Hrana za kućne ljubimce u poslednjih nekoliko godina poskupela i do 50 odsto
28.5.2023 14:14 Autor: Julijana Vincan 21
Industrija proizvoda i usluga za kućne ljubimce beleži značajan rast tokom poslednjih godina. Sve veći broj pasa i mačaka, ali i drugih životinja pogodnih za čuvanje u gradskoj sredini, doneo je i sve raznovrsniju hranu za ljubimce, opremu, igračke, ali i brojne veterinarske ordinacije, hotele za životinje, čuvare ili šetače životinja. Iako cene i u ovom sektoru rastu u skladu sa inflacijom, vlasnici životinja često ne žale novac da bi njihovi ljubimci dobili najbolji tretman ili najkvalitetniju hranu.
Svi proizvodi za kućne ljubimce poskupeli su od 2019. godine između 30 i 50 procenata, kaže doktor veterinarske medicine Božidar Lazarević.
„Drastična su poskupljenja, pogotovo kod nekih lekova. Takođe, cene hrane za kućne ljubimce su, bar po nekom subjektivnom osećaju, veće za 50 odsto, što je drastična promena. Domaći proizvođači imaju problem zbog uvoznih komponenti, jer je većina najskupljih dodataka hrani upravo iz uvoza. Dobar deo uvoznika i koristi tu situaciju da proda nešto skuplje, iako nema uvek realnih potreba“, ocenio je naš sagovornik.
Lazarević je istakao da je više razvijen uvoz hrane za kućne ljubimce u Srbiju, nego sama domaća proizvodnja. Problem je, kako kaže, platežna moć, pa se ljudi odlučuju za jeftinije proizvode ili za neke skromnije količine.
„Manje se uzimaju skuplje stvari, uglavnom se traže određene alternative. Tu bi možda mogli neki mali domaći proizvođači da se nađu, ali teško je konkurisati kvalitetom uvoznoj robi. Nažalost, usluge ne prate taj trend povećanja cena. Mi uslugom pokušavamo da kompenzujemo, da ne bude toliki skok, ali kod svih ulaznih komponenti (oprema, lekovi, hrana) oseća se baš značajno poskupljenje“, naglasio je naš sagovornik.
Prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, u Srbiji pod šifrom delatnosti „proizvodnja gotove hrane za kućne ljubimce“ posluje 58 firmi. Kada se posmatra ukupna dobit svih firmi u ovom sektoru, zvanični finansijski izveštaji pokazuju da su iz godine u godinu poslovale sve bolje.
Rezultat poslovanja je 2019. godine bio veći od 2,5 milijardi dinara, 2020. godine je stigao do 2,8 milijardi dinara, dok je u 2021. dobit skoro duplirana na 5,13 milijardi dinara.
U Inđiji posluje kompanija hrane za pse i mačke Farmina Pet foods koja je, na osnovu poslednjih dostupnih zvaničnih podataka za 2021. godinu, zabeležila najveću dobit i prihode, a imala je i najviše zaposlenih. Naime, ova firma je ostvarila čak 20 puta veću dobit od prve sledeće na našoj listi (4,9 milijardi dinara), dok je prihod takođe višestruko iznad prvog konkurenta – 14,7 milijardi dinara naspram 1,3 milijarde.
Farmina je 2021. godine imala 279 zaposlenih. Reč je o preduzeću koje ima italijanske vlasnike.
Druga na listi najuspešnijih kompanija nalazi se u Kovinu. Premil posluje od 1995. godine i prvi je srpski specijalizovani proizvođač hrane za pse i mačke. U njemu je 2021. godine bilo zaposleno 115 ljudi, dok su ukupni prihodi kompanije bili 1,3 milijarde dinara, a dobit 222 miliona dinara.
Pročitajte još:
Iako u Srbiji najbolje posluju firme koje proizvode hranu za pse i mačke, postoje i proizvođači hrane za ptice, ribe i druge kućne životinje poput sitnih glodara. Svi ovi proizvodi dostupni su u specijalizovanim prodavnicama kućnih ljubimaca, veterinarskim klinikama i supermarketima.
Zijad Hasanović, koji u Bečeju proizvodi hranu za sportski ribolov, objasnio nam je da hrana za ribe sadrži žitarice.
„Pod žitarice spadaju razne stvari koje čine oko 60 do 70 odsto našeg proizvoda. Neko koristi konoplju, neko kukuruz, a neko pšenicu. Sve komponente se samelju i dodaje se određeni procenat arome koja je namenjena za određenu vrstu ribe“, objašnjava Hasanović u razgovoru za Biznis.rs.
Metode proizvodnje hrane za ljubimce
Hranu za ljubimce proizvođači prave koristeći različite procese, a važno je da se upotrebljavaju kvalitetni sastojci koji pružaju nutricionističku vrednost i zadovoljavaju specifične potrebe svake vrste ljubimaca. Sirovine mogu da uključuju meso, ribu, žitarice, povrće, voće, vitamine, minerale, kao i dodatke kao što su probiotici i antioksidanti.
- Proizvodnja hrane za pse i mačke obično uključuje mešanje različitih sastojaka, kako bi se stvorila uravnotežena ishrana za kućne ljubimce. Ovi sastojci mogu da uključuju meso, žitarice, povrće, vitamine i minerale. Proizvođači koriste posebne mašine za mešanje i obradu hrane kako bi postigli željenu teksturu i konzistenciju. Nakon toga, hrana se oblikuje, suši ili peče, a zatim pakuje u vreće ili konzerve.
- Hrana za ptice može biti u obliku semenki, pahuljica, granula ili peleta. Sastojci se obično melju, mešaju i oblikuju u željeni oblik.
- Hrana za glodare, poput hrčaka, kunića ili zamoraca, često se sastoji od semenki, žitarica, voća, povrća i vlakana. Hrana može da bude u obliku granula, peleta ili mešavine semenki.
- Hrana za ribice može biti u obliku granula, pahuljica ili tableta.
Iz preduzeća Mige Mix Company iz Rume, koje proizvodi hranu za golubove, naglašavaju da su sve sirovine poskupele, ali i da se cene polako smiruju. Kukuruz je, kako navode, sada pojeftinio.
„Naši proizvodi nisu poskupeli uprkos rastu cena sirovina. Pokušavamo da zadržimo kvalitet, pa makar i imali manju zaradu. Možda zato i opstajemo toliko godina u vrhu i radimo sa najjačim firmama u Srbiji, Severnoj Makedoniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori“, ističe naš sagovornik iz Rume.
On je ukratko opisao proces proizvodnje rekavši da najpre otkupljuju sirovine.
„Mi ne pravimo mlevenu mešanu hranu, već radimo samo u zrnu. Otkupljujemo sirovinu od poljoprivrednih proizvođača, četkamo je, čistimo i ubacujemo u mešaone, a zatim pakujemo u papirne džakove. Ne trošimo mnogo struje za proizvodnju, pošto je motor koji koristimo snage tri kilovata“, ističu iz Mige Mix Company.
Marža u maloprodajama oko 20 odsto
Prema rečima veterinara dr Božidara Lazarevića, uobičajeno je da maloprodaje dodaju oko 20 procenata marže na hranu za kućne ljubimce.
„Naravno, to su proizvodi koji ne podležu ograničenjima marže, pa se u zavisnosti od lokacije objekta, prometa i ostalih faktora mogu sresti u prodaji i proizvodi kod kojih je profit trgovaca 30 do 50 procenata.“
BAĆA
28.5.2023 #1 AuthorSve je poskupelo
REA
28.5.2023 #2 AuthorA svaka kuca malte ne ima ljubimca,pa izracunajte profit veterinara i pet sopova
SUNCE
28.5.2023 #3 Author58 proizvođača hrane za kućne ljubimce je bas veliki broj za malu teritoriju Srbije. Znam da mnogi i izvoze hranu što znači da su konkurentni sa cenom i kvalitetom.
MAJA
28.5.2023 #4 AuthorSve je poskupelo, ali u ovolikom procentu, bas je previse
mile
28.5.2023 #5 AuthorImati psa …kao clan porodice…skupo itekako
HRKALOVICKA
28.5.2023 #6 AuthorJeste lepo ali i skupo
IVAN12
28.5.2023 #7 AuthorMoracemo i njima da smanjujemo obroke da manje jedu.
Maky
28.5.2023 #8 AuthorPaprene cene…
Boba321
28.5.2023 #9 Authorinflacija napada sve
SHALIMAR
28.5.2023 #10 AuthorHrana za pse i sve ostalo sto se kupuje za pse i kucne ljubimce je preskupo…
SUNCICA
28.5.2023 #11 Authorjadni ljubimci
Gaga
28.5.2023 #12 AuthorSve je poskupelo a ne samo to
ZVONČICA
28.5.2023 #13 AuthorSto je mnogo,mnogo je
NATI
28.5.2023 #14 AuthorA tek oprema za kucne ljubimce koliko je skupa
gagica
28.5.2023 #15 AuthorSve je poskupelo pa i to…
DOBRILA
29.5.2023 #16 AuthorCene su svakako skocile , i tek ce da se povecavaju…
Dux011
29.5.2023 #17 AuthorDa mnogo je…
DASHA
29.5.2023 #18 AuthorSve za sapice <3
Vale
11.6.2023 #19 AuthorI kucni ljubimci su na udaru inflacije
Vale
9.7.2023 #20 AuthorI kucni ljubimci su pod udarom inflacije
Tiksi
30.12.2024 #21 AuthorPrevise