Najveći "državni" suvlasnik sada je Republički PIO fond

Grad Beograd i RFZO izašli iz vlasništva u Lastri pre raspisivanja poziva za privatizaciju

BerzaPoslovanjeSrbija

5.11.2024 14:02 Autor: Milica Rilak 1

Grad Beograd i RFZO izašli iz vlasništva u Lastri pre raspisivanja poziva za privatizaciju Grad Beograd i RFZO izašli iz vlasništva u Lastri pre raspisivanja poziva za privatizaciju
Ministarstvo privrede objavilo je krajem prošle nedelje da traži kupce za saobraćajno preduzeće Lastra iz Lazarevca, nekadašnju ćerku firmu daleko poznatijeg prevoznika – beogradske... Grad Beograd i RFZO izašli iz vlasništva u Lastri pre raspisivanja poziva za privatizaciju

Ministarstvo privrede objavilo je krajem prošle nedelje da traži kupce za saobraćajno preduzeće Lastra iz Lazarevca, nekadašnju ćerku firmu daleko poznatijeg prevoznika – beogradske Laste.

Interesantno je da je država, odnosno Republika Srbija, manjinski suvlasnik u Lastri i da zajedno sa Republičkim PIO fondom i Nacionalnom službom za zapošljavanje poseduje blizu 23 odsto kapitala. Suvlasnici Lastre bili su i Grad Beograd i Republički zavod za zdravstveno osiguranje, ali su izašli iz tog preduzeća, a njihovi udeli prešli su na većinskog vlasnika – Autosaobraćajno preduzeće (ASP) Strela – Obrenovac, utvrdio je Biznis.rs.

Udeo Grada Beograda najsvežije je „parče“ Lastre za koliko je povećano prisustvo ASP Strela – Obrenovac, o čemu svedoči promena u vlasničkoj strukturi lazarevačkog prevoznika.

Naime, 24. septembra ove godine Agencija za privredne registre usvojila je promenu članova u preduzeću Lastra tako što je izbrisan Grad Beograd, dok je za njegovih 6,16 odsto vlasništva povećan udeo ASP Strela Obrenovac, koja je tako došla do 77,16 odsto Lastre.

Mesec dana pre ove transakcije iz vlasničke strukture Lastre izašao je i Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO), koji se u nekim dokumentima naziva zavodom umesto fonda. Ta institucija je do 1. avgusta ove godine posedovala 10,74 odsto udela u Lastri, da bi toga dana APR zabeležila promenu, odnosno izlazak RFZO iz vlasničke strukture Lastre, dok je udeo ASP Strela Obrenovac povećan u istom iznosu i dostigao 71 odsto.

Iako nisu poznati detalji transakcija na osnovu kojih su vlasnički udeli Grada Beograda i RFZO prešli na Strelu – Obrenovac, u APR-u je bilo upisano da je RFZO u Lastru uneo nenovčani ulog vrednosti 52,6 miliona dinara, dok je vrednost takođe nenovčanog udela prestonice iznosila 30,2 miliona dinara.

Izvor: Napomene uz finansijski izveštaj za 2023. ASP Strela – Obrenovac, APR

U ovom trenutku, dok je u toku poziv potencijalnim učesnicima u privatizaciji Lastre da upute pisma o zainteresovanosti, Strela – Obrenovac je vlasnik 77,16 odsto te kompanije, dok je sledeći suvlasnik po veličini Republički PIO fond sa 17,31 odsto udela. Republika Srbija poseduje još 3,82 odsto, a Nacionalna služba za zapošljavanje 1,71 odsto udela u lazarevačkom saobraćajnom preduzeću.

Strela – Obrenovac je, inače, svoj početni paket od 60 odsto udela u Lastri kupila od njene daleko poznatije „majke – firme“, beogradske Laste.

Lasta je krajem 2022. oglasila prodaju svog udela od 60,26 odsto u Lastri za ne manje od 3,04 miliona evra. Podaci iz finansijskih izveštaja ASP Strela – Obrenovac za 2023. godinu pokazuju da ih je ta transakcija koštala nešto više od 412 miliona dinara.

Na isti način, uvidom u finansijske izveštaje, došlo se i do informacije da Strela-Obrenovac poseduje i udeo u samoj Lasti, iako zvanični podaci o vlasničkoj strukturi beogradskog prevoznika govore o većem paketu kapitala u posedu „zbirnog računa“ u Erste banci.

Izvor: CRHoV, screenshot

Trgovina akcijama Laste na Beogradskoj berzi privlačila je veliku pažnju javnosti početkom proleća ove godine, a najviše je odjeknula upravo prodaja paketa u vlasništvu grada Beograda.

Prestonica je na samom kraju februara na Beogradskoj berzi prodala svoj paket za 560 dinara po akciji, odnosno za ukupno 145,26 miliona dinara, a neki beogradski mediji su preneli da se iza „zbirnog računa“ krije upravo Strela – Obrenovac.

Ispostavilo se da je uzlet cene akcije Laste bio kratkog daha, jer se u narednim mesecima sa maksimalnih 650 dinara sunovratila na aktuelnih 300 dinara po akciji, jer je trgovina zamrla pošto su svoje udele prodali grad Smederevo i još neki manji akcionari.

Što se tiče Laste, iako je i dalje na spisku za moguću objavu poziva za privatizaciju do kraja ove godine, spekuliše se da joj je bliži stečaj – ali ne i gašenje, već Unapred pripremljeni plan reorganizacije (UPPR).

Nedeljnik NIN je krajem oktobra objavio da je, prema njihovim informacijama, na sastancima Ministarstva privrede i predstavnika Laste dogovoreno da u ovoj kompaniji sa nešto više od 2.000 zaposlenih bude sproveden UPPR, i to od 26. decembra.

  • SUNCICA

    11.11.2024 #1 Author

    I ovde isto samo neke korupcije, sto posto se nesto sprema

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.