MMF: Nije vreme za zaustavljanje rasta cena struje i gasa
InfrastrukturaInvesticijeIzdvajamoPoslovanjeSrbija
6.3.2023 14:08 Autor: Milica Rilak 10
Novi šef misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) za Srbiju Donal MekGetigen (Donal McGettigan) poručio je tokom obraćanja učesnicima Kopaonik biznis foruma da cene u energetskom sektoru „moraju da nastave da rastu“ i to ne samo zato što je domaćim kompanijama poput Elektroprivrede Srbije i Srbijagasa potrebna pomoć, već zato što je to način da se energija uštedi, a troškovi republičkog budžeta smanje.
MekGetigen je, uz predsednika Saveza ekonomista Srbije Aleksandra Vlahovića, guvernerku Jorgovanku Tabaković i potpredsednika Svetske banke Gila Indermita, bio među ključnim govornicima prvog radnog dana Kopaonik biznis foruma.
Mekgetigen je naglasio da, uz povećanje cene struje i gasa, postoji potreba da se ranjivi deo stanovništva zaštiti od rasta tih troškova, i pohvalio Vladu Srbije zato što je predvidela podršku za te svrhe u republičkom budžetu.
„Cene (struje i gasa) su već porasle i moraju nastaviti da rastu. Sada nije trenutak da se taj rast zaustavi“, naglasio je MekGetigen i naveo da postoji niz razloga u prilog tome, a da je među ključnima taj da su cene struje i gasa u Srbiji niske u poređenju sa drugim zemljama, čak i posle poslednjih poskupljenja (u januaru ove godine).
Kada je reč o državnim i javnim preduzećima iz energetskog sektora, novi šef misije MMF je podsetio da je u toku rad na novom Zakonu o javnim i državnim preduzećima, i budući propis nazvao „neverovatno važnim“ za povećanje nezavisnosti poslovanja i profesionalizacije upravljanja.
„Elektroprivreda Srbije (EPS) mora postati akcionarsko društvo, a potreban je i plan restrukturiranja. Ne želim da ulazim u detalje, ali EPS mora da se promeni – upravljanje EPS-om mora da se promeni, mora postati nezavisan, te promene moraju biti fundamentalne kako se više ne bi susretali sa problemima poput onih u 2022. godini, a koji su nastali zbog manjka investicija i lošeg upravljanja“, naglasio je MekGetigen.
Današnji radni dan učesnika Kopaonik biznis foruma počeo je obraćanjem predsednika Saveza ekonomista Srbije Aleksandra Vlahovića, koji je, nabrajajući neophodne korake u narednom periodu, ocenio da je neophodno završiti restrukturiranje i konsolidaciju javnih preduzeća.
„Krajnje je vreme da se upravljanje tim kompanijama profesionalizuje. EPS i Srbijagas bi trebalo da budu stožer koji podstiče rast domaćih ulaganja i zelene tranzicije“, istakao je Vlahović, i naveo da je eksterna neravnoteža sa kojom se Srbija suočila tokom 2022. između ostalog nastala i zbog kretanja u energetskom sektoru.
„Tempo uvoza u 2022. bio je viši od rasta izvoza – uvećan je deficit robne razmene za šest procentnih poena, a pre svega zbog rasta cena energenata, lošeg poslovanja EPS, rast cena drugih berzanskih proizvoda, kao i loše poljoprivredne sezone“, rekao je Vlahović.
U analizi neophodnih koraka na putu ka održivom privrednom rastu, Vlahović je poručio da na većinu globalnih izazova sa kojima se suočavamo Srbija ne može da utiče.
„Rat u Ukrajini, trgovinske tenzije između SAD i Kine, eventualno rasplamsavanje pandemije, kriza suverenog duga nekih zemalja, klimatske promene… Srbija ne može da utiče na takva dešavanja, ali može da utiče na to kakve političke i ekonomske odluke donosimo“, naglasio je Vlahović.
Ocenio je da je na prvom mestu potrebna reafirmacija našeg strateškog cilja – članstva u EU, odakle dolazi najveći broj investicija u Srbiju.
„Bilo kakvo ignorisanje činjeničnog stanja i promena kursa mogla bi da dovede do nesagledivh negativnih posledica“, upozorio je Vlahović, koji je na drugo mesto po važnosti stavio potrebu da se nastave reforme i modernizuje privreda, uz obezbeđenje preduslova za rast domaćih privatnih investicija.
Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković je tokom svog obraćanja skrenula pažnju na to da je na u Srbiji na kretanje inflacije u 2022. godini pre svega uticao rast svetskih cena hrane i energenata.
„Krajem godine inflacija bi trebalo da bude dvostruko niža nego početkom ove godine. Vraćanje inflacije u granice cilja očekujemo sredinom 2024. godine, što je takođe ranije od ocene iz novembarske projekcije“, poručila je Tabaković.
Pročitajte još:
Potpredsednik Svetske banke Gil Indermit (Gill Indermit) je deo svog obraćanja posvetio pitanju „Šta Srbija radi dobro, a gde leže izazovi?“ – pa je tako na listu „dobrih“ poteza stavio održavanje makroekonomske stabilnosti od 2015. godine, dobru investicionu klimu kao i diversifikaciju spoljnotrgovinskih partnera, uz akcenat na važnosti evrointegracija.
Kada je reč o izazovima, Indermit je naveo da srpska ekonomija mora da ohrabri više domaćih privatnih investitora na ulaganja, da poboljša efikasnost institucija i konkurentnost na tržištu, kao i da se posveti „ozelenjavanju proizvodnje“ kroz postepeno smanjenje zagađenja.
Tasman
6.3.2023 #1 AuthorGledaj svoja posla i marš iz Srbije.
parke
6.3.2023 #2 AuthorPa cene gasa u EU vracene na cene iz 2021 god, nama struja uopste u konacnom racunu nije jeftinija mnogo od EU, samo ako se gleda KW vs KW ali krajnji racun nije samo br KW x cena KW. Jel ima negde ova objava na nekom EU site-u, ja stvarno verujem da nasi pricaju sta zele i da ovo nema veze sa istinom.
Angeli Ivan
6.3.2023 #3 Authorsvako ko misli da je MMF-u stalo do gradjana Srbije, imam ovde jedan Zemun, prodajem ga za 4000 eur
SUNCOKRET
6.3.2023 #4 AuthorZa javna preduzeca dajem podršku za racionalizaciju i profesionalizaciju upravljanja ali je krajnje antipaqtocno da nas guraju u povećanje cene energenata zbog zelene agende jer će to dovesti do poskupljenja svega.
BRANA19
7.3.2023 #5 AuthorKada ce biti najbolje vreme da se rast cena zaustavi? Pitanje je…
VOJKAN
8.3.2023 #6 AuthorPa za ovo naravno nikad nije pravo vreme
BOJANA
8.3.2023 #7 AuthorNije pravo vreme!!??!!??
N.N.
10.3.2023 #8 AuthorNikad nije pravo vreme
goca87
10.3.2023 #9 AuthorDa li je moguće?! Nije pravo vreme.
Faith
10.3.2024 #10 AuthorStvarno su preterali sa cenama