Treća godina programa "Finansijska pismenost"

Još 1.500 srednjoškolaca naučiće kako da dobro upravlja novcem

SrbijaU fokusu

27.11.2024 08:44 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Još 1.500 srednjoškolaca naučiće kako da dobro upravlja novcem Još 1.500 srednjoškolaca naučiće kako da dobro upravlja novcem
Program „Finansijska pismenost“ ušao je u treću godinu realizacije, u kojoj će 1.500 učenika iz 48 srednjih škola širom Srbije kroz interaktivne radionice steći... Još 1.500 srednjoškolaca naučiće kako da dobro upravlja novcem

Program „Finansijska pismenost“ ušao je u treću godinu realizacije, u kojoj će 1.500 učenika iz 48 srednjih škola širom Srbije kroz interaktivne radionice steći praktična znanja o upravljanju budžetom, prepoznavanju rizika, investiranju i korišćenju digitalnih alata.

Kroz ceo proces vodiće ih 57 mentora iz kompanija-partnera programa koji su posebno obučeni da učenicimai približe svet finansija, saopštila je Grupa za obrazovanje.

Program „Finansijska pismenost“ sprovodi upravo ta Grupa, koju čine organizacija Dostignuća mladih u Srbiji, Nordeus fondacija, Inicijativa Digitalna Srbija i Centar za promociju nauke, a finansijsku i mentorsku podršku su pružili A1 Srbija, Banca Intesa, Erste Banka, Generali osiguranje, OTP Banka, Telekom Srbija, UniCredit Banka i Wiener Städtische osiguranje.

Program je tokom godina pokazao značajan napredak, šireći svoj obim i uticaj, pa je tako u školskoj 2022/23. godini učestvovalo 15 škola iz 13 gradova, obuhvatajući 500 učenika, uz podršku 17 mentora i šest kompanija partnera.

Već naredne godine, 2023/24, program je uključio 51 školu iz 20 gradova, sa više od 1.500 učenika, 55 mentora i 10 partnera. Do sada je više 2000 učenika prošlo kroz ovaj program i osnaženo za bolje odluke u budućnosti, ističe se u saopštenju.

„Mladi često smatraju da je novac nešto što dolazi iz džeparca ili kao poklon, ali kroz ovaj program shvatili su da štednja nije odricanje, već ulaganje u budućnost“, rekla je Marina Pribiš, nastavnica preduzetništva u Tehničkoj školi „Mileva Marić Ajnštajn“ u Novom Sadu, dok je Marija Urošević, nastavnica iz Kruševca naglasila da „finansijska pismenost nije luksuz, već ključna veština za život“.

U narednim godinama, planirano je dalje unapređivanje i širenje programa kako bi još više škola i učenika dobilo priliku da bude deo ove priče.

Fokus će biti na dodatnim temama koje prate savremene finansijske izazove, uz još veću povezanost obrazovnog sistema i privrede.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.