Jaroslav Černi AD odlučuje o promeni pravne forme – da li sledi odlazak sa Beogradske berze?
26.10.2024 12:20 Autor: Milica Rilak 6
Odbor direktora Instituta Jaroslav Černi uputio je akcionarima poziv za 13. sednicu skupštine kompanije, na čijem dnevnom redu je i usvajanje Odluke o promeni pravne forme, a koja je zakazana za 23. decembar.
Ukoliko akcionari – među kojima je najveći Millennium Team sa skoro 70 odsto kapitala – prihvate tu odluku, Institut bi prestao da bude akcionarsko društvo, što bi podrazumevalo i ispisivanje akcija sa Beogradske berze.
Podsećamo da, prema Zakonu o privrednim društvima, naš sistem poznaje četiri pravne forme: ortačko društvo, komanditno društvo, društvo sa ograničenom odgovornošću i akcionarsko društvo.
Dakle, ukoliko Skupština akcionara odluči da kompanija promeni pravnu formu i organizuje se, primera radi, kao društvo sa ograničenom odgovornošću, onda se akcije ispisuju iz Centralnog registra hartija od vrednosti (CRHoV), a potom i isključuju sa berze.
Jedna od skorijih odluka Berze o isključenju akcija upravo ukazuje na uobičajen „put“ do takvog ishoda. Naime, u Odluci o o isključenju akcija sa MTP tržišta kompanije Galeb – Metaloplastika iz avgusta ove godine, direktor Berze u obrazloženju ukazuje da je na osnovu podataka preuzetih od CRHoV konstatovano da je taj registar ispisao akcije usled promene pravne forme izdavaoca.
U toj odluci poziva se na član 187. Pravila poslovanja našeg tržišta kapitala, u kome stoji da Berza isključuje iz trgovanja hartiju od vrednosti ukoliko je ona ispisana iz CRHoV.
Drugi način na koji bi Institut Jaroslav Černi mogao da „ode“ sa Berze nalazi se u istorijatu Luke Beograd.
U odluci iz aprila prošle godine konstatuje se da je Berza primila zahtev Izdavaoca (Luke Beograd) za isključenje akcija, zasnovan na odluci skupštine te kompanije, a koja je doneta nakon sprovedenog postupka prinudnog otkupa akcija.
I Jaroslav Černi AD nedavno je okončao prinudni otkup akcija malih akcionara, koje je preuzeo Millennium Team, dok su suvlasnici ostali oni koji su sa Millennium Team-om ušli u taj proces kao povezana lica – Dejan Divac, Dejan Vučković, Nikola Milivojević, Goran Nikolić, Miodrag Popović, Mile Božić i Dušan Đurić.
Svi zajedno su pre prinudnog preuzimanja zajedno posedovali 13,47 miliona akcija Instituta Jaroslav Černi, odnosno 99,66 odsto glasova svih akcionara koji poseduju obične akcije.
Pročitajte još:
Danas vlasnička struktura izgleda tako da Jaroslav Černi AD ima samo osam suvlasnika: Millennium Team poseduje 69,99 odsto akcija, a oni koji su bili povezana lica u prinudnom preuzimanju poseduju svaki po 3,33 odsto akcija.
Millennium Team je poslednjih 45.016 akcija prinudno otkupio po ceni od 48 dinara po akciji i tako okončao preuzimanje čuvenog instituta za vodoprivredu koje je započeo privatizacijom uz obavezu dokapitalizacije početkom 2022. godine.
ELLA
27.10.2024 #1 AuthorSramotno i tuzno sto je visokokvalitetan Institut predat u ruke neobrazovanim ljudima koji unistavaju sve
HANA
27.10.2024 #2 AuthorRođaka mi je zaposlena tamo…
Kaže da se svašta dešava u poslednje dve godine.
ZVEZDA
27.10.2024 #3 AuthorIntersantno
SUNCICA
27.10.2024 #4 AuthorSvasta se desava tamo gde je uticaj na populaciju ogroman
LAV
27.10.2024 #5 AuthorPa da, najjaci ostaju nikada se ne daju …
JEKSICA25
27.10.2024 #6 AuthorVrlo zanimljivo