EBRD razmatra kredit od 20 miliona evra za SMATSA
22.7.2024 16:17 Autor: Redakcija Biznis.rs 0
Evropska banka za obnovu i razvoj objavila je da razmatra odobravanje kredita u iznosu od 20 miliona evra Kontroli letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA) doo za unapređenje postojećeg TopSky-ATC sistema upravljanja vazdušnim saobraćajem.
Projekat će, kako je navedeno u dokumentu EBRD, sufinansirati Evropska investiciona banka (EIB) kreditom u iznosu od oko 25 miliona evra.
U opisu projekta za koji je traženo finansiranje EBRD stoji da se radi o unapređenju postojećeg sistema za upravljanje uvođenjem njegove najnovije verzije TopSky-ATC One koja, kako je navedeno, predstavlja sofisticirano rešenje koje će unaprediti bezbednost, pojačati efikasnost i obezbediti pouzdanost, omogućavajući tako SMATSA-i ispunjenje regulatornih zahteva.
„Prelazak na softver TopSky-ATC One će omogućiti SMATSA-i da dugoročno poboljša ekonomičnost kroz bolje upravljanje operativnim i kapitalnim troškovima dok projekat ima za cilj da učini SMATSA-u privlačnijim poslodavcem za mlade i žene, kroz angažovanje u zajednici“, ističe se u dokumentu EBRD.
Konačnu odluku o tome da li će odobriti kredit EBRD će doneti 25. septembra.
EBRD podseća da je SMATSA privredno društvo sa ograničenom odgovornošću osnovano 2003. godine za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi (Air Navigation Services Provision), čime je nasledila Saveznu upravu za kontrolu letenja.
Vlasnik 92 odsto kapitala te kompanije je Republika Srbija, a osam odsto Crna Gora.
SMATSA je pružalac usluga u vazdušnoj plovidbi tokom svih faza vazdušnog saobraćaja (na rutama, prilazima i aerodromima) u vazdušnom prostoru Srbije, Crne Gore, delu vazdušnog prostora iznad otvorenog mora južnog Jadrana i na osam aerodroma.
Pročitajte još:
Vazdušni prostor koji je pod odgovornošću SMATSA-e deo je prekograničnih operacija koje povezuju područje inicijative Slobodno korišćenje ruta u zajedničkom vazdušnom prostoru jugoistočne Evrope (South East Common Sky Initiative Free Route Airspace -SECSI FRA), koje obuhvata slobodan vazdušni prostor Austrije, Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore, Severne Makedonije, Srbije i Slovenije, kao i slobodan vazdušni prostor Italije.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.