Globalni logistički gigant izabrao našu zemlju za centar JIE

Najveći proizvođač na svetu ulazi na tržište Srbije

Hi-techInfrastrukturaInovacijeIzdvajamoPoslovanjeSrbijaSvet

26.4.2026 14:02 Autor: Jelena Stjepanović 29

Najveći proizvođač na svetu ulazi na tržište Srbije Najveći proizvođač na svetu ulazi na tržište Srbije
Transportna i logistička kompanija JUSDA, koja je deo tajvanskog Foxconna, objavila je da je počela poslovanje u Srbiji i najavila izgradnju svog prvog skladišta.... Najveći proizvođač na svetu ulazi na tržište Srbije

Transportna i logistička kompanija JUSDA, koja je deo tajvanskog Foxconna, objavila je da je počela poslovanje u Srbiji i najavila izgradnju svog prvog skladišta.

Generalni direktor JUSDA Europe Petr Škoda kazao je na konferenciji u Beogradu da je cilj da Srbija bude centar operacija za celu jugoistočnu Evropu.

“Dolazimo sa Tajvana i deo smo najvećeg proizvođača na svetu, kompanije Foxconn. Počeli smo da poslujemo u Srbiji i želim da istaknem da je ovo je bio najbrži start poslovanja nekog našeg entiteta u nekoj zemlji. Moram da kažem da smo i do sada bili brzi, ali nikada ovako brzi”, kazao je Škoda.

U Srbiju ih je dovela saradnja sa Beohemijom sa kojom su kao globalni logistički gigant sklopili strateško partnerstvo oličeno u kompaniji Kaumy SEE, novoj distributivnoj platformi sa sedištem u Zrenjaninu, koja će opsluživati ovu hemijsku industriju.

Beohemija i Kaumy imaju odličan brend koji ima veliki potencijal za rast, ne samo u Srbiji već na celom Balkanu i Evropi, i zato smo mi ovde”, kazao je Škoda.

Prema njegovim rečima, kompanija na čijem je čelu obezbeđuje rešenja za lance snabdevanja, ali ne nudi jedno rešenje za sve već u saradnji sa klijentima razvija posebna rešenja specifična za potrebe konkretne industrije ili kompanije.

“Plan je da Srbija bude centar za logistiku za celu Jugoistočnu Evropu”, istakao je Škoda.

Petr Škoda / Foto: Beohemija

Kazao je da kompanija na srpsko tržište dolazi sa ogromnim iskustvom rada sa 500 proizvođača širom sveta sa kojima blisko sarađuje i 1.000 brendova.

“Sarađujemo sa najvećim brendovima današnjice poput kompanija Apple, Cisco, Huawei, HP… Zbog toga imamo veliku ekspertizu što se tiče proizvodnje, ali uz to obezbeđujemo lanac snabdevanja od početka do kraja i procese zasnovane na informacijama koje su IT integrisane”, kazao je Škoda.

Sedište kompanija JUSDA Europe locirano je u Češkoj gde poseduju tri skladišta: Kutna Hora je kapaciteta 25.000 kvadratnih metara, Pardubice raspolaže skladišnim prostorom od 40.000 kvadratnih metara, dok su Dašice kapaciteta 15.000 kvadrata.

Kompanija posluje već 25 godina i njen moto je dostava u roku od 48 sati bilo gde u Evropi.

Tajvanski Foxconn osnovan je 1974. godine i najveći je svetski proizvođač elektronike. Foxconn je takođe vodeći pružalac tehnoloških rešenja koji kontinuirano koristi svoju stručnost u oblasti softvera i hardvera kako bi integrisao svoje jedinstvene proizvodne sisteme sa novim tehnologijama.

Grupa je proširila svoje kapacitete ne samo na razvoj električnih vozila, digitalnog zdravstva i robotike, već i na tri ključne tehnologije – veštačku inteligenciju (AI), poluprovodnike i komunikacionu tehnologiju nove generacije, koje su ključne za pokretanje njene dugoročne strategije rasta i četiri osnovna stuba proizvoda: pametnu potrošačku elektroniku, klaud i mrežno povezivanje, računarske proizvode, kao i komponente i ostalo.

Kompanija je osnovala istraživačko-razvojne i proizvodne centre i na drugim tržištima širom sveta, uključujući Kinu, Indiju, Japan, Vijetnam, Maleziju, Češku Republiku, SAD i druge.

Godišnji prihod kompanije u 2025. dostigao je 259 milijardi dolara.

  • Žarko

    26.4.2026 #1 Author

    Još da razumem šta proizvode i super.

    Odgovori

    • Laki

      26.4.2026 #2 Author

      Internet koji si koristio za pitanje upotrebi za pretragu, nije tesko.

      Odgovori

    • Mile Lajkovački

      26.4.2026 #3 Author

      Ja znam za matične ploče.

      Odgovori

    • Nemanja

      27.4.2026 #4 Author

      Ovo je izuzetno dobra firma, i dovesti je u Nis , sto pre

      Odgovori

  • JANJIĆ

    26.4.2026 #5 Author

    Dobrodošli na naše tržište, nadam se da će duže da se zadrže

    Odgovori

  • PAVLE-2005

    26.4.2026 #6 Author

    Lepe vesti i nadamo se na korist običnog sveta

    Odgovori

  • BILJKA

    26.4.2026 #7 Author

    To je lepa vest.

    Odgovori

  • VALERIJA

    26.4.2026 #8 Author

    Zadivljujuće ali i iznenađujuće za ovakvog giganta.

    Odgovori

  • SUNCICA

    26.4.2026 #9 Author

    Oo pa ovo je odlicno za nas

    Odgovori

  • Emilija

    26.4.2026 #10 Author

    Neka i oni zarade kod nas.

    Odgovori

  • Dragana

    26.4.2026 #11 Author

    Ovo je ozbiljan signal da Srbija postaje sve interesantnija za globalne brendove.

    Odgovori

  • LEKI

    26.4.2026 #12 Author

    Bas da vidimo i to čudo,procvat privrede

    Odgovori

  • MASLACAK

    26.4.2026 #13 Author

    Nisam shvatila šta proizvode, ali svakako verujem da će doneti dobro srpskoj privredi.

    Odgovori

  • Bojan18

    26.4.2026 #14 Author

    Velika šansa za nas

    Odgovori

  • La Tizz

    26.4.2026 #15 Author

    Saradnja sa Beohemija pokazuje da domaće firme imaju potencijal za globalne partnere

    Odgovori

  • Jovica

    26.4.2026 #16 Author

    Odlicne vesti za nasu zemlju

    Odgovori

  • Jelena

    26.4.2026 #17 Author

    Velika prilika za Srbiju da postane regionalni logistički centar sada je ključno da se to pametno iskoristi.

    Odgovori

  • MARA

    26.4.2026 #18 Author

    Koji je zapravo naṣ̌ intres od toga

    Odgovori

    • Mile

      3.5.2026 #19 Author

      A zar ste toliko maliciozna, da niti svojom glavom ne možete shvatiti koje bi sve koristi imao Narod i Država

      Odgovori

  • LAV

    26.4.2026 #20 Author

    Odlicno za nas i nasu privredu.

    Odgovori

  • HEPO

    26.4.2026 #21 Author

    Bas ce da nam znaci

    Odgovori

  • LARA

    26.4.2026 #22 Author

    Vreme će pokazati koliko će lokalna ekonomija stvarno profitirati.

    Odgovori

  • Tork

    27.4.2026 #23 Author

    Ne verujem da će im granice prema evropi praviti neki problem.Ipak su oni gigant firma

    Odgovori

  • Duća

    27.4.2026 #24 Author

    Šta proizvode kao najveći proizvođači na svetu?

    Odgovori

  • Maja96

    27.4.2026 #26 Author

    e pa to je super bas vest

    Odgovori

  • Grga

    27.4.2026 #27 Author

    Nema Srbija baš veliki interes, jer to su firme profitera, jedino možda naši ljudi dobiju neko radno mesto, dok ne odluče da pobegnu. Ne dolaze oni da pomažu Srbiji već što može da se ostvaruje veliki benefis, sa niskim platama, uvek je interes u pitanju

    Odgovori

  • SENSEI

    27.4.2026 #28 Author

    Nadam se da će uticati pozitivno da domaći ekonomiju

    Odgovori

  • LIKI

    27.4.2026 #29 Author

    Kod nas su svi Dobrodošli! Videcemo i to! Inače svakog čuda 3 dana dosta😁… vazda bilo!

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.