Gradske vlasti nisu ograničile visinu stope

Beograđanima stiže uvećan porez na imovinu, ali još uvek postoji mogućnost da se umanji

NekretninePoreziSrbija

20.7.2024 14:43 Autor: Milica Vojtek 13

Beograđanima stiže uvećan porez na imovinu, ali još uvek postoji mogućnost da se umanji Beograđanima stiže uvećan porez na imovinu, ali još uvek postoji mogućnost da se umanji
Danima unazad građanima pristižu godišnja rešenja za porez, a nekima od njih su ovog puta iznosi znatno uvećani. S obzirom na to da Grad Beograd... Beograđanima stiže uvećan porez na imovinu, ali još uvek postoji mogućnost da se umanji

Danima unazad građanima pristižu godišnja rešenja za porez, a nekima od njih su ovog puta iznosi znatno uvećani. S obzirom na to da Grad Beograd nije objavio prosečnu cenu kvadratnog metra nepokretnosti na svojoj teritoriji, kako Zakon o porezima nalaže, razlog za uvećane račune nije povećanje cena osnovice.

U pitanju je drugi akt koji je Grad slučajno ili namerno izostavio da donese – reč je o tome da gradske vlasti prethodne godine nisu ograničile visinu stope poreza na imovinu.

Naime, 2023. godine skupština Grada donela je izmenu Odluke o visini stope poreza na imovinu, što je građanima omogućilo da porez plate maksimalno za pet odsto više nego 2022. Ovaj put ta odluka je izostala.

Direktor Centra za lokalnu samoupravu Nikola Jovanović ocenjuje u razgovoru za Biznis.rs da je do ovoga došlo zato što je „gradski budžet ove godine u deficitu, a bio je i prošle, tako da su gradske vlasti odlučile da ga napune ‘na mala vrata’, kroz defakto značajno uvećan porez na imovinu“.

“On je suštinski značajno uvećan još od 2014. godine, ali se svake godine donosilo ograničenje koliko može da poraste godišnje i to nikad nije bilo više od pet odsto. Izuzetak je ova godina, gde nikakvo ograničenje nije doneto i zato su građani dobili značajno veći porez na imovinu“, navodi Jovanović za naš portal i dodaje da je ovo ograničenje, ipak, još uvek moguće doneti.

„Vrlo često je ono bivalo usvojeno i u septembru, prethodnih godina. Mi smo apelovali da se to uradi, jer je još uvek moguće“, ističe naš sagovornik.

Foto: Freepik

Kako izračunati porez na imovinu?

Porez na imovinu se utvrđuje podnošenjem poreske prijave nadležnom poreskom organu u roku od 30 dana od dana zaključenja ugovora o prodaji nepokretnosti. Vrednost nepokretnosti se može umanjiti za amortizaciju – jedan odsto godišnje, najviše do 40 odsto, od godine kada je nepokretnost izgrađena ili poslednji put rekonstruisana.

“Amortizacija se računa proporcionalnom metodom. Ukoliko poreski organ ne utvrdi stopu amortizacije, prilikom računanja iznosa poreza na imovinu vrednost nepokretnosti se ne umanjuje za amortizaciju. U zavisnosti od vrednosti nepokretnosti, stopa po kojoj se računa porez na imovinu može biti različita”, navode iz agencije za nekretnine City Expert na svom sajtu.

Kako se meri cena kvadrata?

Prema Zakonu o porezima na imovinu, „jedinica lokalne samouprave dužna je da objavi akt kojim se utvrđuju prosečne cene odgovarajućih nepokretnosti u zonama do 30. novembra svake tekuće godine, na način na koji se objavljuju njeni opšti akti“.

“Jedinica lokalne samouprave dužna je da na svojoj teritoriji odredi najmanje dve zone u skladu sa stavom 3. ovog člana. Prosečnu cenu odgovarajućih nepokretnosti po zonama na teritoriji jedinice lokalne samouprave utvrđuje svaka jedinica lokalne samouprave aktom nadležnog organa, na osnovu cena ostvarenih u prometu uz naknadu odgovarajućih nepokretnosti po zonama, u periodu od 1. oktobra godine koja prethodi tekućoj godini do 30. septembra tekuće godine”, navodi se u Zakonu.

Ovo konkretno na primeru poreza za 2024. godinu znači da se gledaju cene iz kupoprodajnih ugovora stanova, kuća i zemljišta u periodu od 1. oktobra 2022. do 30. septembra 2023. Prosečne cene objavljuju se do kraja novembra 2023. i važe za obračun poreza za 2024. Ako izostane objava ovakve odluke, kao što je slučaj ove godine,važe cene iz odluke opštine i grada za godinu pre.

Rok za plaćanje poreza

Prema Zakonu o porezima na imovinu, ovaj porez se plaća tromesečno, unutar 45 dana od početka svakog kvartala, što znači da su rokovi za uplatu 15. februar, 15. maj, 15. avgust i 15. novembar.

“Porez na imovinu obveznik koji ne vodi poslovne knjige može platiti u manjem broju rata od zakonom propisanih, uključujući plaćanje utvrđenog poreza odjednom, do dospelosti poreske obaveze za svako tromesečje. Na dugovani porez za svako tromesečje i na iznose akontacija koji nisu plaćeni u propisanom roku, od narednog dana od dana dospelosti obračunava se kamata”, navodi se u Zakonu o porezima na imovinu.

Kako proveriti porez na imovinu?

Da biste se informisali o trenutnim obavezama po pitanju poreza na imovinu, prvi korak je registracija na Portalu lokalne poreske administracije, što se može učiniti posetom web stranici eUprave www.lpa.gov.rs i klikom na opciju “Prijava na sistem”.  Ukoliko nemate nalog, možete se registrovati kao fizičko lice, pravno lice ili državni službenik.  Nakon uspešne prijave, kliknite na polje “Poreske obaveze” i odaberite “Pregled utvrđenih obaveza” ili “Upit stanja” za detaljan pregled.

Tagovi
IMOVINA POREZ
  • Manja

    20.7.2024 #1 Author

    …i naravno opet obicni smrtnici nastradaju… da se napuni malo kasa…

    Odgovori

  • HANA

    21.7.2024 #2 Author

    Nameti sve veći a racionalnog razloga nigde.
    Otimanje.

    Odgovori

  • KIMCHI

    21.7.2024 #3 Author

    Prvo da se uskladi slanje resenja pa o da sve drugo

    Odgovori

  • BLIZANAC

    21.7.2024 #4 Author

    Samo nam je to trebalo pored svih uvecanja

    Odgovori

  • SHALIMAR

    21.7.2024 #5 Author

    Dosta je uvecan u oboj godini,a ne prica se zasto…

    Odgovori

  • SABRINA

    22.7.2024 #6 Author

    Kao i do sada…platiš i ćutiš. Kome se žaliti?!

    Odgovori

  • ZVEZDA

    22.7.2024 #7 Author

    I vise nego ocekivano

    Odgovori

  • Faith

    22.7.2024 #8 Author

    Bas je skoro stigao racun, prevelik je porez

    Odgovori

  • ZELJKA

    29.7.2024 #9 Author

    Bice bolje

    Odgovori

  • MIKIMILE

    29.7.2024 #10 Author

    Samo da povecaju

    Odgovori

  • BIJUTI27

    2.8.2024 #11 Author

    Pljackaju nas na svakom koraku…

    Odgovori

  • Mile

    24.8.2024 #12 Author

    Na poreskom rešenju neke stavke nisu popunjene. Ostavljena prazna mesta za amortizaciju, poresku osnovicu itd.

    Odgovori

  • BIJUTI27

    17.9.2024 #13 Author

    Drasticno je povecan porez a mediji cute.Sve poskupljuje a mediji cute.Cenzura.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.