Objavljen novi pravilnik za 2027. godinu

Godišnja dozvola za ribolov 9.000 dinara, u zaštićenim područjima do 10.000 dinara

AgrobiznisSrbija

7.9.2026 10:47 Autor: Marija Jovanović 9

Godišnja dozvola za ribolov 9.000 dinara, u zaštićenim područjima do 10.000 dinara Godišnja dozvola za ribolov 9.000 dinara, u zaštićenim područjima do 10.000 dinara
Godišnja dozvola za rekreativni ribolov u Srbiji od 1. januara 2027. godine koštaće 9.000 dinara, dok će dnevna dozvola iznositi 1.300, a višednevna 2.600... Godišnja dozvola za ribolov 9.000 dinara, u zaštićenim područjima do 10.000 dinara

Godišnja dozvola za rekreativni ribolov u Srbiji od 1. januara 2027. godine koštaće 9.000 dinara, dok će dnevna dozvola iznositi 1.300, a višednevna 2.600 dinara, predviđeno je novim pravilnikom Ministarstva zaštite životne sredine.

Za pojedine kategorije ribolovaca utvrđene su povlašćene cene godišnjih dozvola. Lica starija od 65 godina, žene i osobe sa telesnim oštećenjem od 60 do 80 odsto godišnju dozvolu plaćaće 4.500 dinara.

Još niža cena, od 800 dinara, važiće za lica sa telesnim oštećenjem od 80 odsto i više, lica sa potpunim gubitkom radne sposobnosti, vojne invalide, civilne invalide rata i lica mlađa od 18 godina.

Posebne cene propisane su za godišnje dozvole za rekreativni ribolov na ribarskim područjima koja se nalaze u zaštićenim područjima. Osnovna vrednost dozvole iznosi 4.000 dinara, dok će u pojedinim zaštićenim zonama ribolovci plaćati od 2.000 do 10.000 dinara.

Najniža cena, 2.000 dinara, važiće za Zaštićeno stanište Bara Trskovača i Park prirode Ponjavica.

Godišnja dozvola koštaće 3.000 dinara u Parku prirode Sićevačka klisura, Specijalnom rezervatu prirode Jerma, Predelu izuzetnih odlika Karaš – Nera, Specijalnom rezervatu prirode Ritovi donjeg Potisja i Parku prirode Veliki Jastrebac.

Zaštićeno područjeCena godišnje dozvole
Bara Trskovača, Ponjavica2.000 dinara
Sićevačka klisura, Jerma, Karaš–Nera, Ritovi donjeg Potisja, Veliki Jastrebac3.000 dinara
Zlatibor3.500 dinara
Palić, Ludaško jezero, Dolina Pčinje, Vražji kamen – Prosečnik4.500 dinara
Vlasina, Golija, Carska bara, Kraljevac, Tikvara5.000 dinara
Mojstirsko–Draške planine5.500 dinara
Tara, Karađorđevo, Mali Bosut6.000 dinara
Labudovo okno, Koviljsko–petrovaradinski rit, Stara Tisa kod Bisernog ostrva6.500 dinara
Stara planina, Đerdap, Uvac, Bačkotopske doline7.000 dinara
Obedska bara, Gornje Podunavlje, Bosutske šume7.500 dinara
Klisura reke Gradac10.000 dinara

U Parku prirode Zlatibor cena će iznositi 3.500 dinara, dok će ribolovci za dozvolu u Parku prirode Palić, Specijalnom rezervatu prirode Ludaško jezero, Predelu izuzetnih odlika Dolina Pčinje i Spomeniku prirode Vražji kamen – Prosečnik izdvajati 4.500 dinara.

Cena od 5.000 dinara važiće za Predelo izuzetnih odlika Vlasina, Park prirode Golija, Specijalni rezervat prirode Carska bara, Specijalni rezervat prirode Kraljevac i Park prirode Tikvara.

U Specijalnom rezervatu prirode Mojstirsko – Draške planine godišnja dozvola koštaće 5.500 dinara, dok će u Nacionalnom parku Tara, Specijalnom rezervatu prirode Karađorđevo i Parku prirode Mali Bosut iznositi 6.000 dinara.

Ribolovci će 6.500 dinara plaćati godišnju dozvolu u Specijalnom rezervatu prirode Labudovo okno, Specijalnom rezervatu prirode Koviljsko – petrovaradinski rit i Parku prirode Stara Tisa kod Bisernog ostrva.

Cena od 7.000 dinara propisana je za Park prirode Stara planina, Nacionalni park Đerdap, Specijalni rezervat prirode Uvac i Park prirode Bačkotopolske doline.

U Specijalnom rezervatu prirode Obedska bara, Specijalnom rezervatu prirode Gornje Podunavlje i Specijalnom rezervatu prirode Bosutske šume godišnja dozvola koštaće 7.500 dinara.

Najskuplja godišnja dozvola za rekreativni ribolov u zaštićenom području biće u Predelu izuzetnih odlika Klisura reke Gradac, gde će iznositi 10.000 dinara.

Pravilnik je donet 19. avgusta 2026. godine, a primenjivaće se od 1. januara 2027. godine.

  • MMA

    7.9.2026 #1 Author

    Koliko plaćaju ribokradice i čuvari koji su u dilu?!?!?!

    Odgovori

  • Tibor

    7.9.2026 #2 Author

    Kome pripadamo mi sa tamisa i koliko kostaju dozvole potez jasa tomic botos

    Odgovori

  • PAVLE-2005

    7.9.2026 #3 Author

    Cene nisu velike za godinu dana i ljubiteljima ribolova je pristupacna

    Odgovori

  • Milos

    7.9.2026 #4 Author

    Sta će nam, kad ionako nigde čuvara nema. Ova drzava je uspela da upropasti i taj deo ribocuvarskih udruzenja koja su posteno radila i sada dala ljudima blisim vlasti da „cuvaju“ vode. Citaj preu i kradu pare preko tih udruženja.

    Odgovori

  • LIKI

    7.9.2026 #5 Author

    Kontrola treba da se pojača jer je dosta njih bez dozvole!

    Odgovori

  • Miki

    7.9.2026 #6 Author

    Naplaćujete dozvole a obale katastrofa.Uredite obale i mesta za pecanje a ne da kradete narod.

    Odgovori

  • Ivan

    7.9.2026 #7 Author

    Baš lepo.Nego, ko će biti novi korisnik voda? Ili je bolje da napišem naplaćivač dozvola jer Kazinifishing ništa drugo nije ni radio. Bitno je da su dozvole štampali, prodavali a čuvarske službe ni za leka. Mladi Ičelić je po ustaljenom višegodišnjem običaju sve pare od prodaje dozvola ostavio u kockarnicama.Čuvari, istini na volju, plate nisu ni dobijali tako da ne mogu ni da ih krivim što ih nikada nema na vodi. Još jedna godina bez ikakvog poribljavanja, vode ostavljene ribokradicama na izvolte…Dokle bre više?!?

    Odgovori

  • Stevan Stojanović

    7.9.2026 #8 Author

    Svake godine se samo iz Dunava ukrade ribe u vrednosti 3-4.000.000€ i ko zna koliko iz ostalih voda u Srbiji i tako decenijama.
    A vi ribolovci plaćate dozvole za ribolov.
    U Srbiji ima oko 700.000 sportskih ribolovaca i treba pokrenuti peticiju za uvođenje rendžerske, dobro opremljene i naoružane dugim cevima, ribočuvarske službe, uz procesuiranje sa video dokazima istog dana kod sudije, pa da vidimo ko bi onda krao ribu. Tako je npr. u Australiji.
    A vi sportski ribolovci, gde ste?

    Odgovori

  • Irena

    8.9.2026 #9 Author

    Sramota. Nema ulaganja, nema ribe, mreže, struja, dilovi…a ti narode plaćaj….

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.