Kriza smanjila i potražnju za uslugama hemijskog čišćenja
Firme u fokusuPoslovanjeSrbija
20.3.2023 12:28 Autor: Julijana Vincan 7
Ni delatnost pranja i hemijskog čišćenja tekstilnih i krznenih proizvoda nisu poštedela globalna dešavanja, pa su se efekti inflacije koja divlja u celom svetu odrazili na rast cena brojnih inputa poslovanja, ali i na tražnju potrošača koji inače na ovaj način održavaju svoju odeću. Da li su prešli na druge vrste čišćenja ili novi materijali ne zahtevaju hemijsko tretiranje, tek primetno je manji broj poseta čistionicama.
Iako su preduzeća koja posluju u okviru ove delatnosti najteži period svakako imala tokom pandemije korona virusa, kako pokazuju i podaci bonitetne kuće CompanyWall, ipak se ne može reći da su zabeležila drastičan pad. Naime, ove firme su u 2019. godini ostvarile ukupan prihod veći od 1,32 milijarde dinara, da bi tokom pandemijske godine pale na 1,23 milijarde dinara. Već u 2021. godini su se oporavile i stigle do 1,43 milijarde dinara prihoda.
U okviru ove delatnosti u Srbiji trenutno posluje 1.077 firmi.
„Iako je zimska sezona i inače slabija, u poređenju sa prošlom godinom imamo manje posla. Pandemijska godina bila je katastrofalna, a posle 2020. je sve živnulo. Ipak, sada se oseća kriza, cene svih inputa rastu, ali cene čišćenja to ne mogu da isprate, pa je to razlog više da ne funkcioniše sve kako treba u našoj delatnosti“, objašnjava za Biznis.rs Predrag Mihailović, inženjer tekstilstva i vlasnik radnje za hemijsko čišćenje „Raša“ iz Beograda.
Ovo je jedno od najstarijih preduzeća koje se bavi hemijskim čišćenjem kod nas, čija tradicija seže sve do 1969. godine, kada je osnovano. Pored čišćenja, pranja i peglanja bave se i bojenjem tekstila i tekstilnih proizvoda.
Naš sagovornik ističe da je vrhunac potražnje za uslugama pranja i hemijskog čišćenja tekstilnih i krznenih proizvoda u poslednjih nekoliko godina bio u 2021, ali je tada problem bio broj radnika, što je uticalo na obim posla.
Hemijsko čišćenje po evropskim standardima
Prema rečima Mihailovića, stiže proleće, pa se na čišćenje sve više donose jakne i kaputi, a sve manje odela, košulje i džemperi.
„U zavisnosti od veličine radnje mogu da se prate trendovi. Što se mašina tiče, u Srbiji se u najvećem broju slučajeva koriste mašine koje koriste istu tehnologiju. U svetu se koriste i silikoni i neki drugi načini, ali to kod nas još uvek nije zaživelo jer je reč o novijoj generaciji aparata. Međutim, ne zaostajemo za Evropom što se kvaliteta tiče“, obrazložio je naš sagovornik.
On ističe da je ovaj posao veoma zahtevan, i to na više načina, pa i kada se posmatra uloženo vreme, jer je neophodno da se isprati ceo proces čišćenja.
„Veliki izazov su sve zahtevnije mušterije, a imamo problem i sa garderobom koja je sumnjivog kvaliteta i porekla, pa je pitanje koliko se uputstva za čišćenje, odnosno deklaracije, poklapaju sa samim materijalima. Posao je prilično težak i nezahvalan, jer ovde ne može da se stekne bogatstvo, barem ja to nisam uspeo nakon 23 godine rada u branši, a ni moj otac od kog sam nasledio radnju“, naglasio je Mihailović.
Prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, prva na listi po ukupnim prihodima u delatnosti pranja i hemijskog čišćenja tekstilnih i krznenih proizvoda u 2021. godini našla se kompanija Lindstrom, ali su za Biznis.rs iz ove firme objasnili da se oni zapravo ne bave hemijskim čišćenjem, već iznajmljivanjem uniformi.
Kako ne postoji šifra delatnosti koja tačno opisuje ono čime se bave, registrovali su se za delatnost koja je bila najpribližnija opisu njihovog poslovanja.
Pročitajte još:
Firma Ličina d.o.o. je druga po ukupnim prihodima, a u 2021. godini su duplirali prihod u odnosu na 2020. godinu. Naime, u pandemijskoj godini ostvarili su ukupno 21,55 miliona dinara, a u 2021. godini prihod im je iznosio 46,87 miliona dinara.
Takođe su duplirali i dobit, koja je u 2020. godini bila nešto veća od milion dinara, dok je u 2021. godini iznosila 2,34 miliona dinara.
Dunja5
20.3.2023 #1 AuthorDosta firmi je na gubitku…
GOCA BG
20.3.2023 #2 AuthorKriza je uticala i na njihovu delatnost,koliko god da su nam potrebne njihove usluge,zadnjih godinu dana su se svele na minimum…
BRANA19
21.3.2023 #3 AuthorNije ni čudo , sve se poremetilo.
TATJANA
21.3.2023 #4 AuthorJednostavno, ljudi smanjuju troškove, izbegavaju sve što je moguće da optereti dzep
Lolek
22.3.2023 #5 AuthorTako je, jedemo sto manje i ne mrdamo nigde za sta da se cistimo
N.N.
22.3.2023 #6 AuthorKriza je uticala na sve
Gaga45
26.3.2023 #7 AuthorMnogi su ovde na gubitku