Nina Dremelj, predsednica Poslovnih anđela Slovenije, za Biznis.rs o startap sceni u regionu i mogućnostima za investiranje

Sve je teže pronaći zaista uspešne kompanije sa globalnim potencijalom

BiznisInvesticijePoslovanjePreduzetnikRegionSrbija

20.1.2022 08:01 Autor: Marko Andrejić 5

Sve je teže pronaći zaista uspešne kompanije sa globalnim potencijalom Sve je teže pronaći zaista uspešne kompanije sa globalnim potencijalom
Proteklih godina sve više dobrih priča i projekata dolazi kako iz Srbije, tako i iz Slovenije. Sve su perspektivnije i priče sa juga Balkana,... Sve je teže pronaći zaista uspešne kompanije sa globalnim potencijalom

Proteklih godina sve više dobrih priča i projekata dolazi kako iz Srbije, tako i iz Slovenije. Sve su perspektivnije i priče sa juga Balkana, poput Severne Makedonije. Takođe, s druge strane, sve više pojedinaca prepoznaje potencijal u startap investicijama, što se ogleda u sve većoj pojavi novih fondova i individualnih anđela investitora koji podržavaju ovakve kompanije, posebno one u ranoj fazi poslovanja.

Ovako startap scenu u Srbiji i Sloveniji danas ocenjuje Nina Dremelj, predsednica Poslovnih anđela Slovenije. U razgovoru za Biznis.rs ona govori o tržištu u regionu, investicionoj klimi i izazovima sa kojima se ulagači susreću tokom pandemije.

Koliko je ceo region Balkana, odnosno Jugoistočna Evropa, napredovao poslednjih godina kada je reč o kompanijama u početnoj fazi poslovanja? Koji su najveći izazovi sa kojima se one susreću?

„Ekosistem podržava startapove, omogućavajući im da steknu znanja, alate i iskustvo koji su ključni za takve kompanije. Naime, startap kompanija mora prvo da ima nešto novo, zanimljivo i brzorastuće. Onda joj je potrebno tržište koje je spremno da kupi i ponovi kupovinu, a kasnije joj treba rast, što za naše slojeve obično znači izlazak na evropsko tržište. Budući da je njihov rast intenzivan i brz u svakom pogledu, startapima je potreban razvijen ekosistem, čiji su deo i investitori, a pre svega ekosistem koji im nudi znanje, kanale i veze.

U Sloveniji imamo mnogo javnih podsticaja za ovu namenu, a i u Srbiji se uspešno realizuju startap vikendi, hakatoni i posebno ciljane radionice. Na kraju krajeva, Beograd poslednjih godina izvozi odlične startapove globalnog dometa, čime uspostavlja odličnu poziciju u startap svetu investicija.“

Šta je još potrebno za snažniji rast?

Nina Dremelj / Foto: Manca Juvan

„Rast i ulaganja ne zahtevaju samo dobar ekosistem, potrebni su im odlični timovi koji poznaju tržište i prate ga. S druge strane, to su uobičajeni izazovi koje investitori imaju, jer je idejama danas teško postati jednorog. Potrebno je sve više truda da bi se formirao dobar posao i investicija.

Izazovi sa kojima se startapovi suočavaju najčešće su vezani za tržište, finansije i usklađenost proizvoda. Opet, oni nisu spremni za ulaganje da bi uopšte mogli da prihvate novac. Stoga ih uvek savetujemo da urede procese u kompaniji, pripreme i upravljaju finansijama i osluškuju tržište.

Takođe, startapovi iz Srbije i drugih zemalja koje nisu članice EU na Balkanskom poluostrvu biraju da traže investicije u EU ili SAD, a kao rezultat toga preseljenjem kompanije ulaze i na tržišta koja su još interesantnija za prodaju. Isti problem imamo zbog malog tržišta u Sloveniji, gde većina uspešnih startap kompanija otvara svoje filijale u drugim zemljama EU, Engleskoj i SAD ili tamo seli celu kompaniju, jer to olakšava poslovanje.“

Koliko su biznis anđeli na ovim prostorima prisutni kao opcija za startape?

„Poslovni anđeli su izuzetno važni u ranim fazama startap preduzetnika, jer su obično uspešni preduzetnici koji su prodali svoje kompanije ili su još uvek aktivni u preduzetništvu i vraćaju višak svog novca nazad podržavajući startapove. Za razliku od venture capital (VC) fondova, anđeli su ti koji mogu biti fleksibilniji dok ulažu svoj novac i nisu vezani za druge investitore. Oni obično mogu biti veoma uključeni u rad startapa, ali i ne moraju. Sve zavisi od dogovora između preduzetnika i investitora.

Poslovne anđele u Sloveniji imamo već 14 godina, sa oko 60 aktivnih investitora koji podržavaju i slovenačke i strane investitore. Izuzetno smo povezani sa stranim anđelima, kao i sa srpskim. Imamo nekoliko pojedinaca sa kojima radimo, ali želimo još više da razvijemo sve ove saradnje.“

Timski rad
Foto: Pixabay.com

Kakva je investiciona klima u Srbiji u odnosu na Sloveniju i region? Postoji li dovoljno dobrih preduzeća vrednih ulaganja?

„Kao što sam već navela, suočavamo se sa sve više raspoloživog novca i sve manje dobrih primera ulaganja. Sve je teže pronaći zaista uspešne kompanije sa globalnim potencijalom, ne zato što to ne bi bilo dobro, već zbog poplave direktne ili indirektne konkurencije.

Međutim, istina je da je asortiman kompanija već počeo da se menja i da ih je sve više u oblasti helatonege, zbog promena na tržištima zbog covida. Softver je i dalje u prvom planu, jer omogućava brz prodor na tržište i posledično brz rast. Ključno je da smo ovim promenama u poslednjih pet godina postali zreliji u smislu ulaganja, a danas podržavamo i startapove koji pre pet godina nisu ni mogli da dobiju investiciju.“

Koje su trenutno najznačajnije aktivnosti Poslovnih anđela Slovenije?

„Poslovni anđeli Slovenije su ekskluzivni klub koji pod jednim krovom objedinjuje pre svega slovenačke, ali i strane investitore. Imamo i članove iz Kine, Velike Britanije, SAD, Holandije, Austrije… Naša misija je da ujedinimo investitore pod okriljem kluba, pronalazeći investicije i ulažući u njih. Naši investitori su deo EBAN mreže, gde su svi naši članovi automatski članovi EBAN-a. Povezujemo se sa Češkom, prvenstveno sa DEPO Ventures, Danube Angels iz Austrije, Investors Circle iz Austrije, HBAN Angels iz Mađarske i stranim akceleratorima i organizacijama koje su deo našeg portfelja za startap kompanije (Reveris, Faster Capital, TechHouse Graz etc.).“

Kakvi su vam planovi za naredni period?

„Ove godine ćemo organizovati nekoliko prekograničnih susreta sa stranim investitorima u cilju širenja poznanstava i prekograničnih investicija. Ponovo ćemo realizovati Investicionu akademiju, ovoga puta u drugačijem formatu i u saradnji sa inostranim partnerima, a istovremeno želimo da investiramo još više nego prošle godine. Nadamo se da ćemo uspeti.“

U prošloj godini uloženo 1,3 miliona evra u 11 kompanija

„Poslovni anđeli Slovenije su prošle godine investirali u 11 kompanija, u ukupnom iznosu od 1,3 miliona evra. Kompanije su bile u različitim fazama razvoja i rasta, kako slovenačke tako i inostrane. Prošle godine smo uspešno sproveli Investicionu akademiju koja je imala za cilj da nauči nove, ali i postojeće investitore, o pravilima i principima ulaganja. Projekat je rađen u saradnji sa slovenačkim ekosistemom i partnerima DEPO Ventures i trajao je 11 nedelja. Imali smo tri sastanka uživo, 13 onlajn radionica, 15 govornika, ukupno 48 sati detaljnog sadržaja sa praktičnim primerima i 122 učesnika iz više od pet zemalja EU“, objašnjava naša sagovornica.

  • LJUBIŠA

    20.1.2022 #1 Author

    Teško vreme za poslovanje. Oprez neophodan.

    Odgovori

  • NIKOLA.NIDZO

    20.1.2022 #2 Author

    poslovna atmosfera za startape u Srbiji jenodlicns, mozda se stvori uslov za jos jedan Nordeus 🙂

    Odgovori

  • VILENJAK

    20.1.2022 #3 Author

    Slažem se, treba biti oprezan.

    Odgovori

  • JELENA

    20.1.2022 #4 Author

    Korisne informacije

    Odgovori

  • ACIKA

    20.1.2022 #5 Author

    Nadam se da ćete uspeti

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...