Usvojena nova uredba sa smernicama u okviru inicijative za bolje upravljanje državnim firmama

Javna preduzeća moraće da analiziraju poslovanje, izrade i objave programe rada

IzdvajamoPoslovanjeSrbija

21.11.2024 08:01 Autor: Milica Rilak 0

Javna preduzeća moraće da analiziraju poslovanje, izrade i objave programe rada Javna preduzeća moraće da analiziraju poslovanje, izrade i objave programe rada
Sledeće godine bi, prema Akcionom planu Vlade Srbije, trebalo da se završi korporativizacija javnih preduzeća, odnosno njihovo pretvaranje u društva sa ograničenom odgovornošću ili... Javna preduzeća moraće da analiziraju poslovanje, izrade i objave programe rada

Sledeće godine bi, prema Akcionom planu Vlade Srbije, trebalo da se završi korporativizacija javnih preduzeća, odnosno njihovo pretvaranje u društva sa ograničenom odgovornošću ili akcionarska društva, a ovih dana napravljen je još jedan korak ka tom cilju – usvojena je Uredba o utvrđivanju godišnjeg plana poslovanja.

Taj podzakonski akt, usvojen na sednici Vlade 14. novembra, a na osnovu Zakona o javnim preduzećima, odnosi se na javna preduzeća i „druge oblike organizovanja koji obavljaju delatnost od opšteg interesa“ i zapravo propisuje kako treba izraditi program poslovanja za 2025. godinu, kao i za period od sledeće do 2027. godine.

Zajedno sa Uredbom, Vlada Srbije je na istoj sednici usvojila i „smernice“, odnosno konkretnu listu elemenata koje svaki program poslovanja mora da ima.

Tim smernicama propisana je obaveza javnim preduzećima da u pripremama godišnjih, odnosno trogodišnjih programa poslovanja:

  • polaze od ciljeva i smernica ekonomske i fiskalne politike Vlade
  • pridržavaju se strateških, zakonskih i podzakonskih akata koja primenjuju u svom poslovanju,
  • izvrše sveobuhvatnu analizu poslovanja za 2024. godinu, kako bi godišnji program poslovanja za 2025. godinu, odnosno trogodišnji program poslovanja za period 2025 – 2027. godine, planirali na realnim osnovama

Elementi koje programi poslovanja moraju da imaju podeljeni su u 10 grupa, a između ostalog treba da navedu ciljeve koje žele da postignu u konkretnom periodu, analizu tržišta, planirane prihode, investicije, kao i planove zarada, odnosno zapošljavanja.

Foto: Freepik

Moraće da prikažu i svoju kreditnu zaduženost, planirane nabavke, ali i kako će koristiti sredstva za posebne namene – za sponzorstva, donacije, humanitarne aktivnosti, sportske aktivnosti, reprezentaciju, reklamu i propagandu i ostalo.

„Planirati najviše do nivoa planiranih sredstava za 2024. godinu. Izuzetno, osnivač može, iz naročito opravdanih razloga, javnom preduzeću odobriti da planira veća sredstva u odnosu na planirana sredstva za 2024. godinu“, stoji u Smernicama usvojenim uz novu uredbu.

Rokove za objavljivanje programa poslovanja na internet stranici tih preduzeća propisuje Zakon o javnim preduzećima. Taj propis kaže da javna preduzeća koja se finansiraju iz budžeta Republike Srbije, autonomne pokrajine ili jedinice lokalne samouprave, godišnji program poslovanja dostavljaju „najkasnije u roku od 15 dana od dana usvajanja akta o budžetu Republike Srbije, autonomne pokrajine ili jedinice lokalne samouprave“.

Podsetimo da je Vlada Srbije proletos usvojila Akcioni plan za sprovođenje Strategije državnog vlasništva i upravljanja preduzećima u vlasništvu Republike Srbije za ovu i sledeću godinu.

Plan predviđa da do kraja 2025. godine sva preduzeća u državnom vlasništvu imaju „efikasno i održivo“ upravljanje. Jedan od ciljeva navedenih u tom planu je da do poslednjeg kvartala sledeće godine broj javnih preduzeća koja nisu korporativizovana bude smanjen na nulu.

Izvor: Akcioni plan za sprovođenje strategije državnog vlasništva

Predlog budžeta za 2025. godinu, međutim, otkriva nešto drugačije kriterijume koje je država sama sebi postavila kada je reč o korporativizaciji i poboljšanju upravljanja preduzećima u državnom vlasništvu.

Planira se, naime, povećanje broja preduzeća u portfelju Ministarstva privrede „u skladu sa definisanom centralizovanom vlasničkom funkcijom“. U objašnjenju se podseća da je Zakon o upravljanju privrednim društvima koja su u vlasništvu Republike Srbije počeo da se primenjuje u septembru ove godine, kao i da će se primenjivati ne samo na javna, već i na sva društva kapitala u većinskom vlasništvu države.

Predlogom budžeta za 2025. godinu očekuje se da će broj od 44 preduzeća „sa definisanom vlasničkom funkcijom“ u 2024. godini porasti na 120 u 2025. godini, da bi potom porastao na 125 u 2026. i na ukupno 130 preduzeća u 2027. godini.

U septembru je, inače, objavljena i lista društava kapitala i manjinskih društava kapitala. Među njima su EPS, Srbijagas, BIO4 i Zavod za udžbenike, koji su stavljeni na spisak preduzeća od nacionalnog i strateškog značaja, na kome se inače nalaze 42 firme.

Ukupno 132 kompanije u većinskom ili manjinskom vlasništvu Srbije svrstane su među „značajna“ preduzeća, uključujući i FCA (Fiat) Srbija, Beograd na vodi, Air Serbia, Al Rawafed, ali i budući takozvani kineski industrijski park Mihajlo Pupin, kao i preduzeće Life Biotech – poznatije kao fabrika Sinofarm antikovid vakcina.

Tu je i grupa od 75 preduzeća, koja se nalazi na spisku društava kapitala od posebnog interesa, među kojima su Ložionica, DIPOS i kolubarski PRO TENT.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.