Najveći akcionari poznate medijske kuće PIO fond i država

Da li se EPS sprema da preuzme akcije Politike AD?

BerzaIzdvajamoNekretninePoslovanjeSrbija

27.11.2024 15:39 Autor: Milica Rilak 3

Da li se EPS sprema da preuzme akcije Politike AD? Da li se EPS sprema da preuzme akcije Politike AD?
Politika AD, kompanija koja deli ime sa našim najstarijim dnevnim listom, trenutno je peta na listi najvećih dužnika Elektroprivrede Srbije (EPS), sa neplaćenim računima... Da li se EPS sprema da preuzme akcije Politike AD?

Politika AD, kompanija koja deli ime sa našim najstarijim dnevnim listom, trenutno je peta na listi najvećih dužnika Elektroprivrede Srbije (EPS), sa neplaćenim računima čiji je iznos na dan 25. novembar dostigao 1,16 milijardi dinara.

U napomenama uz taj spisak, međutim, stoji: „pravosnažno usvojen UPPR, očekuje se emitovanje akcija i preuzimanje istih“. Da li to znači da se EPS sprema da preuzme deo akcija Politike AD, koja je i suvlasnik izdavača istoimenog dnevnog lista, kompanije Politika novine i magazini?

Počnimo od prvog dela neobične objave – da je „pravosnažno usvojen UPPR“. Radi se o Unapred pripremljenom planu reorganizacije, koji je predložen još u martu 2021. godine, ali je – prema dokumentaciji u koju je Biznis.rs imao uvid – postao pravosnažan tek u julu ove godine, što je konstatovao i Privredni sud u Beogradu.

Interesantno je da su se dva puta pred usvajanje ovog UPPR-a isprečile okolnosti iz političkog života u našoj zemlji.

Pre dve godine Vlada Srbije trebalo je da se saglasi da se potraživanja Republike Srbije, njenih organa i institucija, javnih preduzeća, kao i drugih poverilaca konvertuju u kapital Politike AD. Međutim, te 2022. raspisani su izbori, pa je Vladi prestao mandat pre nego što je usvojila takvu odluku.

Drugi put kada je trebalo da se odlučuje o tom zaključku – u julu 2023. godine – Vlada je razrešila dužnosti ministra privrede (Radeta Bastu), pa ponovo takva odluka nije mogla da bude doneta.

Konačno, u septembru 2023. godine bili su spremni svi papiri i odluke kako bi UPPR postao pravosnažan, da bi se o prečišćenom tekstu većina poverilaca izjasnila da prihvata takav plan, što je Privredni sud u Beogradu konstatovao na ročištu 31. oktobra prošle godine.

Biznis.rs je uvidom u dostupne podatke suda utvrdio da je potom podnet čitav niz žalbi i drugih podnesaka, tako da je Odluka o usvajanju UPPR postala pravosnažna tek 12. jula ove godine.

Zašto bi EPS konvertovao svoja potraživanja u kapital Politike AD?

Šta to znači za Politiku AD i EPS? O tome govori drugi deo napomene u saopštenju o 20 najvećih dužnika – da se „očekuje emitovanje akcija i preuzimanje istih“.

Naime, u rešenju Privrednog suda u Beogradu kojim se konstatuje pravosnažnost UPPR-a stoji i da je tokom postupka utvrđeno da je Vlada Srbije upoznata sa tim planom kao i da je saglasna da se potraživanja Republike Srbije konvertuju u kapital Politike AD, kao i potraživanja republičkih fondova za penzijsko i zdravstveno osiguranje i Nacionalne službe za zapošljavanje.

Vlada je, kako je navedeno u tom rešenju suda, dala saglasnost da se u kapital konvertuju i potraživanja drugih „državnih“ poverilaca – kompanije Dunav Osiguranje, Srbijagas, kao i „potraživanja javnih preduzeća i privrednih društava čiji je osnivač i vlasnik Republika Srbija“.

EPS spada u veće poverioce Politike AD – u takozvanoj trećoj klasi poverilaca njegov udeo iznosi 26 odsto, dok u četvrtoj klasi, gde je najveći poverilac NLB Komercijalna banka, ima još 3,41 odsto učešća u ukupnim potraživanjima.

Politika AD duguje EPS-u na dan 25. novembar 1,16 milijardi dinara, od kojih je oko 870 miliona dinara utuženo, a još 296 miliona dinara obaveza obuhvaćeno je reprogramom. Od početka ove godine dug Politike AD prema EPS-u porastao je za 61 milion dinara, kažu podaci sa spiska 20 najvećih dužnika na dan 25. novembar ove godine.

To sve znači da EPS ne samo da ima pravni osnov, već i potraživanja koja bi mogao da konvertuje u kapital.

Šta se dešava sa imovinom Politike AD?

Čini se da je na delu „sređivanje situacije“ u kompaniji Politika AD, koja je nedavno objavila da nudi na prodaju udeo od 50 odsto u kapitalu izdavača našeg najstarijeg dnevnog lista – privrednom društvu Politika novine i magazini (PNM). Za taj udeo Politika AD traži najmanje polovinu procenjene vrednosti od 1,1 milijarde dinara.

Pre samo nekoliko dana, portal N1 je objavio da NLB Komercijalna banka prodaje čuvenu zgradu Politike AD u centru Beograda, a da bi kupac mogao da bude vlasnik Večernjih novosti i suvlasnik preduzeća Politika Novine i magazini Boban Rajić.

politika
Foto: WIkipedia

Iz NLB Komercijalne banke su potvrdili da se zgrada prodaje i naglasili da će sve biti – po zakonu, ali nisu potvrdili da o prodaji pregovoraju sa Bobanom Rajićem, prenela je Beta.

Politika AD je takođe prodala zgradu administracije u beogradskoj Ulici Despota Stefana, gde će se možda useliti novi hotel brenda Moxy.

Sam kapital Politike AD nije tražen na Beogradskoj berzi – štaviše, jedna od retkih transakcija zabeležena je u martu ove godine, kada je prodato 15.313 akcija te kompanije koja je izdavač Politikinog zabavnika, Bazara, Sveta kompjutera i Ilustrovane politike.

Prodajna cena jedne akcije iznosila je svega devet dinara, što znači da su kupac ili kupci izdvojili nešto više od 137.000 dinara za ovaj paket akcija Politike AD.

Trenutna kapitalizacija te kompanije na našoj berzi iznosi samo 126 miliona dinara ili nešto više od milion evra.

  • SENSEI

    29.11.2024 #1 Author

    EPS će preuzeti Politiku, a ko će voditi politiku Eps-a

    Odgovori

  • Lelica

    29.11.2024 #2 Author

    Sve je moguce

    Odgovori

  • BIJUTI27

    9.12.2024 #3 Author

    Šta će im, inače forsiraju elektronske račune i plaćanje!
    Šta će štampati?

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.