Objavljen tekst Sporazuma o slobodnoj trgovini sa Kinom, ugovor na 858 stranica
20.10.2023 16:16 Autor: Milica Rilak 8
U Skupštinu Srbije stigao je Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o slobodnoj trgovini između Vlade Republike Srbije i Narodne Republike Кine, koji je potpisan u Pekingu, 17. oktobra 2023. godine.
Sporazum, između ostalog, predviđa osnivanje nove institucije – Zajedničkog komiteta o slobodnoj trgovini između Srbije i Кine.
Vlada Srbije u obrazloženju navodi da razlog za sklapanje tog sporazuma proizilazi iz namere potpisnica da se produbi trgovinska i ekonomska saradnja između dve zemlje, kao i da se dalje intenzivira i diverzifikuje međusobna trgovina na principima jednakosti, zajedničkog interesa i međunarodnog prava, a Skupštini je predložila i da sporazum potvrdi po hitnom postupku.
„Cilj zaključivanja Sporazuma o slobodnoj trgovini sa NR Кinom je omogućavanje preferencijalnog pristupa kineskom tržištu za srpske proizvode čime se, pored uravnoteženja robne razmene, odnosno smanjenja postojećeg spoljnotrgovinskog deficita i povećanja pokrivenosti izvoza uvozom, očekuje istovremeno proširenje investicionih i proizvodnih kapaciteta u Srbiji, i jačanje sveukupne privredne delatnosti“, istakla je vlada u obrazloženju predloga za potvrđivanje sporazuma.
Zakon o potvrđivanju sporazuma o slobodnoj trgovini sa Kinom trebalo bi, prema oceni vlade, usvojiti po hitnom postupku „radi ispunjenja međunarodnih obaveza, kao i zbog potrebe za što skorijim otpočinjanjem primene sporazuma“.
U dokumentu koji ima ukupno 858 stranica, osim teksta sporazuma na srpskom jeziku nalazi se i šest aneksa sporazuma, koji reglišu oblasti kao što su lista carinskih koncesija, spisak posebnih pravila za proizvode, izgled i sadržaj uverenja i deklaracije o poreklu robe, pravila postupka arbitražnog veća kao i saradnju na polju zdravstva odnosno tradicionalne kineske medicine.
Nacionalni tretman robe
Svaka od strana će robi iz druge strane odobriti nacionalni tretman u skladu sa članom III GATT 1994. GATT je, podsećamo, opšti sporazum o carinama i trgovini Svetske trgovinske organizacije.
Kada je reč o ukidanju carinskih dažbina, u sporazumu stoji da, osim ako nije drugačije predviđeno, nijedna strana neće povećati bilo koju postojeću ili doneti bilo koju novu carinsku dažbinu na robu sa poreklom druge strane.
„Osim ako nije drugačije predviđeno ovim sporazumom, svaka strana će smanjiti ili ukinuti svoje carinske dažbine na robu sa poreklom iz druge strane u skladu sa pravilima o poreklu i procedurama za primenu i listom carinskih koncesija (koje su deo ovog sporazuma)“, stoji u tekstu.
Šta će raditi Zajednički komitet?
Strane ovim sporazumom osnivaju Zajednički komitet o slobodnoj trgovini između Srbije i Кine, koji će se sastojati od visokih zvaničnika koje delegiraju strane potpisnice.
Kako stoji u sporazumu, Zajednički komitet će nadgledati i ocenjivati njegovu primenu, pratiti mogućnost dodatnog uklanjanja prepreka u trgovini i drugih restriktivnih mera i nadgledati dalji razvoj sporazuma.
Pročitajte još:
To zajedničko telo će nadgledati rad svih potkomiteta i radnih grupa koji su osnovani u skladu sa sporazumom, nastojati da reši sporove koji mogu da nastanu u vezi s tumačenjem ili primenom i razmotriti svako pitanje koje može da utiče na sprovođenje ovog Sporazuma.
Jj992
20.10.2023 #1 Author858 strana pa jos po hitnon postupku
SHALIMAR
20.10.2023 #2 AuthorTreba to neko i da procita,ali kada je po hitnom postupku,nema veze..
LEBRON
21.10.2023 #3 AuthorBas tako
PAVLE-2005
21.10.2023 #4 AuthorA gde je pečat
MAXMAD
21.10.2023 #5 AuthorDužničko ropstvo u najavi…
MARA
22.10.2023 #6 AuthorNadam se da ce to uticati na manje cene kod nas
SUNCICA
22.10.2023 #7 AuthorNadajmo se da ce znaciti obicnom narodu
GAGA
22.10.2023 #8 AuthorMa odlicno..