Pet značajnih ekonomskih dešavanja u narednih sedam dana
IzdvajamoNekretnineSrbijaTurizam
14.11.2022 07:01 Autor: Marko Andrejić 1
Još mesec i po dana je ostalo do kraja 2022. godine, pa i građani i privrednici, a i država uveliko prave planove za sledeću godinu. Tek što je usvojen rebalans aktuelnog budžeta, a već na red stiže plan državne kase za 2023. koji bi ove nedelje trebalo da bude na sednici Vlade Srbije. Danas ističe i rok za plaćanje četvrte rate poreza na imovinu, a o porezima i budžetu diskutovaće ove nedelje i Britanci. Tržišta nestrpljivo iščekuju obraćanje britanskog ministra finansija, kao i najnovije podatke o inflaciji, zaposlenosti i maloprodaji. U Novom Sadu se održava međunarodni sajam turizma, prvi put samostalno, a ne u okviru sajmova Lorist. Republički zavod za statistiku ove nedelje objavljuje nove podatke o inflaciji, građevinskim dozvolama i potrošnji domaćinstava.
Sve ovo možete pronaći u kratkom pregledu nedelje pred nama koji vam je pripremio Biznis.rs.
Budžet za 2023. godinu na sednici Vlade Srbije
Proteklu nedelju obeležila je skupštinska rasprava o rebalansu budžeta za 2022. godinu, a već ove nedelje bi na sednici Vlade Srbije trebalo da se nađe budžet za 2023. godinu, najavio je ministar finansija Siniša Mali.
Podsetimo, Skupština Srbije usvojila je u četvrtak rebalans budžeta kojim su predviđeni ukupni prihodi i primanja u iznosu od 1.709,5 milijardi dinara, dok su rashodi i izdaci 1.988,5 milijardi dinara. Za kapitalne investicije izdvojeno je 419,2 milijardi dinara, odnosno 5,9 odsto BDP-a. Što se tiče izdataka za subvencije, pored povećanja planiranog iznosa izvršena je i preraspodela njihove namene, pa su tako značajno povećane subvencije u oblasti drumskog saobraćaja, poljoprivrede, energetike i turizma, dok su smanjena sredstva u oblasti privrede, vazdušnog saobraćaja i ostale subvencije.
Novi fiskalni plan Velike Britanije
Britanski ministar finansija Džeremi Hant trebalo bi da objavi novi fiskalni plan vlade u četvrtak, a tržišta će pažljivo pratiti njegovo izlaganje nakon što je septembarski mini-budžet prethodnika Kvasija Kvartenga doveo do pada sterlinga i primorao Banku Engleske da interveniše kako bi zaustavila propast na tržištu obveznica.
Ekonomija Velike Britanije suočava se sa onim što će verovatno biti produžena recesija, jer kriza troškova života pritiska potrošače. Hant je nagovestio da oko 60 milijardi funti kroz povećanje poreza i smanjenje troškova dolazi kako bi se uhvatili u koštac sa zjapećom rupom u javnim finansijama.
Velika Britanija će takođe u narednim danima objaviti najnovije podatke o inflaciji, zaposlenosti i maloprodaji. Inflacija je u septembru dostigla 10,1 odsto, a očekuje se da će novi podaci pokazati povećanje na 10,6 procenata u oktobru.
Rok za plaćanje poreza na imovinu 14. novembar
Rok za uplatu obaveze za četvrti kvartal godišnjeg poreza na imovinu za 2022. godinu u Beogradu je 14. novembar. Porez na imovinu za fizička lica, preduzetnike i pravna lica plaća se kvartalno, prema Zakonu o porezima na imovinu, u roku od 45 dana od početka tromesečja.
Inače, gradska vlast u Beogradu odlučila je da za sledeću godinu poveća porez na imovinu do pet odsto. Koliko će građani plaćati porez na teritoriji glavnog grada zavisi od zone i vrste nepokretnosti koju poseduju. Porez na imovinu utvrđuje se na osnovu prosečne cene po kvadratnom metru odgovarajućih nepokretnosti u zoni, koju određuje grad. Prosečne cene formiraju se na osnovu cena nepokretnosti ostvarenih u prometu.
Sajam turizma u Novom Sadu od 17. do 19. novembra
Ovogodišnji 53. međunarodni sajam turizma održaće se od 17. do 19. novembra u salama Novosadskog sajma i na virtuelnoj platformi ExpoOnline.rs. Ključni fokus manifestacije je receptivni turizam regiona, kako bi se omogućilo regionalno predstavljanje ponude udaljenim tržištima i dovođenje stranih turista u regione država dunavskog sliva.
Najavljeno je predstavljanje deset grupa učesnika iz zemlje i inostranstva: turističke agencije, tur-operateri, subagenti, turistički objekti (hoteli, odmarališta, pansioni, hosteli…), turističke organizacije na svim nivoima, javna administracija u funkciji turizma, granska, profesionalna udruženja, asocijacije i druge organizacije, proizvođači i trgovci HORECA programa, proizvođači i trgovci hrane i pića, akademska zajednica i naučno-obrazovne institucije, osiguravajuće kuće i finansijske institucije, i mediji.
Konferencija „Savremeni trendovi u turizmu i ugostiteljstvu – CTTH“ – prvi je u nizu događaja planiranih u vreme Sajma turizma, u Kongresnom centru. Tematske radionice i edukacije u vreme sajma usmerene su na tri ključne teme: finansiranja u turizmu, kreativne industrije i turističke ponude, kao i IT podrške za razvoj turizma.
Pročitajte još:
Novi podaci o građevinskim dozvolama
Republički zavod za statistiku objavljuje ove nedelje podatke o oktobarskoj inflaciji, odnosno indekse potrošačkih cena u prošlom mesecu, kao i indekse cena proizvođača proizvoda poljoprivrede i ribarstva u septembru. Biće prezentovani i indeksi prometa u industriji za septembar, kao i anketa o potrošnji domaćinstava u prošloj godini.
Dobar uvid u kretanje tržišta nekretnina pokazaće i podaci o izdatim građevinskim dozvolama u septembru, koji će biti objavljeni u utorak, 15. novembra.
Anna
14.11.2022 #1 AuthorTeška ssdmica i sumorne teme u sedmici pred nama. Jedino Sajam turizma daje malo svetlosti i vedrine u ove sive i mučne teme.