Strategija stočarstva i povećanje stočnog fonda imperativ za Vladu Srbije

Ministarka poljoprivrede: Pravi je trenutak da se mladi vrate na selo jer država pomaže

BiznisSrbija

7.3.2023 18:57 Autor: Redakcija Biznis.rs 9

Ministarka poljoprivrede: Pravi je trenutak da se mladi vrate na selo jer država pomaže Ministarka poljoprivrede: Pravi je trenutak da se mladi vrate na selo jer država pomaže
Ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije Jelena Tanasković rekla je u utorak da je država 2023. godine krenula da se ozbiljno bavi strateškim ciljevima... Ministarka poljoprivrede: Pravi je trenutak da se mladi vrate na selo jer država pomaže

Ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije Jelena Tanasković rekla je u utorak da je država 2023. godine krenula da se ozbiljno bavi strateškim ciljevima poljoprivrede i stočarstvom koji je bilo zapušteno i da je pravi momenat da se mladi vrate na selo.

„Do poremećaja u sabdevanju mlekom došlo je kada je država zaustavila rast maloprodajne cene, mleko je izvezeno. Došli smo u sitaciju da se mleko prosipa i to država nikako neće da dozvoli, pa smo podigli subvenciju sa 10 dinara po litru na 15 dinara po litru, a subvencija po grlu je povećana sa 25.000 dinara na 30.000 dinara“, rekla je Tanaskovć na Biznis forumu na Kopaoniku, na panelu o poljoprivredi.

Dodala je da će se finansirati i nabavka steonih junica. „Mislim da nikad nije bolji trenutak da se mladi vrate na selo jer država pomaže, pa može da se kupi dva grla, umesto jednog, a uđe se brzo u tok subvencija. Ako se kupi steona junica dobije se 170.000 dinara od države, a kad se oteli još 30.000 i za mesec – dva ulazi se u mlečni ciklus“, rekla je Tanasković, prenela je Beta.

Strategija stočarstva i povećanje stočnog fonda su, kako je rekla, imperativ za Vladu Srbije. „I ratarima ćemo dati određene povoljnosti, zadržaćemo subvencije od prošle godine od 6.000 po hektaru, plus 3.000 dinara regresa za gorivo, što je takoreći 9.000 dinara“, rekla je Tanasković.

Obaveze iz 2022. godine, oko 15 milijardi dinara biće, prema njenim rečima, isplaćene do 25. marta.

„Vrlo intezivno smo uključeni u svaki problem primarnih proizvođača. Konačno je budžet za poljoprivredu pet punih procenata od ukupnog iznosa, a 89 odsto toga je u subvencijama i treba da budemo zadovoljni jer nisu mala sredstava. Kad pričam sa svim zemljama iz okruženja to su ubedljivo najveća sredstva koja izdvajamo našim poljoprivrednicima“, rekla je Tanasković.

Ministarstvo, prema njenim rečima, treba da radi na stimulaciji izvoza jer se dosta sirovina izvozi. Dodala je da je prošle godine sertifikovano 100 firmi za bezbednost i kvalitet hrane i da je prošle godine izvezeno 12 miliona somuna, a ove godine 20 miliona somuna.

Tanasković je rekla da se intezivno radi na potrošnji sredstava iz predpristupnog fonda EU IPARD 2, a da su odobrena i za IPARD 3 i da je povraćaj sredstava od 60 odsto do 65 odsto. Preko kredita Svetske banke država, kako je rekla, daje 50 odsto bespovratnih sredstava.

Ona je rekla da su poljoprivredna gazdinstva „zatvorena“ i da slabo koriste sredstva EU i većinom se oslanjaju na domaći budžet. Prema njenim rečima priprema se i krovna uredba i farmeri će moći da konkurišu za sredstva u Razvojnoj agenciji, gde je povraćaj 50 odsto.

Tanasković je rekla da će i dalje kroz nacionalni budžet biti subvencionisana poljoprivredna gazdinstva jer ih je registrovano 460.000 i „ne smemo da ne mislimo na njih, jer u 70 odsto domaćinstava u mlečnom govedarstvu ima do deset krava i država ne sme da ih ostavi“.

Referentna laboratorija za mleko koja je kompletno opremeljena i sada radi analizu, prema njenim rečima, ima problem što nije mogla da izda fiskalni račun i bude otvorena ka tržištu. „Spremamo se da izmenimo zakonodavni okvir da bi laboratorija mogla da naplaćuje taksu za učinjenu uslugu i ove godine će poljopriredni proizvođač moći da naruči analizu njegovog mleka, a mlekare će i dalje za sebe raditi analizu“, rekla je Tanasković.

Uvođenje e-agrara je, kako je rekla  „strašno“ značajno za poljoprivrednike i do sada je 187.000 poljoprivrednika uzelo e-ID broj, „što jasno pokazuje kolika je zainteresovanost“.

„Konačno ćemo moći da imamo statistiku i pratimo gde pada proizvodnja da bi naredne godine pojačali subvencije, a i poljoprivrednicima će biti lakše, prvi momenat je težak dok ne krene, ali kad prođu prvi krug subvencija i shvate koliko je lakše sa e-agrarom, sigurna sam da više neće trebati nikakva marketing priča za e-agrar“, rekla je Tanasković.

Dodala je da će „administracija biti brža i mere će biti u tekućoj godini plaćene i to će poboljšati stanje u poljoprivredi“.

  • Jovana24

    7.3.2023 #1 Author

    Drzava pomaze, kako ovo shvatiti.

    Odgovori

  • Dunja5

    7.3.2023 #2 Author

    To bi bilo lepo, mada tesko da ce zaživeti…

    Odgovori

  • GOCA BG

    7.3.2023 #3 Author

    Stanje u poljoprivredi se nece popraviti sa ovim navedenim povisicama,nije se ulagalo decenijama…

    Odgovori

  • TATJANA

    8.3.2023 #4 Author

    Na ovaj način teško da će se puno njih vratiti na selo

    Odgovori

  • SUNCOKRET

    8.3.2023 #6 Author

    Lepo je čuti da neće dozvoliti više da se mleko prosipa.Dobro je i sto su povećali subvencije za stočarstvo i sto im je to jedan od prioriteta.

    Odgovori

  • BOJANA

    8.3.2023 #7 Author

    Teško, kada se gleda prosipanje mleka i bacanje voća…!?

    Odgovori

  • MASVIDAL

    4.2.2024 #8 Author

    Najmanje kome pomazete, to je ljudima sa sela, poljoprivrednicima…

    Odgovori

  • SLAVICA

    4.2.2024 #9 Author

    Cisto sumnjam da ce neko da se vrati, jer nema perspektive u drzavi za to.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.