Koliko još do kraja stečaja u Genexu?
IzdvajamoNekretnineSrbijaStečaj
21.1.2023 12:23 Autor: Milica Rilak 17
Stečajevi u kompanijama Generalexport (Genex) i Internacional CG (ICG) ušli su u sedmu godinu, ali bivši radnici i penzioneri, kao i stanari dela čuvene „Zapadne kapije“ na Novom Beogradu sumnjaju da se taj proces bliži kraju. Nekada najjače jugoslovensko preduzeće i njegova ćerka firma imaju još imovine – uključujući i „pašnjake šeste klase“ na Kopaoniku, placeve u Jošaničkoj banji, kao i nekretnine u Hrvatskoj.
Pažnja javnosti već godinu dana usmerena je na pokušaje stečajne uprave da pronađe kupce za Genexovu poslovnu kulu, kao i na aktivnosti predstavnika stanara te zgrade, koji trenutno apeluju na državu da iskoristi pravo preče kupovine na licitaciji 6. februara.
Tada će Genex kula biti ponuđena po početnoj ceni od 834,68 miliona dinara, a ona trenutno predstavlja najvredniji deo imovine čuvene jugoslovenske kompanije. Međutim, to nije sve što Generalexport trenutno poseduje. Na spisku imovine dostupnom na portalu Agencije za licenciranje stečajnih upravnika (ALSU) stoji da u vlasništvu ima i nekretnine u Rijeci, Splitu, Zagrebu, Dubrovniku i Osijeku, mada nije precizirano da li se radi o stanovima ili lokalima.
Generalexport u stečaju, između ostalog, poseduje i zemljište – građevinske parcele i njive u Jošaničkoj banji, kao i parcele u Belom potoku, naselju koje pripada beogradskoj opštini Voždovac.
Bivši radnici, kao i naslednici prava na isplatu naknade iz socijalnog programa, ukazuju da je od završetka stečaja u Genexu još važniji završetak te procedure u njegovoj ćerki firmi Internacional CG, čija najvrednija imovina je rasprodata još 2008. i 2009. godine tokom restrukturiranja. Tada su prodati nekadašnji hotel „Grand“ na Kopaoniku i apartmansko naselje „Konaci“, kao i nekadašnji beogradski hotel „(Inter)Continenal“ i „Genex apartmani“ na Novom Beogradu.
Dokumenta ALSU, međutim, pokazuju da se na Internacional CG i dalje vodi imovina na Kopaoniku – dva „pašnjaka 6. klase“ koja spadaju u „ostalo građevinsko zemljište u državnoj svojini“, kao i zemljišta „pod zgradom ili uz zgradu“ gde, po svemu sudeći, nije izvršena konverzija vlasništva.
Ali, sve to teško da može da se poredi po vrednosti sa već prodatom imovinom, za koju je ukupno dobijeno oko 173 miliona evra.
Ipak, bivši zaposleni i penzioneri Genexa i Internacional CG, kao i njihovi naslednici i dalje čekaju na isplatu naknada iz socijalnog programa – koji datira iz 2009. godine, i vredi 200 evra po godini staža.
„Kako je moguće da se ceo postupak odugovlači toliko dugo, zar ne može da se kaže stečajnoj upravi i sudijama ‘rok vam je taj i taj, rešavajte već jednom'“, kaže za Biznis.rs Vita Borisavljević, jedan od onih koji čekaju na isplatu.
Dragoljub Škoro, koji je čitav radni vek proveo u Genexu, situaciju u kojoj su se našli bivši zaposleni i penzioneri, a koja je podrazumevala i borbu za priznanje prava na isplatu koja je 2013. godine okončana odlukom Ustavnog suda u njihovu korist, opisuje kao „potpuno zamešateljstvo“.
„Uprkos svemu, mi i dalje pratimo šta se dešava, prisustvujemo ročištima i tražimo samo ono što nam pripada“, kaže Škoro za Biznis.rs.
Poslednji „preokret“ u priči o stečajevima u Genexu i Internacional CG je eventualno učešće države na javnom nadmetanju za „Zapadnu kapiju“.
Kako je za Biznis.rs potvrdio upravnik Stambene zajednice Genexove kule Božidar Stavrić, stanari koji su u isto vreme i stečajni poverioci zalažu se za to da Vlada Srbije iskoristi pravo preče kupovine i poslovnu kulu pretvori u zgradu od javnog interesa, a pismena obaveštenja o tome predali su na pisarnicama Vlade i Predsedništva Srbije. Privrednom sudu u Beogradu su, takođe, podneli predlog da se poslovni deo zgrade ne prodaje kao celina, već u segmentima, kako bi bila postignuta bolja cena.
Pročitajte još:
S druge strane, stečajni upravnik Genexa Budimir Mrdović naveo je u svom kvartalnom izveštaju za period od jula do kraja septembra da je „u stalnoj komunikaciji sa više potencijalnih kupaca imovine stečajnog dužnika koji su u ovom periodu iskazali interesovanje za kupovinu imovine, iz Švajcarske, Turske, Ruske Federacije i Engleske“.
Bila Genexova kula prodata 6. februara ili ne, saga o stečaju u ovoj kompaniji se nastavlja.
kaćica
21.1.2023 #1 AuthorKod nas je sve pod stecajem
STRAHINJA
21.1.2023 #2 AuthorJedan od simbola Beograda tako lako na dobos, doduse kad drzava ne obnovi, nela je u ruke privatnika
CUPKA
21.1.2023 #3 AuthorKoliko dugo ce jos saga trajati.
SNEZANA
22.1.2023 #4 AuthorPitanje je,moze poprilicno da potraje.
Lelica
21.1.2023 #5 AuthorPa nece im trebati jos dugo.
LJUBIŠA
22.1.2023 #6 AuthorSramota na koji način je Genex otet.
SRAMOTA
JANA
22.1.2023 #7 AuthorJesna lepa zgrqda ovako da propada strasno
VERA
22.1.2023 #8 AuthorCilj svega je da se što jeftinije proda Genex. Nažalost. Lepo bi bilo da ga država kupi i pametno je obnovi.
MARA
22.1.2023 #9 AuthorKao i za sve ostale firme…
MADMAX
22.1.2023 #10 AuthorDok se ne poklope nekome kockice.
GOCA BG
22.1.2023 #11 AuthorNa kraju ce otici za male pare…
Milisavka
22.1.2023 #12 AuthorNaravno, kao i sve
Gaga45
22.1.2023 #13 AuthorPa jedno je sigurno, da im nece jos dugo biti potrebno
Tina
22.1.2023 #14 AuthorNadajmo se da ce se sve zavrsiti kako treba
VILENJAK
22.1.2023 #15 AuthorTrajaće dokle god to nekome odgovara tako.
ZVE84
22.1.2023 #16 AuthorDa ga prodaju i u bescenje niko ga neće uzeti, sve i da ga poklone
LUKA
23.1.2023 #17 AuthorOvo vec traje godinama nadam se da ce bivsi zaposleni imati malo koristi ako se proda