Nekoliko velikih kineskih preduzeća prvi put na godišnjoj listi

99 najuspešnijih: HBIS, Elektrodistribucija, Lidl i Zijin Mining velike kompanije koje su najviše poboljšale svoje rezultate  

AnalizaIzdvajamoPoslovanjeSrbija

14.11.2022 15:29 Autor: Marko Miladinović 13

99 najuspešnijih: HBIS, Elektrodistribucija, Lidl i Zijin Mining velike kompanije koje su najviše poboljšale svoje rezultate   99 najuspešnijih: HBIS, Elektrodistribucija, Lidl i Zijin Mining velike kompanije koje su najviše poboljšale svoje rezultate  
Godišnja lista 99 najuspešnijih velikih preduzeća portala Biznis.rs pokazuje da je u odnosu na rezultate iz 2020. godine nekolicina kompanija popravila svoju poziciju, dok... 99 najuspešnijih: HBIS, Elektrodistribucija, Lidl i Zijin Mining velike kompanije koje su najviše poboljšale svoje rezultate  

Godišnja lista 99 najuspešnijih velikih preduzeća portala Biznis.rs pokazuje da je u odnosu na rezultate iz 2020. godine nekolicina kompanija popravila svoju poziciju, dok je čak 28 njih prvi put rangirano.

Ako se izuzmu pripadnici finansijskog sektora, najveći uspon na listi 99 najuspešnijih velikih preduzeća u Srbiji zabeležile su kompanije iz rudarsko-metalske delatnosti, energetike i trgovine, mada su među njima i dve velike inostrane infrastrukturne graditeljske firme (China Railway International i Bechtel Enka).

Čak devet od deset velikih preduzeća koja su se najviše popela na godišnjoj listi u rukama je stranih vlasnika, od čega su tri u vlasništvu kineske države (HBIS Group, Zijin Mining, China Railway International).   

Prva na listi novolistiranih kompanija, a druga u ukupnom zbiru, odmah iza Naftne industrije Srbije (NIS), je HBIS Group, odnosno Železara Smederevo.

Kineski HBIS je u 2021. godini bio najveći izvoznik u Srbiji sa izvezenom robom u vrednosti 752,7 miliona evra, prema zvaničnim podacima Ministarstva finansija.

Nakon nekoliko godina propadanja zbog niskih cena čelika i problema sa zagađenjem u Smederevu, prethodni vlasnik U.S. Steel se povukao, a HBIS Group (Hesteel) je 2016. godine preuzela od države velikog proizvođača čelika i ferolegura za oko 46 miliona evra.

Za pet godina poslovanja HBIS je u nove fabričke filtere i druge sisteme za zaštitu životne sredine uložio više od 300 miliona evra, a svoj uspon na listi 99 najuspešnijih duguje pomenutom rekordnom izvozu, koji svoje uzroke nalazi u povećanoj tražnji i rastu cena metala na globalnom nivou, nakon višegodišnjeg osciliranja i silaznog trenda kada je u pitanju čelik.

Foto: Pixabay.com

Pored navedenog, HBIS je i najveći poslodavac u Smederevu, a zanimljivo je da godinama unazad ne uzima dugoročne komercijalne zajmove, dok snagu crpi iz državnog vlasništva druge svetske ekonomije.

Smederevski HBIS je 2021. godinu završio sa 132 milijarde dinara (1,12 milijardi evra) ukupnih prihoda i dobiti od 23,74 milijardi dinara (201,87 miliona evra).

Slične razloge za prošlogodišnji uspon treba tražiti i u rezultatima rudarske kompanije Serbia Zijin Mining.

Pri ocenjivanju 99 najuspešnijih velikih preduzeća u Srbiji obuhvaćeni su ključni parametri poslovanja, uzeti ili posebno izračunati na osnovu informacija iz godišnjih finansijskih izveštaja kompanija kojima raspolaže analitički partner CompanyWall:

  • ostvareni prihod
  • neto dobit
  • dodata vrednost po zaposlenom
  • rast prihoda u 2021. godini, u odnosu na 2020. godinu
  • EBITDA u 2021. godini, u odnosu na 2020. godinu
  • zaduženost, koja ne sme da pređe petostruku vrednost EBITDA

Nabrojani parametri su potom uvršteni u jedinstvenu matematičku formulu, gde je svakom od njih dodeljena različita ponderska vrednost po važnosti. Primera radi, kriterijum dodate vrednosti po zaposlenom imao je najjači ponder. Cilj ovakvog načina izračunavanja je da se pronađe set parametara za dobijanje objektivne i potpune, a ne samo delimične, slike poslovanja velikih preduzeća u Srbiji.

S druge strane, uspeh pančevačke Petrohemije koju je prošle godine nakon godina propadanja preuzeo NIS, sada je opet pod znakom pitanja zbog samog statusa NIS-a.

Najavljeno je ulaganje od 150 miliona evra u pogone u Pančevu, a i Evropska komisija potvrdila je novog vlasnika, međutim ruski vlasnički udeo u međuvremenu je postao “problematičan” za državu koja nastavlja pristupne procese sa EU, usled sukoba u Ukrajini.

Velika preduzeća koja su najviše napredovala na listi 99 najuspešnijih
Ime preduzećaUkupni prihodi 2021.Ukupni prihodi u odnosu na 2020.Neto dobit 2021.Neto dobit u odnosu na 2020.Promena broja zaposlenih 2021
HBIS GROUP Serbia Iron & Steel132.064.322.000+92,52%23.737.043.000+492,07%-220
Elektrodistribucija Srbije109.132.399.000+25,34%33.864.000+101,86%+3.386
LIDL SRBIJA KD72.285.801.000+26,09%4.132.545.000+263,10%+452
Serbia Zijin Mining d.o.o.55.553.926.000+1.246,06%34.356.111.000+1.193,02%+257
GEN – I DOO BEOGRAD47.387.863.000+129,58%45.837.000-24,51%0
HIP-PETROHEMIJA DOO PANČEVO45.707.095.000+53,49%5.504.635.000+5.083,32%-73
A1 SRBIJA38.037.010.000+11,48%4.788.465.000+32,81%+67
CHINA RAILWAY INTERNATIONAL, OGRANAK BEOGRAD27.004.670.000+189,41%4.498.150.000+409,69%0
ZF Serbia d.o.o.24.752.496.000+118,05%36.838.000+118,66%+323
BECHTEL ENKA UK LIMITED OGRANAK23.620.333.000+519,47%3.424.410.000+8.243,86%+665
* izvor: CompanyWall, svi iznosi su dinarima

Na listi se prvi put našao i nemački trgovinski lanac Lidl (treći na listi kompanija koje su se najviše popele, a deveti ukupno). Lidl je prošle godine dodatno proširio svoju mrežu u Srbiji i zaposlio 452 nova radnika.

Ipak, najveće zapošljavanje, kako na našoj listi 99 najuspešnijih tako i na nivou čitave zemlje, zabeležilo je preduzeće Elektrodistribucija Srbije, sa čak 3.386 novih zaposlenih u odnosu na 2020. godinu.

Za razliku od svog nekada matičnog preduzeća JP Elektroprivrede Srbije (EPS), koje je ispalo sa liste zbog ogromnih gubitaka, Elektrodistibucija se ne oslanja na rad i probleme na površinskim kopovima već svoje rezultate duguje distribuciji električne energije, uvek tražene robe. U skladu sa tim, ni uspeh kompanije GEN-I koja trguje strujom i u slovenačkom je vlasništvu, takođe ne predstavlja iznenađenje.

Pored deset kompanija koje su se najviše popele na listi 99 najuspešnijih kao „premijere“ na listi treba izdvojiti i učešće preduzeća Beograd na vodi d.o.o., China Communications Construction Company i Jinshan Construction (što samo potvrđuje zamah velikih kineskih firmi u Srbiji).

Od proizvođača delova za automobile, svoje prisustvo su prvi put zabeležili nemački ZF Serbia, te britanski Aptiv Contract Services, sa pogonom u Leskovcu.

  • Snajka

    14.11.2022 #1 Author

    Znači najbolje posluju firme koje iznose naša risna bogatstva i naše pare iz države…

    Odgovori

  • MAJALG

    14.11.2022 #2 Author

    Ocekivana lista, vidimo da su uglavnom u vrhu preduzeca koja se bave rudama i energentima sto donosi najveci promet.

    Odgovori

  • IVAN

    14.11.2022 #3 Author

    Smederevski HBIS je 2021. godinu završio sa 132 milijarde dinara (1,12 milijardi evra) ukupnih prihoda i dobiti od 23,74 milijardi dinara (201,87 miliona evra)
    Neverovatan podatak!!!

    Odgovori

  • IVAN

    14.11.2022 #4 Author

    Lidl medju najuspesnijima

    Odgovori

  • MIŠKOVIĆ

    14.11.2022 #5 Author

    Velike, uspešne kompanije planski razvijaju svoje rezultata a na kraju je uspeh i dobit. Bilo bi lepo da domaće kompanije postižu ovakve rezultate

    Odgovori

  • Mike

    14.11.2022 #6 Author

    3.386 novih glasova 🤣

    Odgovori

  • BRANA19

    15.11.2022 #7 Author

    Trude se ljudi.

    Odgovori

  • VOJKAN

    15.11.2022 #8 Author

    Koliko od ovih firmi su sto posto srpske?

    Odgovori

  • Mišola

    15.11.2022 #9 Author

    Šta govori podatak da su medju najboljima jeftini trgovački lanac i EPS???
    Gradjani sve siromašniji, a EPS sve puniji partijskim kadrovima,,,
    teško nama

    Odgovori

  • GOCA BG

    16.11.2022 #10 Author

    Strane kompanije koje kod nas ozbiljno zaradjuju…

    Odgovori

  • LEPOSAVA

    20.11.2022 #11 Author

    Svaka cast za uspeh pogotovo usred ove krize

    Odgovori

  • MARE

    27.11.2022 #12 Author

    Zijin ima vise slicnih firmi

    Odgovori

  • MARE

    27.11.2022 #13 Author

    Nis i Petrohemija primer povezanosti bratsolih kompanije

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...