Rentiranje soba polako odlazi u zaborav
20.8.2024 14:37 Autor: Redakcija Biznis.rs 7
„Student traži sobu u najam“ – ovako je nekada izgledao oglas u novinama, u većini univerzitetskih gradova u Srbiji, pred sam početak školske godine ali danas sobu više gotovo da niko ne rentira, jer su se stil i način života u mnogome promenili, pokazalo je istraživanje portala za nekretnine 4zida.
„Praksa izdavanja soba, kao vid stambenog rešenja, sve vise iščezava, imajući u vidu današnje potrebe i stil života“, kaže Nikola Radić iz agencije „Ataše nekretnine“, ali i napominje da su pojedini portali za oglašavanje izdavanja nepokretnosti kod nas zadržali u pretragama zakupa i opciju soba, što dokazuje da postoji određen stepen potražnje i ponude u tom delu tržišta.
„Trenutno se na različitim sajtovima, u Beogradu, može naći tek nekoliko desetina soba za izdavanje, sa prosečnim cenama od 100 do 150 evra. Nekada ovakvih oglasa ima i na društvenim mrežama“, objašnjava Radić.
Da je interesovanje za iznajmljivanjem soba opalo potvrđuje i Aleksandra Mihajlović sa portala 4zida i ističe dva ključna razloga za to.
„Prvo, mnogi studenti sada traže privatnost i udobnost koju nudi iznajmljivanje celog stana. Drugo, ponuda stanova je značajno porasla, što je dovelo do šireg izbora i pristupačnijih cena za celu jedinicu, umesto samo jedne sobe. Uz to, sve su ređi stanodavci koji žele da izdaju samo jednu sobu„, kaže Mihajlović.
Na 4zida, primera radi, soba uopšte nema u ponudi dok je trenutno objavljeno više od 10.000 oglasa za izdavanje stanova, od garsonjera do petosobnih.
„Mladi, pre svega studenti, danas se najčešće udružuju i kao cimeri njih dvoje ili troje iznajme stan. Na taj način, koji se odomaćio u današnjoj praksi, mladi imaju samostalnost, uz pojedinačno relativno niske režijske troškove, kada se podele između cimera“, objašnjava Nikola Radić.
Tržište izdavanja soba zauzima mali deo ali i ono, kao i izdavanje stanova, pokazuje sezonske oscilacije. To znači da je povećanja potražnja pred početak svake fakultetske godine ili se smanjuje u zimskom periodu, a trenutno je najveća potražnja studenata za stanovima u većim univerzitatskim centrima.
„Oglašena cena garsonjere za izdavanje u Nišu trenutno iznosi u proseku oko 215, za jednosoban stan je mesečno potrebno izdvojiti 250 dok kirija za veće stanove iznosi od 300 do 480 evra“, kaže Mihajlović.
Pročitajte još:
Kada je reč o Beogradu i Novom Sadu, dodaje, cene garsonjera su više i ako studenti žele da iznajme garsonjeru u prestonici biće im potrebno mesečno oko 300 evra. U Novom Sadu kirija se kreće oko 270 evra, a cena stana zavisi pre svega od lokacije koju biraju.
Inquiete
20.8.2024 #1 AuthorZa 300 evra mogu samo šupe sa nameštajem iz doba Tita da nadju, normalni stanovi koštaju mnogo više.
Jj992
20.8.2024 #2 AuthorBas interesantno…
Dux011
20.8.2024 #3 AuthorEto i to se desilo…
SHALIMAR
20.8.2024 #4 AuthorSamo stan,a gde je sve ostalo sto treba studentu…
SUNCE
21.8.2024 #5 AuthorAko pojedinac nema nekoga sa kim bi delio stan ovo ipak nije lose rešenje a ponekada je i jedino.
TIJANA36
21.8.2024 #6 AuthorCene stanova od 400e…a tek obaveze…katastrofa
JANA
24.8.2024 #7 AuthorMa da, kako su slocile cene stanova, izdavanje je poskupelo preko noci