O izazovima i rizicima digitalne ekonomije na ovogodišnjem DIDS-u

Kako se različiti učesnici u digitalnoj ekonomiji pripremaju za „nova pravila igre“?

Hi-techManifestacijeSrbijaU fokusu

3.3.2022 17:14 Autor: Redakcija Biznis.rs 4

Kako se različiti učesnici u digitalnoj ekonomiji pripremaju za „nova pravila igre“? Kako se različiti učesnici u digitalnoj ekonomiji pripremaju za „nova pravila igre“?
Izraz „digitalna transformacija“ je već godinama prisutan, a sama tema je razmatrana na različitim nivoima i iz različitih uglova, međutim, transformacije onog što podrazumevamo... Kako se različiti učesnici u digitalnoj ekonomiji pripremaju za „nova pravila igre“?

Izraz „digitalna transformacija“ je već godinama prisutan, a sama tema je razmatrana na različitim nivoima i iz različitih uglova, međutim, transformacije onog što podrazumevamo pod digitalnom ekonomijom su stalne. Otud i potreba za kontinuiranim analizama novina koje nose izazove, rizike, ali i prilike za razvoj, a baš takve analize očekuju virtuelne posetioce ovogodišnjeg Dana internet domena Srbije (DIDS).

Fondacija „Registar nacionalnog internet domena Srbije“ (RNIDS) zakazala je svoju najveću godišnju konferenciju, DIDS, za 16. mart, a publika sadržajima konferencije može da pristupi besplatno uz prethodnu registraciju na sajtu dids.rs.

Izvesno je da se čitava digitalna industrija suočava sa novim izazovima u pružanju relevantnog i personalizovanog korisničkog iskustva i oglašavanja. Sa jedne strane, javljaju se tehnički izazovi, jer tehnologije koje se koriste dugi niz godina i predstavljaju osnovu digitalnog ekosistema uskoro prestaju da postoje (internet bez “kolačića”).

Sa druge strane, otvara se čitavo polje mogućnosti u domenu novih korisničkih iskustava koja se nude u zamenu za privatne podatke (Metavers). A vrednosti privatnih podataka korisnici, potpomognuti lokalnim i globalnim regulativama, postaju sve svesniji.  

Foto: DIDS

Kako da se različiti učesnici u digitalnoj ekonomiji – izdavači, medijske agencije, oglašivači i biznisi pripreme za nova pravila igre i transformacije koje traju i tek slede, biće razmatrano tokom uvodnog razgovora  Vladimira Zarića iz kompanije Four Dots, sa stručnjacima iz domena digitalnog marketinga Sanjom Lalević, Facebook Lead Srbija (Httpool) i Ivanom Rečevićem, Global Channel Analytics Lead (Bayer).

Konsultant za UX na čelu kreative Smashing magazine-a, Vitalij Fridman (Vitaly Friedman) svojim predavanjem objasniće kako „doskočiti“ složenim zahtevima dizajna korisničkog interfejsa da bi se postiglo toliko traženo dobro korisničko iskustvo.

Ovo predavanje biće zanimljivo ne samo dizajnerima i veb-dizajnerima, već svima kojima je veb-sajt u centru sopstvenog, poslovnog digitalnog univerzuma – osnovna tačka kontakta, ali i nezamenljiv kanal prodaje, svima koji žele da svojim korisnicima pruže vanserijsko iskustvo. 

O svekanalnoj prodaji (omnichannel) govori se već neko vreme, međutim, publika DIDS-a imaće priliku da čuje kako ovu temu posmatra Google. Stručnjak već 18 godina angažovan u ovom svetskom gigantu Stefen Erhard (Steffen Ehrhardt), govoriće o tome kako povezati internet prodaju i druge online aktivnosti sa offline svetom. Razmatraće kako danas tehnologija može poslužiti da bi se različiti medijski kanali, koji se koriste, pružili maksimum. Biće reči ne samo o svemu onom što Google radi u ovoj oblasti, već i o aktuelnim tokovima u trgovini i maloprodaji u celini.

O drugim važnim temama konferencije DIDS – bezbednosti na internetu, odnosu etike i tehnologije i ostatku bogatog programa koji je RNIDS pripremio možete saznati više na dids.rs.

  • Zorica S.

    3.3.2022 #1 Author

    Ne treba bas sve do te mere digitalizovati….

    Odgovori

  • GINKO

    4.3.2022 #3 Author

    Najbolje jos i da ljudi postanu roboti i bice bas super.

    Odgovori

  • ZVE84

    4.3.2022 #4 Author

    Rizici su uvek postojali, treba samo pratiti berzu

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.