Strateška procena uticaja bez podataka o parku i "toplotnom izvoru"

Atrakcije, avanture i veze sa svetovima fantazije: Šta se planira za EXPO Tematski park?

InvesticijeManifestacijeSrbija

18.2.2025 13:36 Autor: Milica Rilak 3

Atrakcije, avanture i veze sa svetovima fantazije: Šta se planira za EXPO Tematski park? Atrakcije, avanture i veze sa svetovima fantazije: Šta se planira za EXPO Tematski park?
„Interaktivna tema EXPO 2027 prostire se širom zatvorenih i otvorenih površina, uključujući živopisnu umetnost i privremene instalacije u javnom prostoru. Posetioci će imati priliku... Atrakcije, avanture i veze sa svetovima fantazije: Šta se planira za EXPO Tematski park?

„Interaktivna tema EXPO 2027 prostire se širom zatvorenih i otvorenih površina, uključujući živopisnu umetnost i privremene instalacije u javnom prostoru. Posetioci će imati priliku da dožive različita iskustva, uživajući i u tihim i u aktivnim oblastima koje odgovaraju različitim raspoloženjima“, objavljeno je na zvaničnom portalu specijalizovane izložbe do koje je, kako kaže brojač, ostalo još 816 dana.

U tom periodu treba obaviti još puno posla, uključujući i najnoviji – izgraditi „tematski park“, celinu koja se prostire na više od 2,5 miliona kvadrata u okviru surčinskog EXPO kompleksa, a ono što se za sada zna je da se na tom prostoru planira zabavni kompleks „osmišljen tako da pruži posetiocima raznovrsne atrakcije, avanture, vožnje i predstave“.

Neki detalji o budućem tematskom parku mogu se naći u „Prostornom planu područja posebne namene (PPPPN) Nacionalnog fudbalskog stadiona – faza IV“, zajedno sa strateškom procenom uticaja na životnu sredinu, za koju je u toku javni uvid.

Izvor: PPPPN Nacionalni stadion – faza 4

Iz tog dokumenta proizilazi da će celo područje posebne namene obuhvatiti Nacionalni fudbalski stadion sa pratećim sportskim sadržajima i EXPO kompleks sa njegove tri celine: izložbenim prostorom, stambeno-smeštajnim kompleksom i komercijalnim sadržajima i – tematskim parkom, koji će zauzeti čitavih 252,4 hektara.

Pojava Tematskog parka u priči oko EXPO 2027 obrazlaže se time da će on predstavljati proširenje turističke ponude i „zabavni kompleks“ koji će, uz stadion i samu specijalizovanu izložbu, obezbediti „regionalni aspekt razvoja tog područja“ i biti generator budućih promena odnosno promocije Beograda kao organizatora velikih međunarodnih manifestacija i novog imidža Srbije.

„Izgradnja savremenog multifunkcionalnog kompleksa EXPO 2027, Nacionalnog fudbalskog stadiona, kao i tematskog parka, sa obezbeđenim, lako dostupnim, različitim vidovima saobraćaja, privući će pažnju domaćih i stranih turista iz bližeg i šireg okruženja“, zaključuje se u PPPPN za Nacionalni stadion.

Izvor: expobelgrade2027.org

Tematskom parku, međutim, pored urbanističkog projekta nedostaje i studija opravdanosti – koju tek treba uraditi, kako stoji i u PPPPN, a moraće da se uradi i Elaborat o uticaju planiranih objekata na vodoizvorište i objekte vodosnabdevanja.

Iako zapravo još nije konkretizovano šta će se sve naći u tematskom parku, u PPPPN za Nacionalni stadion i pratećoj strateškoj proceni data su uputstva šta sve treba da bude na raspolaganju budućim posetiocima.

„Planirani tematski park će predstavljati veliki zabavni kompleks osmišljen tako da pruži posetiocima raznovrsne atrakcije, avanture, vožnje i predstave, često tematski povezane sa popularnim filmovima, knjigama ili svetovima fantazije. Tematski park će obuhvatati različite tematske oblasti, od kojih će svaka imati svoj jedinstven dekor, aktivnost i zabavni sadržaj“, stoji u dokumentaciji.

Uputstvo projektantima je i da objekte i atrakcije u celini „Tematski park“ treba formirati „sa visokim stepenom atraktivnosti i prepoznatljivosti“, arhitektonski i dizajnerski oblikovati shodno definisanoj temi, a posebnu pažnju posvetiti bezbednosti korisnika i osoblja, imajući u vidu evropsku i domaću regulativu za ovakve vrste objekata.

Izgradnja Nacionalnog stadiona i EXPO kompleks / Izvor: Republička direkcija za izgradnju, expobelgrade2027.org

U samom parku trebalo bi da se nađu zabavni, obrazovni, turistički i ugostiteljski sadržaji, uključujući i „atrakcije“, a kako stoji u PPPPN, pod tim pojmom podrazumevaju se sprave za zabavu, odnosno vožnju – panoramski točak, vrteška, tobogan, rolerkoster…

Podsetimo da je ranije planirano da jedan panoramski točak bude izgrađen na Ušću, ali kako nije ušao u Urbanistički projekat parka Ušće, o kome smo nedavno pisali, moguće je da će se „preseliti“ u tematski park u okviru EXPO 2027.

U Strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu, koja je takođe na javnom uvidu zajedno sa PPPPN Nacionalni stadion – faza IV, ukazuje se, međutim, i na to da u određenim slučajevima nije bilo moguće proceniti uticaj buduće gradnje, pošto dokumenacija na osnovu koje bi mogli da se izvlače određeni zaključci još ne postoji.

„Svakako da će urbanizacija surčinskog polja dovesti do značajne promene mikroklimatskih uslova, ali je u ovom momentu teško dati precizne procene, s obzirom na to da još nisu urađeni projekti za velike površine kao što su tematski park, toplotni izvori i slično“, stoji u Strateškoj proceni uticaja.

EXPO 2027 Akvatik / Izvor: srbija2027.gov.rs

U njoj je citiran i zaključak Ekspertske analize Instituta Jaroslav Černi iz 2022. godine da, ukoliko se tehničkim rešenjima ispoštuju propisani uslovi, a detaljnom analizom kroz namenske studije definiše optimalno rešenje uređenja prostora i sve to u praksi implementira, moguće je očuvati kvalitet (i kvantitet) izvorišta podzemnih voda.

Naglašeno je, takođe, da je u ovoj fazi izrade strateške procene bilo teško proceniti uticaj planiranog „toplotnog izvora“.

Podsetimo da je posao izgradnje trigenerativnog postrojenja za snabdevanje toplotnom, rashladnom i električnom energijom objekata u okviru PPPPN Nacionalni fudbalski stadion u julu prošle godine poveren kompaniji Energotehnika-Južna Bačka sa još 38 podizvođača.

Vrednost ugovora je nešto manja od 18 milijardi dinara bez PDV-a, odnosno oko 153 miliona evra.

„S obzirom na činjenicu da se u okviru predmetnog područja planira izgradnja toplotnog izvora (TI) za koji nije urađena projektna dokumentacija, niti definisano tehničko-tehnološko rešenje, kapaciteti i vrste energenata koji će se koristiti, nije moguće u ovoj fazi dati preciznu procenu uticaja planiranog kompleksa toplotnog izvora, posebno na vodoizvorište“, stoji u Strateškoj proceni uticaja.

Javni uvid u PPPPN Nacionalni station – IV faza i Izveštaj o strateškoj proceni uticaja traje do 24. februara, do kada mogu da se dostave i primedbe. Taj rok važi za fizička i pravna lica, a oni koji dostave primedbe moći će da prisustvuju i javnoj sednici Komisije za javni uvid, koja je zakazana za 7. mart u Zgradi gradske uprave Beograda u ulici Kraljice Marije.

Naručilac izrade PPPPN i Izveštaja o strateškom uticaju je, inače, republička Agencija za prostorno planiranje i urbanizam, dok je obrađivač Urbanistički zavod Beograda.

  • ELLA

    18.2.2025 #1 Author

    Ogroman novac a za studente nema 20% i to je deca na takmičenja idu o trošku roditelja

    Odgovori

  • Natasa

    18.2.2025 #2 Author

    Za buduće generacije,da stignemo napredak u svetu.

    Odgovori

  • SUNCE

    18.2.2025 #3 Author

    Potpuno neisplativa investicija,još kada troškovi narastu petostruko u odnosu na prvobitne proračune tek će mo zaglibili .

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.