Zahtev se podnosi elektronskim putem

Novi rok za promenu poreskog perioda – 31. decembar

PoreziPoslovanjeSrbija

17.12.2024 11:37 Autor: Ljiljana Begović 3

Novi rok za promenu poreskog perioda – 31. decembar Novi rok za promenu poreskog perioda – 31. decembar
Poreska uprava obavestila je obveznike poreza na dodatu vrednost (PDV) o važnim izmenama Zakona o PDV-u koje utiču na rokove za podnošenje zahteva za... Novi rok za promenu poreskog perioda – 31. decembar

Poreska uprava obavestila je obveznike poreza na dodatu vrednost (PDV) o važnim izmenama Zakona o PDV-u koje utiču na rokove za podnošenje zahteva za promenu poreskog perioda. Naime, odredbe novog Zakona, koje stupaju na snagu 20. decembra, omogućavaju poreskim obveznicima koji trenutno obračunavaju i plaćaju PDV na tromesečnom nivou da promene svoj poreski period u mesečni.

Novi rok za podnošenje zahteva je značajno pomeren. Obveznici će moći da podnesu zahtev elektronskim putem preko portala ePorezi od 20. do 31. decembra tekuće godine, za narednu kalendarsku godinu. Ova izmena zamenjuje dosadašnji rok koji je obveznicima nalagao da zahtev podnesu do 15. januara.

Kako se navodi u saopštenju Poreske uprave, obveznici koji žele da pređu sa tromesečnog na mesečni poreski period sada imaju priliku da to urade u znatno kraćem vremenskom okviru, pre početka nove godine. Zahtev je potrebno podneti isključivo putem elektronske platforme ePorezi, što je u skladu sa težnjom digitalizacije poreskih procedura.

Ova izmena ima za cilj da ubrza i pojednostavi prelazak na mesečni obračun PDV-a, što je naročito značajno za obveznike sa većim prometom koji su zainteresovani za češće prijave i plaćanja.

Za koji će poreski period obveznik poreza na dodatu vrednot (PDV) podnositi poresku prijavu, obračunavati i plaćati porez, zavisi od iznosa ukupnog prometa dobara i usluga ostvarenog u prethodnih 12 meseci. Pored toga, na određivanje poreskog perioda utiče i činjenica da li je obveznik tek počeo sa obavljanjem PDV aktivnosti, da li primenjuje sistem naplate, a u određenim slučajevima i procena samog obveznika PDV-a.

Foto: Pexels

Prema rečima poreske savetnice Zvezdane Pisarević, obveznik ne može sam da se opredeli kako će plaćati PDV, već Poreska uprava određuje poreski period. Ali, da bi poreski obveznik prešao iz jednomesečnog u tromesečnog obveznika potrebno je da dostavi zahtev za promenu. To se ne radi po automatizmu, tako da ima mnogo firmi koje PDV plaćaju jednom mesečno, a promet im je mnogo manji od milijardu dinara.

Zakon o PDV-u jednomesečne obveznike naziva velikim poreskim obveznicima i da bi neka firma bila veliki poreski obveznik potrebno je da u celoj kalendarskoj godini ima ukupan promet dobara i usluga veći od milijardu dinara. O tome odlučuje Poreska uprava na osnovu podataka o prihodu iz prethodne godine.

Ovi poreski obveznici predaju poresku prijavu i plaćaju PDV jednom mesečno.

„Ukoliko firma koja nije bila u sistemu PDV-a odluči da uđe u PDV sistem prve dve godine će biti jednomesečni poreski obveznik, što znači da jednom mesečno predaje poresku prijavu i plaća PDV. Novoosnovana firma takođe može pri osnivanju da odluči da uđe u sistem PDV i ponovo važi isto pravilo da će prve dve godine biti jednomesečni poreski obveznik“, navodi naša sagovornica.

Dodatne novine za PDV obvezniike u 2025. godini

Jedna od najznačajnijih novina odnosi se na obveznike koji zatraže brisanje iz PDV sistema. Na dan prestanka PDV aktivnosti, obveznici su dužni da:

– Izvrše popis imovine i datih avansa – ovo uključuje opremu, objekte za obavljanje delatnosti i ulaganja u te objekte, uz izradu popisne liste

– Isprave odbitak prethodnog poreza – za svu opremu, objekte i ulaganja, u skladu sa zakonom

– Utvrde iznos prethodnog poreza – za ostala dobra i avanse

Ove obaveze značajno povećavaju administrativni teret za obveznike, ali se od njih očekuje da obezbede preciznost u finansijskim izveštajima. Popisna lista mora biti priložena uz poresku prijavu na dan podnošenja zahteva za brisanje.

Nova pravila izdavanja računa

Svi obveznici će biti u obavezi da izdaju račune za svaki promet dobara i usluga, što uključuje i avansna plaćanja. Ovo znači da će privrednici morati da prate svaki finansijski tok i izdaju račune čak i u slučajevima delimičnih uplata.

Ključne novine u sadržaju računa su:

  • Navođenje podataka o datumu prometa dobara i usluga, kao i iznosu avansnih plaćanja
  • Preciziranje poreske stope i iznosa obračunatog PDV-a
  • Napomena o zakonskim odredbama koje utiču na obračun PDV-a

Saglasnost primaoca je neophodna za izdavanje elektronskih računa, osim kada je zakonom drugačije predviđeno.

Novi poreski periodi

Jedna od važnijih promena odnosi se na poreske periode. Obveznici sa godišnjim prometom većim od 50 miliona dinara moraće da podnose poreske prijave mesečno, dok će oni sa prometom ispod tog iznosa to raditi kvartalno.

Međutim, ako obveznik sa kvartalnim obračunom ostvari promet veći od 50 miliona dinara u bilo kom tromesečju, odmah prelazi na mesečni poreski period.

Još jedna značajna novina je uvođenje preliminarne poreske prijave. Ovaj dokument će se automatski kreirati u sistemu elektronskih faktura na osnovu raspoloživih podataka o prometu dobara i usluga. Cilj je da se pojednostavi postupak podnošenja poreske prijave i smanje greške u obračunima.

Obveznici će biti u obavezi da uz finalnu poresku prijavu dostave i pregled obračuna PDV-a, pri čemu će se smatrati da prijava nije podneta ako ovaj pregled nedostaje.

Određeni članovi zakona koji se odnose na poreske periode i prijave, počeće da se primenjuju od januara 2026. godine, kako bi se obveznicima ostavilo dovoljno vremena za prilagođavanje.

  • meli77

    17.12.2024 #1 Author

    Sve lepo detaljno opisano samo da se sve poštuje

    Odgovori

  • Melisa

    17.12.2024 #2 Author

    Valjda CE se postovati

    Odgovori

  • DOBRILA

    18.12.2024 #3 Author

    I ovo treba da se ispostuje svakako…

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.