.1.2022 13:13 Autor: Redakcija Biznis.rs 2

Referentna kamatna stopa ostaje na nivou od jedan odsto Referentna kamatna stopa ostaje na nivou od jedan odsto
Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je na današnjoj sednici da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od jedan odsto, saopšteno je iz NBS.... Referentna kamatna stopa ostaje na nivou od jedan odsto

Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je na današnjoj sednici da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od jedan odsto, saopšteno je iz NBS.

Naglašeno je i da NBS postepeno, od oktobra 2021. godine, smanjuje stepen ekspanzivnosti monetarne politike povećavanjem prosečne ponderisane kamatne stope na reverznim repo aukcijama, kojima na nedelju dana povlači viškove likvidnosti iz bankarskog sistema, kao i procenta viškova dinarske likvidnosti banaka, koje povlači putem ovih aukcija.

„Na taj način, NBS koristi fleksibilnost svog monetarnog okvira, koji joj omogućava da i bez promena osnovnih kamatnih stopa prilagodi monetarne uslove. Prosečna ponderisana kamatna stopa na poslednjoj repo aukciji održanoj ovog meseca iznosila je 0,59 procenata, što predstavlja njeno ukupno povećanje za 48 baznih poena od početka procesa pooštravanja monetarnih uslova, kada je ova stopa iznosila 0,11 odsto“, ističe se u saopštenju.

Na odluku o njenom postepenom povećanju prethodnih meseci uticali su povećani troškovni pritisci u međunarodnom i domaćem okruženju, kao i potreba da se utiče na inflaciona očekivanja tržišnih subjekata, i ograniče sekundarni efekti na cene ostalih proizvoda i usluga.

Međugodišnja inflacija u decembru skoro osam odsto

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS), međugodišnja inflacija je u decembru 2021. godine iznosila 7,9 odsto. Na njen rast, kao i u slučaju većine drugih zemalja u svetu, uz efekte niske baze iz prethodne godine, u najvećoj meri uticali su više svetske cene energenata i drugih primarnih proizvoda, zastoji u snabdevanju i znatno više cene transporta na globalnom nivou.

Kako se dodaje, pored toga je na rast inflacije uticala i suša, koja se odrazila pre svega na cene neprerađene hrane i cene inputa u proizvodnji prehrambenih proizvoda. Tome u prilog govori i podatak da je tri četvrtine inflacije u 2021. godini bilo opredeljeno faktorima na koje monetarna politika ne može da utiče – cenama hrane i energenata.

„S druge strane, bazna inflacija (po isključenju hrane, energije, alkohola i cigareta), na koju mere monetarne politike imaju veći uticaj, bila je znatno niža od ukupne inflacije, i prethodnih meseci u proseku je iznosila je oko tri procenta međugodišnje. Očuvanju bazne inflacije na niskom nivou doprinosi dugogodišnja relativna stabilnost deviznog kursa, koja predstavlja snažno sidro cenovne stabilnosti i koja će biti očuvana i u narednom periodu“, navodi se u saopštenju NBS.

Vaga na digitronu - krompir sa jedne i novac sa druge strane
Foto: Pixabay.com

Prema oceni Izvršnog odbora, inflacija će se i tokom prvog tromesečja ove godine kretati oko nivoa zabeleženog krajem prošle godine ili blago iznad njega, na šta će se odraziti efekti energetske krize u svetu, i po tom osnovu više cene uvoznih proizvoda. Ipak, kako se ističe, od drugog tromesečja bi trebalo da usledi usporavanje inflacije i njeno kretanje ka centralnoj vrednosti cilja, koju bi mogla da dostigne krajem ove godine.

Usporavanju inflacije, prema oceni Izvršnog odbora, doprineće iscrpljivanje efekta privremenih faktora koji se prvenstveno odnose na više cene energenata i poljoprivrednih proizvoda, kao i očekivano postepeno rešavanje problema zastoja u globalnim lancima snabdevanja.

Napominje se i da bi, u kratkom roku ublažavanju daljeg rasta cena, trebalo da doprinesu i mere Vlade Srbije u pogledu privremenog ograničavanja cena osnovnih životnih namirnica i električne energije za privredu.

U slučaju da se ipak materijalizuju neki od rizika, koji bi za posledicu mogli da imaju kretanje inflacije iznad gornje granice dozvoljenog odstupanja od cilja u dužem periodu, NBS je naglasila da je spremna da u najkraćem roku reaguje svim raspoloživim instrumentima.

Prilikom donošenja odluke o monetarnim uslovima, Izvršni odbor je imao u vidu i da povoljni finansijski uslovi, koji doprinose privrednom rastu, mogu biti održani i s nešto manjim stepenom ekspanzivnosti monetarne politike.

Realni rast BDP-a od 7,5 odsto

Prema preliminarnoj proceni RZS-a, Srbija je u 2021. godini ostvarila realni rast bruto domaćeg proizvoda od 7,5 odsto, što je iznad očekivanja Narodne banke Srbije i doprinosi, kako je saopšteno, povoljnijoj osnovi za rast u ovoj godini.

„Takva kretanja rezultat su rasta aktivnosti u uslužnim sektorima i građevinarstvu, ali i industriji, uprkos i dalje prisutnim izazovima u pogledu zastoja u globalnim lancima snabdevanja. Negativan doprinos rastu potekao je jedino od poljoprivredne proizvodnje, koja je usled suše zabeležila pad od pet procenata. U srednjem roku očekujemo privredni rast u rasponu od četiri do pet odsto, čemu će doprineti nastavak investicionog ciklusa i realizacija velikih infrastrukturnih projekata, kao i rast lične potrošnje podržan povoljnim trendovima na tržištu rada“, piše u saopštenju NBS.

Pozitivan doprinos rastu očekuje se i od izvoza, na koji se, sa strane ponude, odražavaju investicije iz prethodnog perioda u razmenljive sektore, a sa strane tražnje, povoljniji izgledi rasta naših najvažnijih trgovinskih partnera. U prilog rastu izvozne ponude, kako se navodi, govori i podatak da je priliv stranih direktnih investicija u Srbiju u 2021. godini iznosio 3,9 milijardi evra, čime je premašen dosadašnji rekord iz 2019. godine, pri čemu je priliv i dalje bio pretežno usmeren u izvozne sektore.

Globalni privredni rast se nastavlja

Kada su u pitanju ekonomska kretanja u zoni evra, koja je najvažniji ekonomski partner Srbije, nakon izazova koji potiču od znatno više cene prirodnog gasa i zastoja u lancima snabdevanja, NBS očekuje ubrzanje industrijske proizvodnje, pre svega u Nemačkoj, što bi trebalo pozitivno da se odrazi na naš izvoz i aktivnost prerađivačke industrije.

Nakon izuzetno snažnog rasta koji su zabeležile prošle godine, svetske cene nafte i drugih primarnih proizvoda nalaze se na višem nivou nego pre izbijanja pandemije, ali bi u narednom periodu, prema ocenama vodećih međunarodnih finansijskih institucija, trebalo da usledi njihova stabilizacija, a zatim i postepeni pad.

„Dešavanja na međunarodnom finansijskom tržištu, a time i tokove kapitala prema zemljama u usponu, uključujući Srbiju, i dalje će u najvećoj meri opredeljivati odluke vodećih centralnih banaka, Sistema federalnih rezervi i Evropske centralne banke. Ove centralne banke još uvek nisu povećale osnovne kamatne stope, ali su donele odluku da u narednom periodu smanjuju obim dodatne likvidnosti koju ubrizgavaju u finansijski sistem u okviru svojih programa kvantitativnog popuštanja“, piše u saopštenju NBS.

Izvršni odbor je naglasio da će prioritet monetarne politike i dalje biti obezbeđenje cenovne i finansijske stabilnosti u srednjem roku, uz podršku što bržem rastu naše privrede i zaposlenosti, daljem rastu izvoznog sektora, kao i povoljnom investicionom ambijentu.

Naredna sednica Izvršnog odbora na kojoj će biti doneta odluka o referentnoj kamatnoj stopi održaće se 10. februara.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.