Porodica Matijašević iz Brazilovice bavi se kamenorezačkim poslovima još od dvadesetih godina prošlog veka

Porodični posao dug jedan vek

Firme u fokusuSrbija

24.4.2024 09:47 Autor: Mirjana Vasić Adžić 13

Porodični posao dug jedan vek Porodični posao dug jedan vek
Preduzeće Matijašević osnovano je 1990. godine. Osnovao ga je Borisav Matijašević, a u razgovoru sa njegovim sinom Dejanom saznali smo da se Matijaševići ovim... Porodični posao dug jedan vek

Preduzeće Matijašević osnovano je 1990. godine. Osnovao ga je Borisav Matijašević, a u razgovoru sa njegovim sinom Dejanom saznali smo da se Matijaševići ovim poslom bave još od 1920. godine. Počeci su vezani za selo Brazilovicu nadomak Lazarevca, a proizvodni pogoni koji trenutno rade u tri smene još uvek su na toj lokaciji.

Dejan Matijašević nas je detaljnije uputio u to kako je tekao razvojni put ovog porodičnog biznisa, kakve su izazove imali u kriznim godinama za vreme pandemije i rata u Ukrajini, kao i koji su to projekti na koje su najponosniji.

„Za vreme poslovanja mog pradede, a zatim i dede, firma je poslovala tako što su koristili prirodan granit iz obližnjeg kamenoloma. Granit su vadili iz zida kamenoloma, a zatim u našoj maloj radionici ručno, sa minimalnom količinom alata prerađivali i dolazili do finalnog proizvoda, spomenika. Nimalo lako, ali ono što sigurno mogu da kažem sa ponosom da ni tada nije manjkao kvalitet, koji nam je i danas na prvom mestu. Posao je sa ponosom nasledio moj otac i proširio delatnost”, kaže Dejan Matijašević.

Preduzeće Matijašević prisutno je i na tržištu u inostranstvu. Što se tiče opsega njihovog asortimana, ponuda im je trenutno veoma širokog dijapazona.  Izvoze svoje proizvode u države bivše Jugoslavije, ali i šire. 

„Naša firma posluje kao srednje preduzeće, ali posao je raznovrstan i siguran sam da se po tome i te kako ističemo na tržištu naše zemlje. I dalje radimo spomenike, ali naš akcenat trenutno u poslovanju, kao i godinama unazad jeste u građevini. Ventilisane fasade, enterijer (pod, obloge zidova, kuhinjski elementi, stepenice, šankovi…), infrastrukturno uređenje poput ivičnjaka, popločavanje trotoara, izrada skulptura. Istakao bih i prodaju rezane robe u vidu ploča”, objašnjava Matijašević.

Dva projekta na koja su najponosniji su uređenje Hrama Svetog Save i projekat Beograd na vodi.

„Radili smo spoljno i unutrašnje uređenje Hrama Svetog Save, ikonostats, podove, časnu trpezu, portale, zidove itd. Materijal koji smo najviše koristili je italijanska carrara, koja se uvozila u velikim blokovima i kod nas se obrađivala do najsitnijih detalja. Hram Svetog Save samo je jedan od mnogobrojnih hramova koje smo radili na teritorije Srbije i šire”, ističe.

Sve što sa kamenom može da se uradi, Matijaševići imaju u svojoj ponudi.

„Koristimo razne vrste granita, kvarca, oniksa, a pre mesec dana smo čak uvezli granitnu keramiku, to je novost, pa da vidimo kako će se pokazati na tržištu”, otkriva Matijašević.

Na pitanje odakle su materijali koje nabavljaju, odgovara da što se tiče granita i sirovih blokova, uglavnom uvoze iz Afrike, Indije, Egipta, a inače, najveći industrijski centar je Italija. U Italiji su najveće firme-dobavljači. Oni donose robu iz celog sveta, a Matijaševići iz Italije uvoze poluproizvod koji je iz blokova rezan i poliran u Italiji, a u Brazilovici ga dalje obrađuju i režu.

kamenje
Foto: Pixabay.com

Kada je u pitanju radna snaga, Matijaševići su uspeli da posao organizuju sa našim ljudima. Još uvek nisu dovodili radnike iz inostranstva, ali priznaju da jesu razmišljali o tome.

„Uglavnom imamo radnike koji su kod nas dugo, po deset i više godina, a neki čak i trideset godina. A što se tiče nove radne snage, ima mlađih, ali, iskreno, na pet novih radnika koji dođu, zadržimo jednog. Ipak, stalno pokušavamo i zapošljavamo nove radnike, jer desi se da nam neko ne uliva poverenje na razgovoru, a kasnije se ispostavi da radnik postigne mnogo bolje rezultate nego što smo očekivali. Za sada smo zadovoljni sa radnom snagom, trudimo se da zadovoljstvo bude obostrano, plate smo pojačali maksimalno, smatramo da mnogo pružamo, ali mnogo i tražimo”, konstatuje Matijašević.

Za uspeh, smatra naš sagovornik, najzaslužnija je činjenica da svi članovi porodice učestvuju u organizaciji posla i da su maksimalno tome posvećeni.

„Moj otac je veoma ambiciozan, ali i promišljen. Reskirao je i poslovanje naše firme doveo, mogu da kažem do vrhunca. Pokrenuo je velike projekte, a iza nas su godine koje su bile ne tako zahvalne za rad. Bilo je ogromnih problema i izazova 2010, 2011, 2012. godine. Za ono što smo danas i što naša firma sa ponosom posluje, zaslužan je isključivo on, uz podršku svoje porodice. Ubacivanje novih projekata, novog asortimana, novih mašina, zapošljavanje većeg broja radnika, proširenje na još jednu firmu, sve su to bile njegove ideje”, otkriva.

Centralna firma porodice Matijašević je u Brazilovici, to je veliki pogon gde radi po 25 ljudi u tri smene. Na ovom mestu se radi prerada sirovih okova, spomenici i trgovina, a pogon za proizvodnju enterijera, eksterijera, fasada i svega što je bila inovacija na našem tržištu devedesetih godina je u Šopiću kod Lazarevca, gde su smeštene i novije mašine za preradu.

Pandemija 2020. godine, a kasnije i rat u Ukrajini, odrazili su se na svaku ekonomiju i poslovanje, pa su tako i pred preduzeće Matijašević postavljeni novi izazovi.

Kada je u pitanju pandemija spasilo ih je to što su imali dovoljno materijala na lageru sa kojim su uspeli da pokriju ceo period.

„Kalirali smo na ceni prevoza, jer je kamen težak i to se dosta odrazi na cenu. Cena kontejnera iz Indije je povećana za neverovatnih 700 odsto, na proizvodima kao što je odeća ili obuća, to se ne odrazi toliko, a u našem slučaju je drugačije. Ipak, spasilo nas je to što smo imali pun lager, tako da se to nekako ublažilo. A što se tiče Ukrajine, sada se obilazi Crno more, čeka se roba duže nego ranije. Obavezni ste da poručujete na vreme i da imate što više kamena na lageru da bi mogli da opstanete, dakle, mnogo unapred da planirate i finansirate. Nije bilo lako, ali uspeli smo bez većih problema”, zaključuje za kraj i dodaje da je najponosniji, pre svega, na činjenicu da su toliko dugo održali posao u okviru porodice i nadaju se da će tako i ostati.

U nastavku pogledajte rangiranje najuspešnijih domaćih kamenorezačkih firmi, uz napomenu da su na listi prikazana samo ona preduzeća koja su poslovala u plusu i nisu bila prezadužena (5 x EBITDA). Ukupno je u ovoj delatnosti prošle izveštajne godine poslovalo 119 likvidnih preduzeća u našoj zemlji.

Najuspešnija preduzeća u delatnosti sečenja, oblikovanja i obrade kamena, po prihodima
PozicijaIme preduzećaUkupni prihodiRezultat poslovanja
1.Jelen Do doo, Jelen Do2.384.755.000163.880.000
2.BORISAV MATIJAŠEVIĆ PREDUZETNIK, SAMOSTALNA ZANATSKO KAMENOREZAČKA I TRGOVINSKA RADNJA BARZILOVICA663.767.00035.099.000
3.LJUBOMIR TIMOTIJEVIĆ PREDUZETNIK, ZANATSKO KAMENOREZAČKA I TRGOVINSKA RADNJA TOPOLA (SELO)646.153.000129.128.000
4.BEAZ-PLUS DOO ARANĐELOVAC374.008.00015.155.000
5.ŠUMADIJA GRANIT360.402.00037.057.000
6.DOO NAPREDAK MIL KRVAVICA241.175.00019.595.000
7.SAMOSTALNA ZANATSKA RADNJA ZA SEČENJE OBLIKOVANJE OBRADU I UGRADNJU KAMENA BRZAK SIMOVIĆ MILOVAN PREDUZETNIK POPADIĆ217.377.000909.000
8.DOO ABR NIŠ208.451.00013.128.000
9.GRANIT MAT DOO191.196.0006.148.000
10.DOO EMILIO STECHER PRIJEPOLJE171.410.0006.888.000
11.GRANIT-LIJEŠĆE DOO163.699.00011.233.000
12.KAMEN VISOKA161.172.00025.306.000
13.MARMOR HOTAVLJE DOO BEOGRAD147.151.0005.650.000
14.DUŠA GRANIT 2020127.678.0001.288.000
15.GRANIT-97 DOO MAJUR127.561.0002.420.000
16.EJ ALUSTONE121.812.0007.889.000
17.IGOR VULIĆEVIĆ PR AR GRANIT118.583.0006.530.000
18.GRANITI-NOVAK DOO ARANĐELOVAC113.036.00012.450.000
19.KAMENOREZAČKA RADNJA MERMERI I GRANITI PREDRAG GAČIĆ PR UŽICE110.946.00026.453.000
20.KRISTALIN STONE DOO KRALJEVO98.209.0005.573.000
21.DEKOBEL DOO ARANĐELOVAC94.350.0001.260.000
22.DARKO ANTIĆ PR, KAMENOREZAČKA RADNJA DIJAMANT – ACA KRVAVICA93.207.0004.060.000
23.EV-PRO DOO SUBOTICA89.894.000782.000
24.ZANATSKA KAMENOREZAČKA RADNJA I IZVOĐENJE ZAVRŠNIH RADOVA U GRAĐEVINARSTVU ŠOLE MINIĆ MILAN PREDUZETNIK BELOSAVCI84.380.00017.456.000
25.MILIJANA ZUBIĆ PR SAMOSTALNA GRAĐEVINSKO KAMENOREZAČKA TRGOVINSKO UGOSTITELJSKA RADNJA ZUBIĆ SREMČICA78.894.00013.036.000
26.SLOBODAN TADIĆ PR KAMENOREZAČKA RADNJA TRGOVINA I USLUGE TADIĆ – GRANIT ŠID66.730.0006.989.000
27.DRAGAN VIĆENTIJEVIĆ PREDUZETNIK OBRADA KAMENA METALA I TRGOVINA CONUS ARANĐELOVAC65.017.00099.000
28.PLAVI KAMEN DOO, NOVI PAZAR62.409.0001.535.000
29.SREĆKO ROMČEVIĆ PREDUZETNIK TRGOVINSKA ZANATSKA RADNJA MERMER-GRANIT-MGR ROMČEVIĆ KRALJEVO61.815.0005.697.000
30.SAMOSTALNA KAMENOREZAČKA RADNJA MERMERI RADIĆ DRAGAN RADIĆ PR MALI ZVORNIK61.768.0002.076.000
31.VES.COM DOO61.067.0001.579.000
32.TIM GRANITI DOO ARANĐELOVAC60.301.000724.000
33.MARGRAM DOO ARANĐELOVAC, BANJA54.203.0009.498.000
34.FENIKS STONE DOO52.992.00015.101.000
35.STANKOVIĆ-GRANIT DOO MALI ZVORNIK52.879.0003.584.000
36.MIROSLAV RADIVOJEVIĆ PR GRAĐEVINSKO KAMENOREZAČKA RADNJA CIJUK 973 GUKOŠ52.057.0001.041.000
37.MILAN VASILJEVIĆ PREDUZETNIK KAMENOREZAČKA RADNJA I ZEMLJANI RADOVI INOSTONE POPADIĆ49.802.000442.000
38.SAMOSTALNA ZANATSKO KAMENOREZAČKA RADNJA IVAN VASIĆ PR BUKOVIK48.425.0006.819.000
39.JELESIJEVIĆ48.080.0001.703.000
40.KOŠUTA INŽENJERING DOO NOVI PAZAR45.657.000329.000
41.BELI42.964.0001.312.000
42.LALOVIĆ GRANIT40.780.0006.477.000
43.RADNJA ZA KAMENOREZAČKU I GRAĐEVINSKU DELATNOST TOŠIĆ MG TOŠIĆ ZORAN PR NIŠ39.700.0004.537.000
44.SAMOSTALNA KAMENOREZAČKA RADNJA SAVIĆ LJUBOMIR PR VELIKA JEŽEVICA39.559.000640.000
45.DOO MGP ČAČAK37.730.0003.367.000
46.STOJANČE34.829.0001.324.000
47.Nenad Živković PR MIJIĆ BOŽIDAR33.584.0001.753.000
48.ČAJT DOO33.424.0002.123.000
49.MURA KAMEN DOO ARANĐELOVAC32.861.0001.797.000
50.SAMOSTALNA RADNJA ZA IZRADU I PROMET NADGROBNIH SPOMENIKA SV ARHANGEL MIHAIL ĐOKICA MOMIROVIĆ PREDUZETNIK KOČANE31.994.0004.172.000
51.ANDRIJA JOVANOVIĆ PR KAMENOREZAČKA RADNJA ANDRA 037 ŠAŠILOVAC29.853.000438.000
52.MILAN MESAROVIĆ PREDUZETNIK, SAMOSTALNA PREVOZNIČKA ZANATSKA TRGOVINSKA RADNJA M. D. MESAROVIĆ, GORNJA ŠATORNJA29.454.0002.153.000
53.DARKO MALETIĆ PR DD-GRANIT28.327.0001.733.000
54.GIGA TRENDS27.132.000735.000
55.DEJAN KALJEVIĆ PR KALJEVIĆ-VA26.800.000440.000
56.ZKR TEODOSIJEVIĆ ČAČAK26.575.0002.839.000
57.AMT-UNIAGENT DOO FUTOG25.601.0001.975.000
58.BRZAK DOO23.423.000854.000
59.DEJAN GLAVAŠEVIĆ PR SEČENJE, OBLIKOVANJE I OBRADA KAMENA GLAVAŠEVIĆ GRANITI SOMBOR22.080.000139.000
60.VLADAN ĆIRIĆ PR GRANIT 7421.142.000731.000
61.SAŠA PETKOVIĆ PR, PROIZVODNO USLUŽNA RADNJA GRANMER MMS, ALEKSINAC20.452.000435.000
62.VALENTINA KERKEZ PR LINEA NUOVO19.709.0001.846.000
63.VEDRAFLEX DOO ARANĐELOVAC, GARAŠI19.567.000145.000
64.KATARINA ŠĆEPOVIĆ PREDUZETNIK ZANATSKO TRGOVINSKA RADNJA MOZAIK BEOGRAD (VRAČAR)19.502.0002.735.000
65.TTES DOO SUBOTICA18.118.0001.281.000
66.ČABA KADAŠ PR KAMENPROMET17.951.000995.000
67.GRANIT TRADE AGK DOO16.608.000800.000
68.SAMOSTALNA ZANATSKA TRGOVINSKA RADNJA MRAMOR VITOMIR MANIĆ PR KNJAŽEVAC16.402.000342.000
69.STUDIO STONE DOO Beograd16.309.0001.016.000
70.Exclusive Stone doo15.779.0002.234.000
71.MARMO MNS DOO SREMSKA KAMENICA15.700.0001.312.000
72.KERAMIKA D.O.O. CRNOTINCE-PREŠEVO15.529.0001.065.000
73.COSMOS TRADE DOO VELIKO GOLOVODE15.149.000605.000
74.GRANIT-POPOVIĆ MR 9014.985.00042.000
75.SZR KAMENOREZNICA KOVAČ JANKO KOVAČ PR BAČKI PETROVAC14.281.000831.000
76.PRIJIĆ-MERMERI I GRANITI DOO INĐIJA14.144.000143.000
77.IVAN PALAVESTRIĆ PREDUZETNIK ŽUĆA 201814.046.0001.008.000
78.SONJA ROSIĆ PR MIMAROSSTONE13.432.0001.521.000
79.SAMOSTALNA ZANATSKA KAMENOREZAČKA RADNJA VAGAN ARSENIJEVIĆ PUNIŠA PREDUZETNIK, PARTIZANI13.099.000395.000
80.PREDUZEĆE SAX DOO UŽICE12.706.000520.000
81.S-N M RED DOO VRBAS12.562.000217.000
82.MILAN KOSTIĆ PR DAR GRANIT11.250.000726.000
83.BOJAN BOJOVIĆ PR KAMENOREZAČKO GRAĐEVINSKA RADNJA BOJOVIĆ KAMEN NEVADE10.844.0001.497.000
84.MERMER MONT10.177.000240.000
85.PROTIM 20009.937.000708.000
86.DECOR STONE 2000 DOO9.677.0001.643.000
87.ĐORĐE MIŠIĆ PREDUZETNIK STEKO-STONE M&Đ9.649.000446.000
88.LJUBODRAG LEKIĆ PREDUZETNIK, SZTR KOPAONIK KRAGUJEVAC9.472.00024.000
89.GRANIT MONT ELMONT9.072.000244.000
90.IMPERIAL STONE DOO9.001.000122.000
91.ZANATSKA RADNJA MIL MARK KUBATOV SNEŽANA PREDUZETNIK BAČKA PALANKA8.976.0001.017.000
92.ŽELJKO RADOJEVIĆ PR, KAMENOREZAČKA RADIONICA JASPIS I SARD PLUS ARANĐELOVAC8.817.000275.000
93.PEJČIĆ DOO PANČEVO8.383.000441.000
94.ALEKSANDAR VUKOVIĆ PR KRISTAL 0638.241.000208.000
95.PREDRAG MOMČILOVIĆ PR MOMČILOVIĆ MP7.988.000360.000
96.SZR MEDIĆ OBRAD MEDIĆ PREDUZETNIK NOVI SAD7.961.00061.000
97.MMS J.L.M. D.O.O. BEOGRAD-UGRINOVCI7.954.000511.000
98.MILOŠ DESPOTOVIĆ PR LUX MERMERI7.944.000163.000
izvor: CompanyWall, *svi podaci su za 2022. godinu, u dinarima

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...