SRBIJA ČISTI DUNAV OD OLUPINA RATNIH BRODOVA Iz reke se vade 23 plovila, kredit dobijen od Evropske investicione banke

InvesticijeSrbijaVesti

27.5.2020 14:35 Autor: Redakcija Biznis.rs

SRBIJA ČISTI DUNAV OD OLUPINA RATNIH BRODOVA Iz reke se vade 23 plovila, kredit dobijen od Evropske investicione banke SRBIJA ČISTI DUNAV OD OLUPINA RATNIH BRODOVA Iz reke se vade 23 plovila, kredit dobijen od Evropske investicione banke
Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović potpisala je u sredu sa predstavnicima Evropske investicione banke ugovor o kreditu od 1,5 miliona evra kojim... SRBIJA ČISTI DUNAV OD OLUPINA RATNIH BRODOVA Iz reke se vade 23 plovila, kredit dobijen od Evropske investicione banke

Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović potpisala je u sredu sa predstavnicima Evropske investicione banke ugovor o kreditu od 1,5 miliona evra kojim će se finansirati prva faza velike akcija vađenja potopljenih nemačkih ratnih brodova iz Drugog svetskog rata iz Dunava kod sela Prahovo, nedaleko od Negotina.

Iako se procenjuje da u tom delu na dnu Dunava ima oko 200 nemačkih brodova, projekat predviđa izvlačenje samo 23 plovila koja najviše ugrožavaju protok brodova i čamaca. Odluka o tome da li će brodovi, nakon što su više od 70 godina proveli na dnu Dunava, biti izloženi kao eksponat ili vraćeni Nemačkoj, biće naknadno doneta.

„Ovim ugovorom započinjemo akciju na koju čekamo 75 godina, da konačno imamo Dunav koji će biti plovan kompletnim tokom kroz Srbiju. Prvo da konačno utvrdimo šta se od eksploziva i ubojnih sredstava i u kojoj količini nalazi na 23 potopljena broda, što je preduslov da bismo sledeće godine bezbedno mogli da krenemo i sa vađenjem, za šta ćemo izdvojiti 23 miliona evra“, rekla je Mihajlović i dodala da zbog nebezbedne i otežane plovidbe na ovom delu Dunava Srbija godišnje gubi pet miliona evra.

Kako je saopštilo resorno Ministarstvo, Mihajlović je rekla da se nakon 30 godina Srbija okrenula izgradnji infrastrukture. „Pored drumskih, železničkih i aviokoridora, ulažemo 380 miliona evra u vodni saobraćaj. Vađenje potpopljene nemačke flote doprineće da reka Dunav bude plovna svih 365 dana u godini, što je značajno za našu ekonomiju i bezbednu plovidbu“, dodala je Mihajlović.

Direktorka Evropske investicione banke za Zapadni Balkan Dubravka Negre, iz čijeg kredita se finansira prva faza, istakla je da projekat ima ne samo širi istorijski značaj, već je važan i za dalji privredni razvoj Srbije.

„Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrutkure prepoznalo je značaj ulaganja u vodni saobraćaj, kao čistiji i bezbedniji vid transporta i Srbija je jedina zemlja van EU u kojoj EIB ulaže u vodni saobraćaj. Dunav se nalazi na Panevropskom koridoru i realizacijom ovog projekta doprinećemo da roba brže i efikasnije stigne do zemalja EU, što je značajno za privredu Srbije“, rekla je ona.

Šefica kancelarije UNDP u Srbiji Fransin Pikap izjavila je da je ovo višedecenijski problem koji će zahvaljujući najviše zalaganju potpredsednice Vlade biti i realizovan. „Vađenjem potopljene flote unapredićemo bezbednost u plovidbi, boljoj zaštiti životne sredine i ekonomskom napretku u pogledu provrednog i turističkog saobraćaja“, rekla je Pikap.

Na međunarodnom tenderu posao za izradu projekta lociranja i ispitivanja ubojitih sredstava na pototpljenim nemačkim brodovima dobio je konzorcijum srpsko/nemačko/austrijskih kompanija koje predvode „Mull und partner“ i „Millenium team“.

Nemački brodovi ugrožavaju plovni put na delu Dunava nizvodno do luke Prahovo. Naročito kada je vodostaj reke nizak, plovni put je sužen na 180 metara, a prisustvo 23 plovila ga sužava na svega 100 metara.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.